הייקון גייסה 45 מיליון דולר בבורסת תל אביב

1 דצמבר, 2020

החברה מיבנה המציאה קטגוריה חדשה של מכונות דיגיטליות לייצור מיידי של אריזות קרטון בכל הגדלים, המוגנת באמצעות יותר מ-60 פטנטים. בין לקוחותיה: אאודי, מרצדס, קולגייט, נסטלה וקוקה קולה

חברת הייקון מערכות ( Highcon Systems) מיבנה מתחילה להיסחר בבורסה בתל אביב לאחר שהשלימה הנפקת מניות לציבור ולמשקיעים מוסדיים בהיקף של כ-45 מיליון דולר ולפי שווי חברה של 165 מיליון דולר. חברת הייקון פיתחה טכנולוגיה דיגיטלית לייצור אריזות קרטון ואריזות קרטון גלי, המספקת מענה לבעיה מהותית בשוק האריזות העולמי: ייצור אריזות קרטון דורש כיום מספר תהליכים שהם עתירי עבודה, ואורכים ימים או שבועות, לפני שניתן להשתמש באריזות ולשלח מוצרים.

לאחר הדפסת הקרטון, יש צורך לדחוס אותו בנקודות קיפול מוגדרות ולחתוך אותו בהתאם לצורה המיוחדת של האריזה, לצורך קיפול והרכבת האריזה הסופית של המוצר. אלא שתהליך זה הוא ארוך מאוד, יקר מאוד וכרוך בהרבה מאוד עבודה ידנית. כיום מייצרים באופן ידני תבנית עץ שעליה מניחים את הלהבים והמבלטים, ועם השלמת התבנית היא נכנסת למכונת ייצור המאפשרת לחתוך את גיליונות הקרטון המודפסים. לאחר ייצור התבנית, יש צורך לשמור אותה במחסנים גדולים.

במידה ויש צורך לבצע בה שינויים, לרוב צריך לייצר אותה מהתחלה. המערכת של החברה מאפשרת לדלג על כל התהליך הזה: המערכת מקבלת קובץ דיגיטלי הכולל את תכנון החיתוכים ופסי הקיפול. המכונה יודעת לקבל את גיליונות הקרטון המודפסים לבצע דחיסה בנקודות הקיפול שהוגדרו ולחתוך כל גיליון בהתאם לתכנון המעצב. המכונה עובדת במהירות רבה ומטפלת בכ-3,000 גיליונות בשעה. היא מאפשרת שינוי מהיר של הקבצים ולייצר אריזות שונות, בכמויות שונות, באותה הרצה.

הצוות מביא מאות שנות ניסיון בתעשיית הדפוס הדיגיטלי

הטכנולוגיה של החברה מבוססת על יותר מ-60 פטנטים רשומים שנוצרו במהלך הפיתוח. ליבת הטכנולוגיה מבוססת על שני מרכיבים מרכזיים: תוף לחץ שעליה המערכת הדיגיטלית פורסת פולימר ייעודי לצורך יצירת פסי הקיפול, אשר מייצר אותם במהירות במהלך מעבר לוח הקרטון מתחת לתוף המסתובב. המרכיב השני הוא מערך לייזרים רבי עוצמה, המבצעים את החיתוך במהלך תנועת הקרטון בתוך המכונה, מבלי לעצור את תנועת הקו.

בניית קווי הקיפול על-גבי תוף לחץ מסתובב. תנועה רציפה בקצב של 3,000 גיליונות בשעה
בניית קווי הקיפול על-גבי תוף לחץ מסתובב. תנועה רציפה בקצב של 3,000 גיליונות בשעה

החברה הוקמה בשנת 2009 על-ידי אביב רצמן ומיכאל זימר וגייסה עד היום כ-105 מיליון דולר. בעלי המניות המרכזיים הן הקרנות לנדא ו-JVP אשר מימנו את החברה מאז הקמתה. כיום היא מעסיקה כ-85 עובדים. החברה מנוהלת על-ידי צוות של יוצאי תעשיית הדפוס הישראלית: המנכ"ל שלמה נמרודי שימש כמנהל כספים ומנהל התפעול של אינדיגו (שנמכרה ל-HP), סמנכ"ל הכספים איתן וארון מגיע מחברת נור מקרופרינט ומסאיטקס, מנהל המו"פ דביר הרמלך מגיע מאינדיגו/HP ומחברת אפלייד מטיריאלס, ומנהל פיתוח פרוייקטים מיוחדים, טל הרמון, מגיע עם נסיון רב במחקר ופיתוח שנצבר בחברת סאיטקס ולאחר מכן בחברת HP Scitex.

עד היום החברה ביצעה כבר כ-60 התקנות של מכונות אצל הלקוחות. כ-15% מהם ביצוע הזמנות נוספות אחרי ההתקנה הראשונית. לקוחותיה מייצרים כיום אריזסות לכמה מהחברות הגדולות בעולם, בהן: קוקה קולה, קולגייט, נסטלה, אאודי, פורש, מרצדס ועוד. להערכת החברה, כ-15,000 חברות בעולם הן לקוחות פוטנציאליים לה, והמסחר האלקטרוני זקוק לפתרון שלה לצורך ייעול והוזלת תהליך הגימור של אריזות קרטון.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: בקרה וציוד תעשייתי , השקעות והון סיכון , חדשות , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: Highcon , הייקון , לנדא