תבור פיתחה מחשב קוונטי בגודל של שרת

24 ינואר, 2023

המחשב פותח בחשאי ויוצג לראשונה בכנס APS בחודש מרץ. כולל 5 קיוביט בשלב הראשון, ומאפשר להתחיל בעבודה בתוך מספר שעות מרגע התקנתו. הנשיא רון גלזר: "אנחנו עומדים לגרום לשינוי מהותי בשוק"

בתמונה למעלה: המחשב הקוונטי של תבור אלקטרוניקס. מתחיל ב-5 קיוביט ויגיע ל-100 קיוביט

במהלך המפגש השנתי של החברה האמריקאית לפיסיקה (APS) שיתקיים בחודש מרץ 2023, תחשוף חברת תבור אלקטרוניקה (Tabor Electronics) מאזור התעשייה נשר שבחיפה, מחשב קוונטי מלא המגיע בתצורה של מסד שרתים בגודל 20U, וכולל את כל המרכיבים המאפשרים להתחיל מיד בתיכנות ובביצוע מחקרים, כולל מעבד קוונטי פנימי בגודל של 5 קיוביט. נשיא תבור אלקטרוניקה, רון גלזר, סיפר ל-Techtime שהפיתוח התבצע בחשאי בשנים האחרונות בהשקעה של כמה מיליוני דולרים.

גלזר: "אנחנו עומדים לגרום לשינוי מהותי בשוק. חוקרים באוניברסיטה או במעבדות פיתוח נאלצו עד היום לרכוש מערכות גדולות ויקרות ולבצע אינטגרציה מורכבת. אנחנו נספק מערכת שלמה, אשר בתוך 6-8 שעות מגיעה לטמפרטורת העבודה הדרושה למערכות קוונטיות (18 מילי-קלווין) ומאפשרת להם להתחיל כמעט מיידית בביצוע הפרוייקטים שלהם".

המחשבים הקוונטיים של תבור יגיעו עם מעבדים קוונטיים מסדרה VORTEX של חברת Bleximo האמריקאית, אשר היתה שותפה של תבור בפיתוח הטכנולוגיה. בתחילה החברה תספק מחשבים ברמת כניסה (Starter) עם מעבד של 5 קיוביט. עד סוף השנה היא תכריז על גרסת Advanced הכוללת 16 ו-32 קיוביט, ובעתיד היא מתכננת לספק מחשב בעל 100 קיוביט. המחשבים מאפשרים להריץ את חבילות התוכנה של יבמ ומיקרוסופט (Qiskit ו-Q#) ואת מערכת הפיתוח של חברת Classiq הישראלית.

12 שנות נסיון בעולם הקוונטי

תחום המחשוב הקוונטי אינו זר לחברת תבור. החברה יצאה מאלרון הוותיקה והוקמה בשנת 1971 על-ידי צבי גלזר זכרונו לברכה, אשר שיתף פעולה עם עוזיה גליל בהקמת אלרון. לאורך השנים היא התמחתה בפיתוח וייצור מערכות לכידת ועיבוד אותות מהירים. במסגרת הזאת היא פיתחה כבר לפני 12 שנים מודולים שונים עבור המחשבים הקוונטיים הראשונים, כאשר אחת מהלקוחות המרכזיות שלה היתה חברת יבמ שהחלה להשתמש במערכות תבור בשנת 2016. "עדיין אנחנו עובדים בשיתוף פעולה עם יבמ".

המחשב הקוונטי החדש הוא אחד מסדרת מוצרים שהחברה מפתחת, במסגרת אסטרטגיה חדשה הממוקדת בפיתוח פתרונות שלמים ולא רק מודולים. "בשש השנים האחרונות השקענו יותר מ-10 מיליון דולר בפיתוח מוצרים חדשים. במקביל, אנחנו ממשיכים לספק ולפתח את המקמ"שים המהירים שלנו ללקוחות הקיימים מתעשיות השבבים, הבטחון, המכשור הרפואי ומדעי החיים.

"כיום אין מוצר דומה בשוק. החברות הגדולות עדיין מחפשות אסטרטגיית ענן שבה הלקוחות מקושרים בענן אל מחשבים קוונטיים שלהן, ואילו הלקוחות הקטנים נאלצים לרכוש מערכות שהן גדולות ויקרות בהשוואה לצרכים שלהם. הגישה שלנו שונה: לספק ללקוח מחשב בתצורה של שרת, אשר יושב אצלו בבית, ועליו הוא יוכל לבצע פעילויות שונות. זהו שינוי דרמטי באופי השוק".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: מחשב קוונטי , תבור אלקטרוניקה