אינסייטק השיקה מערכת חדשה לניתוחי מוח בלתי פולשניים

31 ינואר, 2024

החברה פיתחה מערכת לטיפול בתסמונות נוירולוגיות באמצעות מיקוד קרינת אולטרה-סאונד לצורך השמדת תאים במוח. מנכ"ל החברה: "המערכת החדשה היא עתיד ניתוחי המוח הבלתי פולשניים"

חברת אינסייטק (Insightec) השיקה מערכת חדשה לטיפול בלתי פולשני בתסמונות נוירולוגיות כמו רעד ראשוני, Exablate Prime. לדברי החברה, המערכת החדשה מתבססת על עשור של מחקר ופיתוח והיא מספקת מספר שיפורים משמעותיים בהשוואה למערכת הקיימת, Exablate Neuro, אשר תורמים לדיוק וליעילות של הפרוצדורה. המערכת החדשה, שכבר משווקת בארצות הברית, נוסתה בבית חולים רמב"ם בישראל ובאוניברסיטה לבריאות ומדע של אורגון, ארצות הברית.

הרעיון מבוסס על העובדה שקרינת אולטרה-סאונד בריכוז נמוך יכולה לעבור דרך רקמות הגוף בלא לפגוע בהן, אולם כאשר היא ממוקדת בנקודה מסויימת, היא גורמת לחימום התאים ולהריסתם, בדומה למיקוד קרני השמש באמצעות עדשה. המערכת משמידה את הרקמות במוח הגורמות להפרעת התנועה ולהפחית את מידת הרעד ולשפר את היכולת המוטורית של המטופל.

השיפורים של הגרסה החדשה מתמקדים גם ברמת החומרה וגם ברמת התוכנה, והם כוללים ממשק משתמש ידידותי יותר, אלגוריתמיקה שנועדה לסייע לרופא לבצע את הפרוצדורה בצורה מדויקת יותר, שילוב של בקר טמפרטורה המתבסס על אלגוריתמים חיזויים כדי לשפר את יעילות מתן הטיפול, וכן שיפורים בתחומי אבטחת המידע, התכנון המקדים, פתרון בעיות ויזואליזציה וניהול הסריקות.

מנכ"ל החברה, ד"ר מוריס פארא, אמר כי "המערכת הקודמת אמנם חוללה מהפכה בתחום הנוירו-כירורגיה, ואולם המערכת החדשה מהווה קפיצת מדרגה ומותחת את גבולות היכולת. המערכת החדשה היא העתיד של ניתוחי מוח בלתי פולשניים."

המערכת Exablate Prime. תמונות: אינסייטק

התסמונת העיקרית שבה מיועדת המערכת של אינסייטק לטפל היא רעד ראשוני (essential tremor), המתבטאת ברעד בגפיים המתרחש תוך כדי ביצוע פעולות נגד כוח הכבידה ומקשה על ביצוע פעולות יומיומיות כגון החזקת חפצים, כתיבה וכדומה. רעד ראשוני שכיח בקרב 5% מבני 60 ומעלה. בארצות הברית סובלים, לפי ההערכה, יותר מ-7 מיליון בני אדם מרעד ראשוני.

לאחרונה, משרד הבריאות ההולנדי פרסם  המלצה להכליל בכיסוי הביטוחי הממלכתי טיפולים מבוססי קרינת אולטרה-סאונד במטופלים הסובלים מרעד ראשוני ברמות חומרה בינונית וקשה, וזאת על סמך היעילות המוכחות של הטיפול. המלצה זו עשויה להנגיש את הטיפול של אינסייטק לאנשים בהולנד הסובלים מהתסמונת. בחודש נובמבר התקבלה החלטה דומה מצד רשויות הבריאות באוסטרליה. בארצות הברית, ישנן כבר חמש חברות ביטוח בריאות המספקות כיסוי לטיפול של אינסייטק, כאשר האחרונה שהודיעה על כך היא Humana, אחת המבטחות הגדולות בארצות הברית בתחום הבריאות.

אינסייטק כבר היתה בדרכה לבורסת נסד"ק, לאחר שחתמה בסוף 2021 על הסכם SPAC להנפקה לפי שווי חברה של 1.9 מיליארד דולר. ואולם, העסקה לא יצאה לפועל על רקע ההרעה באותה עת בתנאים בשוק הפיננסי, אשר הובילה לירידה משמעותית באומדן השווי של החברה.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מכשור רפואי

פורסם בתגיות: אינסייטק , רעד ראשוני