החברה שגייסה 158 מיליון שקל, צפויה להימכר לסין בפחות מעשירית המחיר

3 יוני, 2024

חברת יומן אקסטנשנס, שמפתחת מכשור רובוטי לניתוחים זעיר-פולשניים, קיבלה הצעה מחברה סינית לרכישת נכסיה ב-4.2 מיליון דולר. בשלוש השנים האחרונות רשמה הפסד נקי של 135 מיליון שקל

על רקע קשיים פיננסיים, חברת המכשור הרפואי יומן אקסטנשנס (Human Xtensions) מכפר נטר, דיווחה היום (ב') לבורסה כי קיבלה הצעה מחברה סינית, הנסחרת בבורסה בשנחאי, לרכישת נכסי החברה, לרבות מלאי, לקוחות, קו ייצור ורכוש קבוע, וכן רישיון למכור, לייצר ולפתח את טכנולוגיית החברה, תמורת סכום של כ-4.2 מיליון דולר, בנוסף לתמלוגים ממכירות בחמש השנים הקרובות. השלמת העסקה מותנית בבדיקת נאותות מצד החברה הסינית וכן קבלת אישורים מגורמים כדוגמת רשות החדשנות.

במקביל, מנהלת יומן אקסטנשנס מגעים גם עם חברה הודית בתחום המכשור הרפואי, אך טרם התקבלה ממנה הצעת רכש מפורטת. יומן אקסטנשנס הונפקה בבורסה הישראלית בנובמבר 2020, וגייסה בהנפקה סכום ברוטו של 158.7 מיליון שקל. עם זאת, בשלוש השנים האחרונות רשמה החברה הפסד נקי מצטבר של 135 מיליון שקל (53.6 מיליון שקל ב-2021, 44.6 מיליון שקל ב-2022 ו-37.7 מיליון שקל ב-2023). לעומת זאת, כלל הכנסותיה בשלוש השנים הללו הסתכמו ב-11 מיליון שקל בלבד.

בעקבות כך, פרסמה החברה אזהרה בדו"ח לשנת 2023 כי המזומנים ברשותה יספיקו להמשך פעילות רק עד חודש דצמבר 2024. בחודש ינואר הכריזה החברה על תוכנית התייעלות ראשונה, שבמסגרתה צמצמה את כוח האדם ב-30%, ובחודש שעבר הודיעה על קיצוץ נוסף של 27% במספר העובדים.

להרחיב את יכולות השליטה של המנתח

יומן אקסטנשנס הוקמה ב-2012 על ידי המנכ"לית ד"ר תמר פרנקל, הטכנולוג הראשי זיו טמיר ומרדכי שולב. החברה פיתחה מערכת אלקטרו-מכנית בשם HandX המיועדת לניתוחים זעיר פולשניים (לפרוסקופיה). המערכת של יומן אקסטנשנס כוללת יחידת הפעלה ושליטה ארגונומית שאותה אוחז המנתח ובאמצעותה שולט בכלי-הקצה שבתוך הגוף, מערכת הנעה רובוטית המתרגמת באופן דיגיטלי את התנועות של המנתח במכשיר האחיזה למכשיר הקצה, וכלי-קצה הכוללים מחזיק מחט ותופסן. לדברי החברה, המערכת מספקת יכולת תמרון גבוהה ב-4 דרגות חופש וסיבוב בציר של 540 מעלות ומאפשרת לבצע ברמת דיוק גבוהה פעולות כמו הזזה, חיתוך ותפירה.המכשיר של החברה מאושר לשיווק על ידי ה-FDA וה-CE.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: גיוסי הון , חדשות , מיזוגים ורכישות , מכשור רפואי

פורסם בתגיות: Human Xtensions , סין