חברת ה-AI אקסון ויז'ן מפתחת יכולות חדשות לשדה הקרב

8 יולי, 2024

החברה, שפתרונותיה מוטמעים בפלטפורמות רבות של צה"ל, מפתחת כעת יכולות לשיפור מערכות נגד כטב"מים ויכולות תצפית באזורים מיוערים. "בינה מלאכותית היא כיום דרישה בכל פרויקט בטחוני"

[תמונת המחשה באדיבות אקסון ויז'ן]

חברת אקסון ויז'ן (Axon Vision), המפתחת מערכות ומוצרי בינה מלאכותית מבוססת אופטיקה למערכות צבאיות, ממקדת בימים אלה מאמצים בפיתוח שתי יכולות חדשות, שהצורך המבצעי בהן קיבל משנה תוקף במערכה הנוכחית של צה"ל.

אקסון ויז'ן מתמקדת בפיתוח יכולות זיהוי ועקיבה בעזרת בינה מלאכותית המבוססת בעיקר על אופטיקה וחוזי. יכולות אלה משמשות כיום, בין היתר, לשיפור יכולות הגילוי והעקיבה במערכות יירוט רחפנים וכטב"מים (Counter-UAS), נושא שמצוי בראש סדר  היום של צבאות רבים כיום, ובהם גם צה"ל. בשיחה עם Techtime הסביר מנכ"ל החברה, תא"ל (במיל.) רועי ריפטין, את האתגר: "הרחפנים והכטב"מים הם אתגר משמעותי, מאחר שהם נבדלים זה מזה בגודל שלהם, במאפייני מעופם ובאופן שבו הם נגלים. באמצעות למידת-מכונה, אנחנו משפרים מאוד את היכולת לשער בסבירות גבוהה את התנועה הבאה שלהם, וכך לאפשר למערכות לעקוב וליירט את האיומים בתרחישים שונים". אקסון ויז'ן מבצעת בימים אלה הוכחות היתכנות של פתרונות שונים עם משרד הביטחון, בין היתר בפתרון על גבי רק"מ.

באחרונה פיתחה אקסון ויז'ן גם פתרון המתבסס על חיישן LiDAR, ומאפשר למערכות תצפית אוויריות, כדוגמת רחפנים וכטב"מים, לזהות במבט מלמעלה תנועה של אנשים והימצאות של אובייקטים אחרים גם באזורים מיוערים בעלי צמחייה עבותה, המשמשת כמסתור. במתארי שטח כאלה, שמאפיינים את הגזרה הצפונית, חיישני מצלמה מתקשים מאוד לחדור מבעד לעלווה, אך לחיישן LiDAR, בשל אורך הגל הקצר שבו הוא פועל, יש פוטנציאל להתגבר על מכשול זה.

אחת ההתמחויות של אקסון ויז'ן היא הטמעת יכולות AI מתקדמות בעמדות נשק. האוטומציה מאפשרת פעולה אוטומטית של המערכת כולה, החל מזיהוי, דרך עקיבה ונעילה על המטרה, ומשאירה למפעיל רק את ההחלטה האם לבצע את הירי. יכולת זאת ניתן להטמיע גם בעמדות נשק מיושנות יותר ובעלות נמוכה. בנוסף, יכולת זאת מאפשרת התמודדות עם כלי טיס בלתי מאוישים מסוגים שונים בשכבות הנמוכות. לדבריו של ריפטין, "הטמעה של יכולות יירוט רחפנים בעמדות נשק, גם אם לא יהיו אלה יכולות מוחלטות, עשויה מאוד לשפר את הכיסוי המרחבי מפני האיום לאור הפריסה הרחבה של עמדות הנשק ביחידות השונות".

חברת אקסון ויז'ן הוקמה ב-2017 והיא מעסיקה כ-25 עובדים בתל אביב. החברה מפתחת יכולות AI מבוססות אופטיקה לשוק הבטחוני ופועלת רבות עם מפא"ת, שהוא גוף הפיתוח של משרד הביטחון, ועם צה"ל. פתרונות החברה מוטמעים בפלטפורמות רבות של צה"ל, לרבות רק"מ. ככלל, אקסון ויז'ן רותמת יכולות AI לארבעה תחומי פעילות מרכזיים: שיפור מודעות מצבית ויכולת קבלת החלטות, הטמעת יכולות חכמות בעמדות נשק, תחום התצפית והמודיעין (ISR), ותחום המל"טים – EDGEUAV.

רועי ריפטין, מנכ"ל אקסון ויז'ן

ריפטין: "בשנתיים האחרונות חל מפנה משמעותי בתחום ה-AI. השוק הביטחוני הוא שמרן ולקח זמן עד שקיבל את הערך המוסף של היכולת החדשה. אם בעבר לקוחות פחות נתנו דגש למרכיבי בינה מלאכותית, הרי שבתקופה האחרונה זה הופך להיות דרישה מובנית כמעט בכל פרויקט גדול של פלטפורמה או יכולות מבצעיות באוויר, בים וביבשה".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: בינה מלאכותית , חדשות , תעופה וביטחון

פורסם בתגיות: אקסון ויז'ן , רועי ריפטין