תפילת אשכבה למחשבי הלוח מבוססי PC?

23 מאי, 2011

חברת המחקר iSuppli מעריכה שבתוך 5 שנים ישתלטו הטאבלטים מבוססי מדיה על שוק מחשבי הלוח - אולם אז יפציע השחר על סוג חדש ומפתיע של מחשבי לוח - אשר ישלבו את יתרונות ה-PC עם יתרונות ה-iPad

טאבלט מערכת הפעלה מיקרוסופט Windows 8מערכת ההפעלה Windows 8 שתצא לשוק בשנה הבאה, עשוייה להאט את מצעד הניצחון של iPad ודומיו

מחשבי הלוח החדשים דוגמת iPad, אשר קיבלו את הכינוי טאבלט-מדיה (Media-Tablet) העניקו מכה קשה בכל הנוגע לעתידם של מחשבי לוח מבוססי PC (טאבלט-פיסי).

כך העריכה בסוף השבוע חברת המחקר IHS iSuppli.  החברה צופה שבין השנים 2010-2015 ישווקו בעולם קרוב ל-890 מיליון מחשבי טאבלטי-מדיה מהדור החדש, בהשוואה ל-88.8 מיליון מחשבי טאבלט-פיסי בלבד.

אומנם קיים צורך ממשי בטאבלט-פיסי המסורתיים הכוללים את כל היכולות של PC, אולם מחשבי המדיה החדשים המבוססים על מעבד ARM צפויים להערכת החברה לשלוט בשוק בחמש השנים הבאות. "הסיבה העיקרית לכך נעוצה בעובדה שהתצורה של טאבלטים נוחה יוצר לצריכת מדיה מאשר לעבודה בסגנון PC", אמר רודה אלכסנדר מחברת IHS.

טאבלטים פיסי מחשבים PCבין שני סוגי המחשבים קיימים הבדלים ניכרים: הטאבלט-מדיה (כמו iPad של אפל, Xoom של מוטורולה ו-Galaxy של סמסונג) הם בעלי תצורת לוח קשיחה, מבוססים בעיקר על מערכת הפעלה ניידת, מעבד מבוסס ARM או דומה לו ועל מסך מגע המשמש כממשק המשתמש המרכזי. הטאבלט-פיסי יכולים להופיע בתצורת לוח, בתצורה משתנה (למשל מקלדת הנפתחת בצורות שונות) ולספק ממשק משתמש היברידי הכולל גם מסך מגע וגם מקלדת. הם מבוססים על ארכיטקטורת x86 , כוללים מעבד דוגמת Atom של אינטל ומריצים מערכת הפעלה בקנה מידה מלא (Linux, MAC OS או Windows 7).

צריכת מדיה מול יצירת מידע

השימוש במחשבי המדיה ממוקד בעיקר ביישומי אינטרנט ובצריכת מדיה כמו סרטים ומוסיקה באמצעות ממשק דמוי טלפון חכם. בניגוד להם, הטאבלט-פיסי מריצים בעיקר יישומים שהובאו מסביבת המחשב האישי ומבוססים על תפריטים נגללים.

למרות החסרונות של מחשבי הפיסי, כמו איתחול איטי להחריד, קריסה ותקלות, הם עדיין עונים לצרכים שמחשבי המדיה לא יכולים להתמודד עימם, משום שהם מיועדים לעבודה, לא לבידור. הם מאפשרים הזנת נתונים, ניתוח נתונים, וביצוע מטלות רבות המשפרות את היעילות. להערכת iSuppli, לא בטוח שמחשבי המדיה יצליחו לחצות את הקו המפריד בין צריכת מידע ליצירת מידע.

קטגוריית מדיה-PC החדשה

מהסיבות האלה מעריכה iSuppli שקיים שוק ממשי לקטגוריה חדשה של מחשבי לוח, אשר יספקו מיזוג אמיתי בין שני העולמות: הם יפעלו גם כמחשבי מדיה וגם כמחשבי PC. למשל, כאשר המחשב נישא הוא מתפקד כמחשב מדיה – וכאשר מחברים אותו לעמדת עגינה, הוא מתחבר לאבזרים היקפיים כמו מקלדת ועכבר, המאפשרים להשתמש בו כמחשב PC.

אלא שכדי שהקטגוריה הזו תצליח לשגשג בשוק, יש צורך במקצה שיפורים: תהליך האיתחול צריך להיות מהיר ומיידי כמו במחשבי מדיה (או סמארטפונים). עתיד הקטגוריה החדשה תלוי רבות במערכת ההפעלה הבאה של מיקרוסופט: Windows 8. היא צריכה ביצועי מסך מגע משופרים, ויכולת גרפית המספקת ממשק משתמש משופר. וקיימת גם שאלת העיתוי: חברת iSuppli מעריכה ש"חלונות 8" תצא לשוק במחצית השנייה של 2010, ויעברו לפחות 18 חודשים לפני שיתחיל האימוץ ההמוני שלה.

בשורה התחתונה: אומנם במירוץ המתנהל כיום בשוק מחשבי הלוח נראה שידן של אפל והחברות המחקות את תפישתה היא על-העליונה, אולם המילה האחרונה עדיין לא הוקלדה.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחקרים ונתוני שוק , מחשבים ומערכות משובצות