Intel of Things: המנכ"ל הגדיר חזון חדש לאינטל

7 ינואר, 2014

בריאן קראז'יץ הלהיב את הקהל כאשר חשף בהרצאת הפתיחה בתערוכת CES את פלטפורמת Edison המספקת ביצועי PC לאבזרים לבישים ולאינטרנט של הדברים. אולם הוא מילא את פיו מים בכל הנוגע לאסטרטגיה הסלולרית של חברת Intel

ההרצאה של מנכ"ל Intel שימשה כיריית הפתיחה לתחרות מיחשוב לביש הנושאת פרסים בשווי של 1.3 מיליון דולר. מתי נדע מה קורה בתחום הסלולר?

בראז'ניץ חושף את פלטפורמת Edison היום לפנות בוקר בתערוכת CES 2014
בראז'ניץ חושף את פלטפורמת Edison היום לפנות בוקר בתערוכת CES 2014

המשימה המרכזית של מנכ"ל אינטל (Intel) בריאן קראז'ניץ בהרצאת הפתיחה לתערוכת CES-2014 (לפנות בוקר לפי שעון ישראל) היתה להוכיח שיצרנית השבבים הגדולה בעולם אינה קופאת על שמריה והיא מכינה שפע של פתרונות לעולם המיחשוב החדש.

הוא עמד במשימה בהצלחה מרשימה, והציג חברה המפתחת תפישות חדשות של פלטפורמות מיחשוב המשלבות מעבדים, תקשורת וגורם תצורה (Form Fator) זעיר. מסיבה זו ההרצאה החלה בהתמקדות בתחום המיחשוב הלביש – זהו התחום המאתגר ביותר והיצירתי ביותר לכל הסוגיות של שילוב מעבדים ותקשורת בדרכים חדשות ונוחות לשימוש.

הפתעת הערב: Edison

במסגרת הזאת הוא הציג מספר יישומים חדשים, דוגמת אוזניות חכמות המשמשות כצומת חיישנים האוספים מידע על הפעילות של אצנים ומשדרים אותו לסמארטפון. מוצר דומה בסדרה הוא Smart Headset המאפשר תקשורת קולית ישירה עם הסמארטפון או הטאבלט, ולאחריהם בגירסה של אינטל למטען אלחוטי, הנראה כמו קערה המנוחת בסלון ואליה משליכים את כל האבזרים האישיים, והם נטענים אוטומטית בהתאם למאפייניהם השונים.

הכרזה מהותית יותר היתה ההצגה של מחשב Edison. מדובר בפלטפורמת מיחשוב מלאה בכרטיס SD. מדובר למעשה בכרטיס פיתוח הכולל מיקרו-בקר ומעבד Quark של אינטל בעל 2 ליבות הפועל במהירות של 400MHz (מיוצר מטרנזיסטורי Tri-Gate בתהליך של 22 ננומטר). הוא תומך בפונקציות בסיסיות של לינוקס, כולל מספר ממשקי תקשורת זיכרונות NAND flash ו-LPDDR2, והחשוב מכל: משדרי ומקלטי Wi-Fi ו-Bluetooth LE.

INTEL-EDISON
פלטפורמת אדיסון נועדה לספק תשתית מיחשובית לגל חדש של אבזרים ניידים

המטרה היא לספק פלטפורמה שלמה לכל יישומי אינטרנט של הדברים ומיחשוב לביש. במהלך ההרצאה הראה בראז'ניץ צעצוע זעיר המוצמד לתינוק שבתוכו מוטמע אדיסון, המתקשר עם כוס משקה שבתוכה מוטמע אדיסון, ומאפשרת להורים לקבל מידע בחדר הסמוך על מצב התינוק.

הבחירה של אינטל במיחשוב לביש וזמין ולכל יישום שהמנכ"ל הכריז על תחרות יוצאת דופן: פיתוח האבזר הלביש החדשני ביותר. אינטל תעניק פרסים בהיקף של 1.3 מיליון דולר – כאשר הזוכה במקום הראשון יקבל חצי מיליון דולר.

Windows ו-Android בפלטפורמה אחת

בחלקה השני תקף בראז'ניץ את שוק המחשבים הניידים והטאבלטים. הוא הודיע שבמהלך השנה תוציא אינטל לשוק פלטפורמת מיחשוב המאפשר מעבר של מחשבים ממערכת ההפעלה Windows למערכת ההפעלה אנדרואיד בלחיצת כפתור. מדובר במעין החצנה של עיקרון הווירטואליזציה המאפשר להפעיל מספר מערכות הפעלה שונות על פלטפורמה אחת, ונמצא בשימוש נרחב במרכזי נתונים.

העברת הווירטואליזציה לשליטת המשתמש באבזרים אישיים באה במקביל להרחבת השימוש בפלטפורמות דואליות – מערכות שהן גם טאבלט וגם PC. הדבר נועד להקל על השימוש בטאבלטים במקומות העבודה, שכן מערכת הפעלה אחת יכולה לשמש לצורכי עבודה במשרד – והשנייה לצורכי בידור בבית.

ומה קורה בחזית הסלולרית?

אלא שכמו הפיל שלא מדברים עליו למרות שהוא נמצא בחדר, קראז'ניץ לא התייחס במילה אחת אל נושא התקשורת הסלולרית. בשנת 2011 רכשה אינטל את חטיבת התקשורת האלחוטית של Infineon תמורת כ-1.4 מיליארד דולר. אחד מהמוצרים החשובים שלה היה מודם לרשתות סלולריות.

בשוק קיימת ציפייה רבה להכרזה על שבב תקשורת סלולרי של אינטל. לאחרונה ציטט האתר Seeking Alpha את דדי פרלמוטר מאינטל שאמר שבמהלך 2014 תציג אינטל שבב משולב הכולל תקשורת LTE ומעבד יישומים ברכיב יחיד. הכרזה כזו יכולה ליצור רעידת אדמה בשוק התקשורת הסלולרי ולהציג אתגר בפני Qualcomm, הנחשבת בינתיים לשליטה הבלתי מעורערת של אבזרי ה-LTE. לא קשה לנחש שרבים מהמאזינים של קראז'ניץ ביקשו לשמוע מה האסטרטגיה שלו בתחום – אולם נראה שהם ייאלצו להמתין להזדמנות אחרת.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות , סמיקונדקטורס

פורסם בתגיות: featured