דיווח: IBM מחפשת קונה לחטיבת השרתים הזולים

20 ינואר, 2014

ככל הנראה מנהלת משא ומתן עם חברת Dell. בשבוע שעבר סימנה IBM את תחומי העדיפות שלה, עם הקמת קבוצת Watson, לפיתוח ומתן שירותי ענן המבוססים על עוצמת העיבוד הכבירה של מחשב-העל Watson

האסטרטגיה של IBM: פחות שרתים, יותר שירותי ענן מבוססי מחשב-העל Watson

יבמ ממחישה את היתרונות של וואטסון: שירותים קוגניטיביים המגיעים מהענן לכל אבזר
יבמ ממחישה את היתרונות של וואטסון: שירותים קוגניטיביים המגיעים מהענן לכל אבזר

לאחר שניכשל הניסיון למכור בשנה שעברה את חטיבת השרתים הזולים (Low end Servers) לחברת לנובו הסינית, מחדשת יבמ (IBM) את המאמצים למכור את החברה לגורמים אחרים. כך עולה מדיווח של העיתון וול-סטריט ג'ורנל, המצטט גורמים בחברה שלפיהם נמצאת יבמ במשא ומתן עם חברת Dell, כדי למכור לה את חטיבת השרתים מבוססי ארכיטקטורת x86 של אינטל. דובר חברת Dell סרב לאשר או להכחיש.

למרות שחברת יבמ לא מדווחת על הביצועים של חטיבות שונות בדו"חותיה הכספיים, אנליסטים מעריכים שבשנת 2012 הסתכמו מכירות החטיבה בכ-4.9 מיליארד דולר. מדובר בכמעט שליש מכל הכנסות החברה באותה שנה, שהסתכמו בכ-15.4 מיליארד דולר.

הניסיון למכור את החטיבה מלמד על שינוי מהותי בשוק מרכזי הנתונים, שמאפייניו עדיין לא ברורים. בעבר שימשו השרתים הקטנים כמנוע צמיחה עבור חברות רבות, מכיוון שהיוו אבן בניין מרכזית בבניית חוות שרתים.

רצונה של יבמ למכור את החטיבה מלמד שענקיות שירותי הענן, כמו גוגל, אמזון  וספקיות שירותי התקשורת, מתחילו להסתמך על תשתיות אלטרנטיביות – שרתים גדולים ועתירי ביצועים המאפשרים לספק יותר שירותים וירטואליים (דוגמת שרתים וירטואליים, זיכרונות וירטואליים, קווי תקשורת וירטואלים ועוד).

מחשב-העל הופך לחטיבה עיסקית

עדיין מוקדם להעריך את המגמה, אולם מעניין כיצד היא מורגשת בחברת אינטל, הנחשבת לספקית המעבדים המרכזית של שוק הענן וחוות השרתים. מבחינת יבמ, הידיעה מבליטה את אסטרטגיית השירותים שהיא מפתחת בשנים האחרונות, כאשר הענן והביג דטה מגדילים את הצורך בשירותים מהסוג שהיא רוצה ספק.

רק לפני שבוע וחצי הכריזה חברת יבמ על הקמת קבוצת Watson, אשר תעסיק כ-2,000 עובדים. הקבוצה תתמקד בפיתוח מוצרים קוגניטיביים מבוססי ענן.

הנהלת קבוצת Watson החדשה בעיר ניו-יורק
הנהלת קבוצת Watson החדשה בעיר ניו-יורק

חברת יבמ מתכננת להשקיע 1 מיליארד דולר בקבוצה החדשה, בהם קרן בהיקף של 100 מיליון דולר להשקעה בחברות המפתחות מוצרים מבוססי מחשב-העל Watson. מדובר במחשב החזק ביותר של יבמ הכולל יכולות בינה מלאכותיתי בניתוח כמויות גדולות מאוד של מידע. אחת מהפעולות הראשונות של הקבוצה היא להעמיד את המחשב כפלטפורמה למתן שירותים ולהרצת יישומים בענן.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , מחשבים ומערכות משובצות