מנהלים בכירים באירונאוטיקס הוזמנו לשימוע

29 אוגוסט, 2018

בין המוזמנים לשימוע: המנכ"ל עמוס מתן. לאחר ההליך, הפרקליטות עשויה לנקוט בהליכים פלילים נגד הבכירים בגין עבירות על חוק הפיקוח על ייצוא בטחוני וקבלת דבר במרמה בעיסקת מל"טים בהיקף של כ-20 מיליון דולר

בתמונה: נשיא רפובליקת אזרבייג'ן מבקר במפעל הממשלתי להרכבת מל"טים מסוג אורביטר

חקירת ההתנהגות של אירונאוטיקס מיבנה (Aeronautics) בתהליך השיווק והמכירה של מל"ט מסוג Orbiter 1K למדינה זרה, מתקרבת אל ההליך הפלילי. אתמול (ג') שלחה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה מכתב אל החברה ובו הודיעה על כוונתה לזמן מנהלים בכירים בחברה לשימוע בגין עבירות על חוק הפיקוח על ייצוא בטחוני וקבלת דבר במרמה.

הליך השימוע הוא שלב מקדים שלאחריו צריכה הפרקליטות להחליט האם יש מקום לנקוט בהליך פלילי. בין המוזמנים לשימוע, מנכ"ל החברה עמוס מתן, סמנכ"ל החטיבה העסקית, מנהל השיווק האזורי ומנהל חטיבת הפיתוח לשעבר. בעקבות ההודעה ירדה מניית החברה בבורסה בתל-אביב בכמעט 3% למחיר של 850 אגורות, המעניק לחברה שווי שוק של 476 מיליון שקל.

מאירונאוטיקס, המיוצגת על-ידי עוה"ד נתי שמחוני ואסף קליין, נמסר: ״לאחר שקיבלנו את הודעת הפרקליטות ודבר זימונם של החברה ונושאי משרה בה לשימוע, אנו משוכנעים כי לאחר שנשטח לראשונה את עמדתנו בשימוע, תגיע הפרקליטות להחלטה מושכלת לפיה אין מקום להעמיד את החברה או מי מנושאי המשרה בה לדין, ותורה על סגירת התיק".

מדובר בנושא המעיב על החברה בשנה האחרונה: באוגוסט 2017 חסם משרד הביטחון עסקה של החברה למכירת המל"ט למדינה זרה, בעקבות בדיקה שמבצע אגף הפיקוח על ייצוא ביטחוני. בית המשפט הוציא צו איסור פרסום על החקירה, אולם מפרטים שפורסמו בעיתונות ביוני 2017 עולה שמדובר ככל הנראה מדובר בחוזה עם אזרבייג'אן, שנבלם בעקבות תלונה שלפיה אירונאוטיקס ביצעה הדגמה "חיה" של מל"ט חמוש כנגד עמדה מאוישת של הצבא ארמניה. אזרבייג'אן וארמניה נמצאות בסכסוך מזוין במובלעת הארמנית הבדלנית נגורנו-קרבאך, הנמצאת בשטח אזרבייג'אן.

אזרבייג'ן מייצרת מל"טים של אירונאוטיקס

מדינת אזרבייג'ן בדקה את האפשרות לרכוש מערכות  Orbiter 1K בהיקף כולל של כ-20 מיליון דולר בשנים 2017 ו-2018. המל"ט מתבסס על משפחת מטוסי האורביטר של החברה ומשמש כמל"ט משוטט לאיסוף מידע ותקיפה. הוא מסוגל לשאת חימוש נפיץ במשקל של 1-2 ק"ג. תקנות אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון אוסרות על הדגמת כלי טיס תוך שימוש בתחמושת חיה.

משרד הבטחון של אזרבייג'ן הוא לקוח חשוב של אירונאוטיקס. בחודש דצמבר 2016 דיווח משרד הביטחון של אזבייג'ן שהחברה הבטחונית הממשלתית AZAD Systems עוסקת בהרכבת מל"טים מסוג Orbiter אשר קיבלו את שם הקוד המקומי Zarba. בין השאר, המשרד מסר שהמפעל מרכיב מל"ט בשם K1-Zarba (בתמונה למעלה), אשר נראה דומה מאוד למל"ט Orbiter 1K של אירונאוטיקס, שהמשגר שלו מותקן מנושא על-גבי רכב רך או משוריין, "אשר מסוגל להשמיד את האויב בכל זמן".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: Aeronautics , Orbiter , אירונאוטיקס , מל"ט