מדטרוניק רוכשת את מזור רובוטיקס ב-1.64 מיליארד דולר

21 ספטמבר, 2018

זוהי הרכישה הגדולה ביותר של חברת מכשור רפואי ישראלית. מזור פיתחה מערכות הנחיה רובוטיות לניתוחי גב

ענקית המכשור הרפואי הבינלאומית מדטרוניק (Medtronick) ומזור רובוטיקס (Mazor) הישראלית הודיעו היום כי חתמו על עסקת מיזוג שבמסגרתה תרכוש מדטרוניק את כל הון המניות של מזור במזומן, בסכום כולל של כ-1.64 מיליארד דולר, או  1.34 מיליארד דולר בניכוי המניות שכבר רכשה מדטרוניק במזור בשני סבבי ההשקעה שהתקיימו במסגרת הסכם ההשקעה ושיתוף הפעולה שנחתם בין שתי החברות במאי 2016.

העסקה, שאושרה פה אחד על-ידי חברי דירקטוריון מזור, התבצעה לפי מחיר של 29.25 דולר למניה רגילה, המשקף פרמיה של כ-11% בהשוואה למחיר הנעילה של מניית מזור אמש בנסד"ק. זהו האקזיט הגדול ביותר אי-פעם בעולם המכשור הרפואי הישראלי.

מזור, שהוקמה ב-2001, נחשבת לחלוצה עולמית בתחום הרובוטיקה לניתוחי גב. החברה מפתחת מערכות הנחיה רובוטיות לביצוע ניתוחי עמוד שדרה, המאפשרות למקם ברגים אורתופדיים בחוליות באופן מדויק. הפתרון נותן מענה לבעיה רפואית קשה, הנובעת מכך שבכ-10% מהתהליכים הידניים, יש טעויות במיקום הברגים. מערכת ההנחיה מסייעת לתכנן מראש את מהלך הניתוח על סמך על ידי שקלול נתונים שונים, בהם מצבו ומיקומו של עמוד השדרה, ומסייעת למנתח לנווט במהלך ההליך כך שיוכל להתקין את השתלים באופן מדויק יותר.

על פי נתונים של החברה, שיעור ההצלחה בניתוחים מונחי-רובוט עומד על 98.3%. עד היום החברה מכרה יותר מ-200 מערכות שבאמצעותן הותקנו יותר מ-250 אלף שתלים ב-40 אלף ניתוחים בבתי חולים ומרכזים רפואים ברחבי העולם. ב-2017 עמדו הכנסותיה של מזור מזור על 64 מיליון דולר, גידול של 78% לעומת שנת 2016.

במאי 2016 חתמו מזור ומדטרוניק על הסכם רב-שלבי, שבמסגרתו רכשה מדטרוניק כבר כ-11% ממניות מזור בשני סבבי השקעה והפכה החל מ-2017 למפיצה הבלעדית של מערכות מזור בעולם. עד היום רכשה מדטרוניק כבר כ-80 מערכות של מזור. מנייתה של מזור, הנסחרת בנסד"ק, זינקה בכ-340% מאז חתימת ההסכם הראשוני עם מדטרוניק.

פעילות ענפה בישראל

"זהו יום היסטורי בשוק ניתוחי עמוד השדרה ואירוע מכונן בהתפתחות השוק ואני מוקיר ומודה לכל מי שתרם והאמין בחברה, הבעת אמון זו הייתה חיונית וחשובה להצלחתנו", אמר אורי הדומי, מנכ"ל מזור רובוטיקה. "ההשתלבות המלאה של מוצרי מזור וצוותה במדטרוניק תמקסם את ההשפעה של מוצרי מזור בעולם ותקדם את מימושו של חזון החברה להבאת מזור לחולים, באמצעות חדשנות".

מדטרוניק נחשבת לאחת מחברות המכשור הרפואי הגדולות בעולם. החברה נסחרת בנסד"ק לפי שווי של 130 מיליארד דולר וב-2017 עמדו הכנסותיה על כ-29.7 מיליארד דולר. למדטרוניק פעילות ענפה בישראל כבר שנים רבות, הבאה לידי ביטוי בשורה של השקעות ורכישות של חברות מכשור רפואי ישראליות. הרכישה הראשונה של מדטרוניק בישראל היתה ב-2006, עם רכישת חברת אודין, שעסקה בתחום הדמיית MRI עבור ניתוחי מוח. בחודש מרץ השנה רכשה מדטרוניק את Visionsense הישראלית, שפיתחה אנדוסקופ תלת מימדי מדויק לניתוחי מוח, תמורת כ-65 מיליון דולר. בנוסף, מדטרוניק השקיעה גם בחברת איתמר מדיקל, שפיתחה פלטפורמת בינה מלאכותית לפענוח צילומי הדמאה רפואיים. בשנה שעברה הודיעה החברה על הקמת שני מרכזי פיתוח בישראל, בירושלים וביקנעם.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: מיזוגים ורכישות , מכשור רפואי

פורסם בתגיות: מדטרוניק , מזור רובוטיקס