מחירי ה-DRAM צפויים לרדת ברבעון הרביעי

29 ספטמבר, 2018

על פי TrendForce, מחירי זיכרונות ה-DRAM צפויים לרדת ברבעון הרביעי ב-5%, וזאת לאחר 9 רבעונים רצופים של עליות מחירים. התחומים שבהם תורגש הירידה: שרתים, PC וסמרטפונים

האם המחירים בשוק הזיכרונות, שנסקו בשנתיים האחרונות לרמות שיא, מתחילים במגמת ירידה? על פי חברת המחקר TrendForce מחירי זיכרונות ה-DRAM עשויים לרדת ברבעון הרביעי של השנה בשיעור גבוה מהמצופה של 5%, בעוד התחזית המוקדמת היתה לירידה של 1%-3% בלבד. הערכה זו מתבססת על טווחי המחירים שסביבם נעים החוזים הנחתמים כעת בין הלקוחות לספקיות הזיכרונות על רכישת זיכרונות לרבעון הרביעי.

האמרת מחירי זיכרונות ה-NAND וה-DRAM בשנתיים האחרונות נבעה מפער גדול בין הביקוש להיצע. מצד אחד, הצמיחה של שוק השבבים כולו ייצרה ביקושים אדירים לשבבי זיכרונות, ומצד שני, התפוקה של יצרניות הזיכרונות היתה נמוכה יחסית, וזאת לאור שיעורי הצמיחה נמוכים שנרשמו בשוק השבבים ב-2015-2016. כעת, ייתכן שאנחנו עדים להתאזנות בין שני צדי המשוואה. ואמנם, ב-TrendForce מציינים כי הירידה במחירים נובעת הן בעלייה בהיצע הכמותי של ספקיות הזיכרונות והן מירידה מסוימת בביקושים בחודשים האחרונים וזאת למרות עונת הקניות הצפויה בחג המולד ובראש השנה האזרחית.

ירידת המחירים הצפויה ברבעון הרביעי ממשיכה מגמה שהחלה כבר ברבעון הקודם. "סימני ההיחלשות בשוק ה-DRAM מגיעה לאחר 9 רבעונים ברצף," כך אומרת אווריל וו, מנהלת מחקר בכירה ב- ,DRAMeXchangeחטיבת המחקר ב-TrendForce העוקבת אחר מגמות המחירים בשוק הזיכרונות. "ירידת המחירים באה לידי ביטוי בעיקר בזיכרונות DRAM עבור מחשבים נייחים, שרתים, מובייל ומעבדים גרפיים, וזאת למרות העונה העמוסה."

וו מבססת את הערכתה על השינויים בקורלציה בין שוק הספוט (Spot), המשקף את המחירים העכשוויים לביצוע עסקאות מיידיות, לבין עסקאות רכישה שמתבצעות בחוזים עתידיים לטווח ארוך יותר, שנועדו מבחינת הלקוח להבטיח אספקה ומחיר. "המחירים בשוק הספוט (Spot) נמצאים במגמת צניחה מאז תחילת השנה, ובסוף חודש יוני אף ירדו מתחת למחירי החוזים. כרגע מחירי הספוט נמוכים ב-10% ממחירי החוזים, מה שמהווה סימן מקדים לתחילתה של מגמת ירידה כללית בשוק ה-DRAM," מסבירה וו.

הזמנות כפולות, מחסור במעבדי אינטל והמחיר היקר של האייפון החדש

ב-TrendForce ממחישים כיצד הדינמיקה הזו באה לידי ביטוי בשנה האחרונה בשוק השרתים. "בשוק זיכרונות ה-DRAM לשרתים, ההזמנות מלקוחות בצפון אמריקה והמעבר לשרתים חדשים דחף המחירים מעלה. בשל ההיצע הנמוך במחצית הראשונה של השנה, הלקוחות העדיפו להבטיח את האספקה וזאת באמצעות הזמנות כפולות. ברבעון השלישי של השנה, המחסור בהיצע התמתן ושיעורי האספקה השתפרו כתוצאה מהגברת הייצור של שבבי DRAM לשרתים מצד היצרניות. במבט קדימה לרבעון הרביעי."

לאור זאת, ב-TrendForce צופים ירידה של כ-5% במחירי ה-DRAM ברבעון הרביעי. "ישנה אי ודאות לגבי רמות הביקוש לזיכרונות DRAM לשרתים ומחירי הספוט ממשיכים לרדת. כך למשל, היצרניות הדרום קוריאניות כבר הורידו את מחירי המטרה שלהן עבור הרבעון הרביעי."

בשוק ה-PC המגמה דומה. "גם בשוק ה-PC אנו עדים לעודפי היצע וירידה במחירים, ואנחנו צופים ירידה של 5% ברבעון הרביעי. הירידה גדולה מכפי שחזינו בתחילה בין היתר בשל המחסור במעבדי אינטל [כפי שדיווחנו באחרונה ב-TechTime], מה שעשוי להוביל לירידה במחירים עבור זיכרונות DRAM למחשבים נייחים ומכשירי נוטבוק. גם מלחמת הסחר בין ארצות הברית לסין מגבירה את אי הוודאות בשוק."

בשוק זיכרונות ה-DRAM לסמרטפונים הגורם להיחלשות המחירים עשויה להיות המחיר הגבוה של דגמי האייפון החדשים, שהושקו לא מכבר. "ההערכה בשוק לגבי מכירות הסמרטפונים זהירה כעת בשל תג המחיר הגבוה של דגמי האייפון החדשים. בשל כך, ישנה להערכתנו אפשרות לעודפי היצע בשוק זיכרונות ה-DRAM למובייל."

התחזית של TrendForce

 

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: טאבלט וסמארטפון , מחקרים ונתוני שוק , סמיקונדקטורס , רכיבים

פורסם בתגיות: DRAM , TrendForce