"המשקיע הישראלי ממשיך לפספס את האקזיטים הגדולים"

6 ינואר, 2019

מדד ה-BIGITech, המאגד מניות טכנולוגיה ישראליות מכל בורסות העולם, שואף להתקבע כמדד הייחוס המוביל של סקטור הטכנולוגיה הישראלי. ב-2018 הציג המדד ביצועים טובים יותר מהנסד"ק-100 והבלו-טק התל אביבי

שנת 2018 הסתיימה באקורד שלילי במיוחד בשווקי ההון העולמיים. ירידות השערים החדות של חודש דצמבר גרמו למרבית מדדי המניות המובילים, ומדדי הטכנולוגיה בפרט, לחתום את השנה בטריטוריה שלילית.

כך למשל, הנסד"ק-100 איבד ב-2018 2.8%, מדד הסמיקונדוקטור של פילדלפיה (PHLX), הכולל את 30 חברות הסמיקונדוקטור המובילות בעולם עם שמות כמו אינטל, אנבידיה, TSMC ומיקרון, קיזז כ-1% מערכו, ואילו מדד MSCI Tech, העוקב אחר מניות טכנולוגיה מובילות מחוץ לארצות הברית, נפל בסיכום שנתי בלא פחות מ-16%. בזירה המקומית, גם מדד הטכנולוגיה של תל אביב, הבלו-טק, צנח ב-16%.

דווקא מדד ה-BIGITech של חברת המדדים BlueStar Indexes מניו יורק, שמאגד סל מניות מגוון של חברות טכנולוגיה ישראליות הנסחרות בשוקי ההון העולמיים, גילה חסינות יחסית לטלטלה בשווקים וסיים את השנה בירידה מינורית של 0.4% בהשוואה לרמת הפתיחה של 2018.

ה-BIGITech הינו מדד גלובלי שנועד לאפשר למשקיעים ישראלים וזרים לקבל חשיפה שתשקף בצורה טובה יותר את ביצועי סקטור הטכנולוגי הישראלי הגלובלי. בניגוד למדד הבלו-טק, הכולל רק מניות טכנולוגיה ישראליות הנסחרות בבורסה של תל אביב ונעדרות ממנו חברות דגל כמו צ'ק-פוינט, ויקס ואמדוקס, ה-BIGITech מאגד חברות טכנולוגיה ישראליות ללא קשר למקום רישומן למסחר וכולל מניות הנסחרות בבורסת תל אביב, בבורסה של ניו יורק (NYSE) ובנאסד"ק ובבורסות של לונדון, סינגפור ואוסטרליה.

נכון לאמצע דצמבר 2018 מדד BIGITech כולל 71 מניות של חברות טכנולוגיה ישראליות ממגוון רחב של תחומים: תוכנה, שבבים, תעופה וביטחון, אבטחת סייבר, מיכשור רפואי, ציוד אלקטרוני ועוד. ארבעת המגזרים בעלי המשקל הגדול ביותר במדד הם תוכנה (34.0%), טכנולוגיות מידע (13.7%), סמיקונדוקטור (12.0%), מכשור רפואי (6.6%) וביוטכנולוגיה (5.5%). מבין 71 החברות במדד, 58 נסחרות בנסד"ק וב-NYSE, שלוש חברות נסחרות בתל אביב, 5 בלונדון, סינגפור ואוסטרליה ו-34 חברות הן דואליות. מאז היווסדו ב-2004, טיפס מדד BIGITech בכ-170%.

מגזר התוכנה הישראלי הוביל את ה-BIGITech ב-2018

ניתוח ביצועי ה-BIGITech לפי מגזר שופך אור מעניין על המגמות שאפיינו ב-2018 את תעשיית הטכנולוגיה הישראלית. מי שהכבידו על המדד ב-2018 היו בעיקר מגזר הסמיקונדוקטור, שבדומה למגמה העולמית איבד ב-2018 כ-14%, ומגזר הפארמה והביוטכנולוגיה, שנפל בכ-30.5%. מנגד, חברות התוכנה, המהוות כשליש מהמדד, ותעשייה המכשור הרפואי, סיימו שנה מוצלחת מאוד עם עליות של 15.5% ו-31.5% בהתאמה.

בריאיון ל-Techtime, הסביר מנהל המחקר של BlueStar Indexes, ג'ושוע קפלן, כי מה שמיתן את הירידה של המדד היה המשקל המשמעותי של חברות תוכנה וה-IT במדד. "חברות התוכנה הישראליות היו פחות חשופות לטלטלה בשוק והציגו ביצועים גבוהים מאוד ב-2018, חברות כמו אטיוניטי (Atunity), שנסקה ב-181%, סייבר-ארק שעלתה ב-79.1% ו-ויקס שעלתה ב-57%. מנגד, אין ספק שמי שנפגעו במידה הגדולה ביותר ממלחמת הסחר היו מניות הסמיקונדוקטור, ובייחוד טאואר-ג'אז שאיבדה 56.5%. עם זאת, גם בתעשיית הסמיקונדוקטור אפשר למצוא סיפורי הצלחה כמו חברת מלאנוקס, שהטכנולוגיה שלה ממזגת כמה מהתחומים החמים ביותר כיום ועלתה ב-42.7% הודות לצמיחה בהכנסות והספקולציות על רכישה אפשרית."

לדברי ג'ושוע דווקא העובדה כי ה-BIGITech כולל מניות טכנולוגיה קטנות יחסית ברמה העולמית תרמה לביצועים הטובים יחסית. "המון חברות טכנולוגיה גדולות נחלשו מאוד השנה, ודווקא חברות קטנות יותר, שנמצאות קצת מתחת לרדאר, הציגו הכנסות חיוביות ומניותיהן רשמו תשואה חיובית."

"המניות הישראליות נותרות יתומות"

ה-BIGITech נועד להוות בסיס למוצרים פיננסיים סחירים כגון קרנות סל ו-ETF ולאפשר למשקיעים להשקיע ממוקד בחברות הטכנולוגיה הישראליות. בארצות הברית ישנו ETF, שסימולו ITEQ, העוקב אחר ה-BIGITech, וגם בישראל יש תעודת סל וקרן מחקה (Tracking Fund) של קסם מבית ההשקעות אקסלנס העוקבת אחריו. ב-BlueStar מספרים כי משקיע מוסדי נוסף בישראל החליט באחרונה לעשות שימוש במדד כאחד ממדדי הייחוס (Benchmark) שלו וצפוי להכריז על כך בקרוב, וגופים מוסדיים נוספים בוחנים לעשות שימוש ב-BIGITech כמדד ייחוס נוסף לצד המדדים של תל אביב. בסך הכול, היקף ההון המושקע ב-ITEQ גדל השנה ל-52 מיליון דולר, והיקף ההון המושקע בישראל במדד צמח ב-2018 ל-71 מיליון דולר.

ג'ושוע: "המשקיעים בארצות הברית משקיעים יותר ב-ITEQ כי הם מבינים שישראל היא מובילה בטכנולוגיה אך לא קיבלה ייצוג הולם בפורטפוליו שלהם. ה-BIGITech מאפשר לאמריקנים לגוון את תיק השקעותיהם. בישראל גם כן מתחילים להבין שהמשקיעים המקומיים לא נהנו עד היום מפירות ההצלחה של ההייטק הישראלי. זה החל באקזיט של מוביליאי. המשקיעים הישראלים הניחו שהמנהלים הפיננסיים השקיעו במובילאיי, אך לאחר האקזיט התברר שלא כך היה. כך גם קרה השנה בכל הנוגע לעסקאות האקזיט של אורבוטק ומזור. הישראלים פספסו, וממשיך לפספס, את האקזיטים הגדולים של השנים האחרונות. קורים דברים טובים בתעשיית הטכנולוגיה, אבל המשקיע הישראלי אינו חלק מזה."

ג'ושוע מאמין כי בשנים הקרובות מדד ה-BIGITech יקבע את מעמדו כמדד הייחוס המיהמן ביותר של סקטור הטכנולוגיה הישראלי. "המטרה שלנו היא שכל הממסד הפיננסי בישראל יאמץ את ה-BIGITech, ואני מאמין שזה יקרה בשנים הקרובות."

נציגת BlueStar בישראל, צליל קרן-בלום, מציינת כי קיים כשל שוק מסוים בכל הנוגע להשקעות במגזר הטכנולוגי הישראלי. "מאחר שמרבית המניות הישראליות שנסחרות בחו"ל לא נכללות במדדים הגדולים ולא תמיד זוכות לסיקור מצד בתי ההשקעות הגדולים, הן הופכות למניות יתומות, ובעקבות כך גם המשקיעים הישראלים וגם המשקיעים האמריקנים לא משקיעים בהן.

"הכותרות של האקזיטים יצרו תהודה חיובית סביב תעשיית הטכנולוגיה הישראלית והאמריקנים מבינים שיש כאן הזדמנות. גם בישראל אנחנו מנסים להגדיל את המודעות של יועצי ההשקעות. ישנם משקיעים מוסדיים מכל העולם שמגלים עניין במדד שלנו, אבל שינוי דפוסי ההשקעה הינו תהליך איטי."

אי-הוודאות תמשיך להכביד על מגזר הסמיקונדקטור

ג'ושוע קפלן

הסנטימנט השלילי בשוק העולמי בימים אלה מעורר חשש בקרב המשקיעים כי שנת 2019 תסמן מפנה שלילי עבןר מניות הטכנולוגיה בעולם. ג'ושוע מעריך כי המגמה תתאזן בהמשך השנה. "מניות הסמיקונדקטור ימשיכו להערכתי לגלו חולשה גם ברבעונים הראשון והשני, וזאת לאור התחזיות המאכזבות שרבות מהחברות פרסמו עבור ההכנסות לרבעון הראשון. זה נובע במידה מסוימת ממלחמת הסחר, אך גם מזה שהתמחורים היו גבוהים יתר מדי ונוצרה בועה מסוימת שקצת מנותקת מהמציאות.

"כרגע יש אי-ודאות, אך ככל שהאנליסטים יקבלו אינדיקציה על ההכנסות בהמשך השנה, המניות יתייצבו. מצד שני, חברות התוכנה צפויות להציג ביצועים גבוהים יחסית, בעיקר על רקע התפתחות תחום הבינה המלאכותית, וזה טוב להייטק הישראלי."

לכתבה הקודמת על מדד ה-BIGITech ב-TechTime: https://techtime.co.il/2018/03/18/bigitech/

 

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , מחקרים ונתוני שוק , סמיקונדקטורס

פורסם בתגיות: BGITech , BlueStar