ReWalk פיתחה חליפת-הליכה חכמה לשיקום נפגעי שבץ

30 מאי, 2019

אישור ה-CE להתקן החדש הקפיץ את מניית החברה ב-37%. החליפה מורכבת מכבלים דקים וגמישים וחיישנים המתרגמים את התנועה ברגל הבריאה לרגל הפגועה. סמנכ"ל הכספים בראיון ל-Techtime: "החליפה מאפשרת שיקום יעיל ומהיר"

מניית חברת ReWalk Robotics הישראלית זינקה אתמול בנסד"ק ב-37% ובהיקפי מסחר גדולים מאוד, לאחר שהיא הודיעה כי החליפה החדשה שפיתחה, ReStore, קיבלה אישור שיווק באירופה (CE). חליפתReStore  היא חליפה רובוטית "רכה" וחכמה, אשר מיועדת לאימוני הליכה בתהליך השיקום של נפגעי שבץ. היא פותחה במרכז הפיתוח של החברה ביוקנעם, על-בסיס פטנטים שנרכשו מאוניברסיטת הרווארד.

אישור ה-CE התקבל לאחר ניסוי שהתקיים ב-2018 ב-5 מכוני שיקום מובילים בארצות הברית בקרב כמה עשרות מטופלים. בחודש פברואר ריווק הגישה גם ל-FDA בקשה לאישור שיווק בארצות הברית, ולהערכתה האישור יתקבל תוך חודשים ספורים. התגובה הנלהבת של השוק נובעת כנראה מהעובדה שהמוצר החדש פותח בפני החברה שוק גדול בהרבה מזה שבו היא פועלת כיום.

מערכת ההליכה הקודמת של ריווק מתבססת על שלד חיצוני, ונועדה לסייע לאנשים הסובלים משיתוק קבוע בגפיים התחתונות, בעקבות פגיעה בעמוד השדרה. זוהי אוכלוסיית יעד מצומצמת יחסית ושוק שבו יש לחברה מתחרות. החליפה החדשה מיועדת לנפגעי שבץ, שמספרם באוכלוסייה גדול בהרבה, והפתרון של החברה הוא כרגע הפיתרון היחיד מסוגו בשוק.

לתרגם את התנועה מהרגל הבריאה לרגל הפגועה

שבץ הוא גורם מוביל לנכות ופוגע ב-17 מיליון בני אדם מדי שנה בכל העולם. כ-80% מנפגעי השבץ סובלים מהפרעות תנועה (לוקו-מוטוריות), המתאפיינות בהיעדר סימטריה באורך הצעדים, מהירות נמוכה ואי-התאמה ביו-מכנית. מטופלים אלה עוברים תהליך של טיפול פיזיותרפי שנועד לשקם את יכולת התנועה שנפגעה, אך חלקם נותר עם הגבלות שעשויות להתבטא בצליעה, רגל רפה או לקויות מוטוריות אחרות. החליפה של ריווק נועדה להאיץ ולייעל את תהליך השיקום.

בניגוד למערכות עזר המתבססות על שלד חיצוני (exoskeleton systems) קשיח וכבד, שמשקלו עשוי להגיע ל-20-30 ק"ג, המערכת של ריווק בנויה כחליפה לבישה המורכבת מכבלים גמישים ודקים, ומשקלה הוא כ-4 ק"ג בלבד. תנועת הכבלים מתבצעת על-ידי צירים ממונעים הנשלטים על-ידי שלושה חיישנים: שניים מנטרים את מהירות וזווית התנועה שמבצע המטופל ברגל הבריאה, וחיישן נוסף המפקח על התנועה המשלימה ברגל הנגדית, ובכך מאפשר הליכה סימטרית ותקינה.

מערכת שיקום חכמה

בשיחה עם TechTime הסביר סמנכ"ל הכספים של החברה, אורי גון: "במכוני שיקום משתמשים כיום במערכות שלד חיצוני קשיחות שבעצם הוסבו לנפגעי שבץ. מדובר במערכות כבדות שיושבות על כל הגוף. ואולם, מאחר שנפגעי שבץ סובלים ממוגבלות רק בצד אחד, המערכת שלנו מתלבשת רק על הרגל הפגועה, ולמעשה דוגמת את צורת ההליכה של המטופל ברגל הבריאה ומעבירה את הכוחות הנדרשים כדי לייצר את אותה תנועה ברגל הפגועה. המערכת שלנו גם זולה באופן משמעותי בהשוואה לעזרים שבהם משתמשים כיום".

העיצוב הרך ודמוי הבגד של ReStore מאפשר ביצוע של מגוון תנועות, לרבות סיוע בתנועות מוטוריות מורכבות יותר כמו הנעת כף הרגל לכיפוף הקרסול עם כל פסיעה ופסיעה. המערכת גם יודעת לעקוב אחר תהליך השיקום ולאפר למטפל לטייב את הטיפול על סמך נתונים בזמן אמת."זוהי חליפה חכמה, המאפשרת תהליך שיקום מדויק יותר עם עקומת שיפור גדולה יותר, וזאת מאחר שהיא מאפשרת למטופל לבצע פעולות יומיומיות בצורה אינטנסיבית. כמו כן, מכון השיקום יכול להשתמש בדאטה שמייצרת המערכת כדי להציג בפני חברות הביטוח את מידת השיפור ולזכות בכיסוי".

מערכת השלד החיצוני של ריווק, המיועדת למשותקים

מפיתוח חליפה לשדה הקרב לשיקום נפגעי שבץ

הפיתוח של ReStore התבצע בישראל אך הוא מתבסס על מחקרים שבוצעו באוניברסיטת הרווארד. בשנת 2016 חתמה ריווק על הסכם רישוי לכל הפטנטים של האוניברסיטה בתחום החליפות הרכות. במקור נערך המחקר באוניברסיטה עבור משרד ההגנה האמריקאי, במטרה לפתח חליפות גמישות אשר יסייעו לחיילים לנוע מהר יותר בשדה הקרב, ולשאת בקלות ציוד כבד. לאחר מכן הוסבו מאמצי המחקר לתחום המכשור הרפואי.

"יש לנו מחלקת מחקר מאוד איכותית שפועלת עבורנו בהרווארד. הצטבר כבר המון דאטה ויש כבר מספר מחקרים שמראים כיצד החליפה משפרת את מהירות וצורת ההליכה של נפגעי שבץ". ריווק צפויה להתחיל כעת בשיווק המערכת באירופה. "אנחנו מוכרים בשוק בזכות מערכת ה-ReWalk שלנו ועובדים מול 270 מכוני שיקום. נחדור לתחום החדש דרך המקומות שכבר מכירים אותנו. בהמשך אנחנו עשויים להתאים את החליפה גם עבור חולי פרקינסון וטרשת נפוצה".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: מכשור רפואי

פורסם בתגיות: ReWalk , אורי גון , שבץ