קווליטאו איבדה שתי עסקאות בגלל מלחמת הסחר

5 ספטמבר, 2019

אומנם יצרנית מערכות הבדיקה לתעשיית השבבים דיווחה על זינוק של 39% במכירות, אך הדו"ח שלה מלמד כיצד מלחמת הסחר עשויה לשבש כל עסקה - ללא התראה מראש. סיפורן של עסקאות שנחתמו, אך לא יצאו אל הפועל

חברת קווליטאו (QualiTau) מפארק המדע בנס ציונה/רחובות, המספקת מערכות לבקרת תהליכי ייצור בתעשיית השבבים, דיווחה על זינוק של 39% במכירות במחצית הראשונה של השנה – מ-7.8 מיליון דולר ל-10.9 מיליון דולר. צבר ההזמנות הנוכחי של החברה עומד על 14.2 מיליון דולר, בהשוואה ל-6.6 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

בחברה מייחסים את התוצאות לגידול בפעילות החברה בסין ובארצות הברית. רק השבוע דיווחה החברה על שתי הזמנות חדשות, בהיקף כולל של 2.5 מיליון דולר, מיצרנים במזרח הרחוק. קווליטאו מייצרת מערכות בדיקה ייעודיות המוודאות את תקינות מעבר החשמל דרך המעגל המשולב בזרמים ובטמפרטורות שונים. המערכות שלה מסוגלות לבצע בדיקה הן ברמת פרוסת הסיליקון (Wafer Level) והן בדיקה מקבילית של המעגלים כשהם כבר מופיעים במארזים (Package).

צווים ואיסורים מגבוה יכולים לסכל כל עסקה

שוק היעד העיקרי של החברה הוא המזרח הרחוק, ובייחוד סין. ב-2018 היווה שוק זה כ-78% מכלל הכנסותיה. כחברה המכוונת בעיקר למזרח הרחוק, קווליטאו נהנית מהצמיחה המהירה של תעשיית השבבים המקומית בסין בשנים האחרונות. ואולם, יש צד שני למטבע, ומלחמת הסחר לא פסחה גם על קווליטאו.

בחברה מדווחים כי בצבר ההזמנות הנוכחי נכללת הזמנה מהותית, בסך 1.1 מיליון דולר, שהתקבלה מיצרן סיני עוד באוקטובר 2018. ואולם, זמן קצר לפני משלוח המערכות הוכנס אותו יצרן לרשימת האמברגו של הממשל האמריקאי (וואווי?), ומאחר שהמשלוח היה מיועד להתבצע מחברת-הבת של קווליטאו בארצות הברית, החברה נאלצה להשהות את המשלוח, וכעת לא ברור האם ומתי יתאפשר להוציא לפועל את ההזמנה.

זה לא היה המקרה היחיד שבו מלחמת הסחר סיכלה הזמנה משמעותית של קווליטאו. בסוף 2017 קיבלה החברה הזמנה מיצרן סיני אחר, בהיקף של 1.5 מיליון דולר. המערכות היו מוכנות למשלוח במחסני החברה בארצות הברית, אך בשל עיכובים בהקמת המפעל של היצרן, הלקוח לא משך את ההזמנה מהמחסנים וביקש לדחות את האספקה לסוף 2018. ואולם, בדצמבר 2018 ביקש הלקוח דחייה נוספת של מספר חודשים והתחייב למשוך את ההזמנה עד מרץ 2019.

גם הפעם לא עמד הלקוח בהבטחתו ובחודש מאי השנה הודיע כי אין באפשרותו לממש את ההזמנה, וזאת לאור איסור חדש שהטיל הממשל בסין על העברת תשלומים מצד חברות ממשלתיות (הלקוח נמצא בבעלות חלקית של הממשל) לחברות אמריקאיות, כתגובת-נגד במלחמת הסחר. לאור הסחבת והתנאים הגיאו-פוליטיים שאינם בשליטתה, החליטה בסופו של דבר קווליטאו לוותר על העסקה ובמקום זאת להכיר בהוצאה של כ-900 אלף דולר בגין החוב האבוד.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: בקרה וציוד תעשייתי , דוחות רווח , חדשות , ייצור וקבלנות משנה , סמיקונדקטורס

פורסם בתגיות: QualiTau , מלחמת הסחר , קווליטאו