בלעדי: ג’ייביל סגרה את קו הייצור האופטי בחיפה

26 מאי, 2020

בעקבות הסגירה, הועבר הייצור הישראלי של אינוויז אל המפעל של ג'ייביל בעיר ינה שבגרמניה. ג'ייביל מעסיקה כ-600 עובדים בישראל בשלושה מפעלי ייצור: ביקנעם, באזור התעשייה בר לב ובקרית גת

בתמונה למעלה: מרכז הפיתוח והייצור האופטי של ג’יייביל באזור התעשייה מת”ם בחיפה

קבלנית הייצור הגלובלית, חברת Jabil Circuit, סגרה את מרכז הפיתוח והייצור של מכלולים אופטיים שהיא הפעילה באזור מת”ם בחיפה. כך נודע ל-Techtime. המרכז הזה הוקם כמעט בחשאי בשנת 2017, במטרה לספק חבילה מלאה של טכנולוגיות החל משלבי פיתוח וגיבוש הרעיון של מוצר חדש, יכולות ייצור מיידי של אבות טיפוס ומעבר לייצור המוני במתקני הייצור של ג’ייביל. בין השאר, המרכז ייצר את חיישן פנים הרכב של חברת איי-סייט הישראלית (eyeSight Technologies), מוצרים עבור חברות AR/VR בינלאומיות, והיה שותף בפיתוח וייצור חיישני ה-LiDAR לכלי-רכב של חברת אינוויז (Innoviz).

בעקבות סגירת מתקן הייצור בחיפה, העבירה אינוויז את כל הייצור שלה אל המפעל של ג’ייביל בעיר ינה (Jena) בגרמניה, שם פועל מתקן הייצור האופטי המרכזי של החברה, שאותו היא רכשה בשנת 2006 מחברת קארל צייס. מנכ”ל אינוויז, עומר כילף, סיפר שעד לסגירת המרכז בחיפה, הפעילה החברה שני קווי ייצור מקבילים, אחד בארץ ואחד בגרמניה. “כעת אנחנו נמצאים בשלבי השלמת המעבר ואיחוד קווי הייצור, במטרה להביא את המוצר שלנו אל השוק במהלך הרבעון השלישי של 2020”.

שלושה מפעלים בישראל

חברת Jabil מפלורידה, ארה”ב, נחשבת לאחת מספקיות שירותי הייצור האלקטרוני הגדולות בעולם. החברה מעסיקה כ-200,000 עובדים בכ-100 אתרי ייצור בעולם. בשנת 2019 הסתכמו מכירותיה בכ-25.3 מיליארד דולר. ברבעון האחרון של שנת הכספים שלה (שהסתיים בפברואר 2020), הסתכמו מכירותיה בכ-6.1 מיליארד דולר. לחברה יש פעילות עניפה בישראל, שהחלה בשנת 2012 עם הקמת משרד ברמת החיל-תל אביב, שהתמקד בשיתוף פעולה עם חברות צומחות.

בשנת 2015 היא רכשה את קבוצת שמר ממשגב, ביוזמת מנהלת הפיתוח העסקי של החברה בישראל, צפי לנדסמן. העיסקה כללה את שני המפעלים של שמר: מפעל מערכות ההינע הרובוטיות מיקנעם ומפעל המתכת וההרכבות באזור התעשייה בר לב במשגב. המפעלים שנרכשו מקבוצת שמר משתרעים על שטח של 12 אלף מ”ר ומעסיקים כ-350 עובדים. בשנת 2017 היא הקימה מפעל ייצור נוסף בקרית גת, וכיום היא מעסיקה כ-600 עובדים בישראל.

לא התקבלה תגובת ג’ייביל לידיעה. לחברה היו ציפיות להרחבת הפעילות האופטית בישראל. עם פתיחתו, המרכז העסיק 16 עובדים שהפעילו מערכות ייצור אופטיות המאפשרות לבצע כיוון פאסיבי של רכיבים אופטיים ברמת דיוק של 10 מיקרון, וכיוון אקטיבי (Active Alignment) ברמת דיוק של 3 מיקרון. ל-Techtime נודע שההחלטה התקבלה בעקבות שינויים ארגוניים בתוך ג’ייביל, ולא בעקבות הפתעה בשוק הישראלי.

התוכנית המקורית של החברה היתה להגדיל את רצפת הייצור בחדרים הנקיים מ-140 מ”ר לשטח של 400-500 מ”ר, ולגייס עוד כ-15 עובדים נוספים. הציפיייה הזאת באה לידי ביטוי בכך שחוזה ההשכרה של המבנה היה לשנים רבות. עדיין לא ברור האם החברה מתכננת להשתמש במתקן לצורך פעילות אחרת, או להפסיק את החוזה.

חברת ג’ייביל הושפעה עמוקות מנגיף הקורונה, ובחודש פברואר השנה הושבת כמחצית מהייצור שלה בסין. לאחרונה היא דיווחה שקווי הייצור בסין חזרו לפעילות כמעט מלאה. למרות זאת, בתחילת החודש (מאי 2020) היא הודיעה על הפחתה של 25% במשכורות המנהלים הבכירים בחברה, בעקבות ההשפעות של הנגיף על פעילותה. הדבר השפיע גם על מניית החברה בבורסה של ניו יורק, אשר ירדה ממחיר של 43.2 דולר בינואר 2020, למחיר של 29.1 דולר כיום, המעניק לה שווי שוק של כ-4.4 מיליארד דולר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אלקטרואופטיקה , חדשות , ייצור וקבלנות משנה , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: Jabil , אלקטרואופטיקה , ג'ייביל