טכנולוגיית המציאות הרבודה של אדג'יביז תשולב במערכת ניהול הקרב של חה"א האמריקאי

2 אוקטובר, 2020

החברה הישראלית קיבלה הזמנת מסגרת בתוכנית בניית רשת ניהול הקרב החכמה של ארה"ב (JADC2), שהיקפה כעת נאמד בכ-950 מיליון דולר. אדג'יביז מאפשרת להשתיל מידע דיגיטלי בתוך צילומי וידאו המגיעים מהחיישנים בשטח

בתמונה למעלה: תרגיל בדיקה של מערכת ניהול הקרב ABMS שבוצע בתחילת ספטמבר 2020. מקור: DoD

חיל האוויר האמריקאי ביצע הזמנת מסגרת לקבלת טכנולוגיית מיפוי הווידאו באמצעות מציאות רבודה (AR) של חברת אדגי'ביז (Edgybees) הישראלית. הטכנולוגיה תשולב במערכת ניהול שדה הקרב (Advanced Battlefield Management System – ABMS) הנמצאת כעת בפיתוח ובניסויי שדה. הפרוייקט של חיל האוויר הוא מרכיב בתוכנית של משרד ההגנה האמריקאי (DoD) לבנות מערכת בקרת קרב מאוחדת המאפשרת לאחד את המידע המגיע מכל החיישנים בשדה הקרב: מטוסים מאויישנים ולא מאויישים, כלי-רכב קרקעיים, ספינות, לוויינים ואפילו חיילים בודדים.

חברת אדג'יביז פיתחה תוכנה המאפשרת להציג שכבות של מידע דיגיטלי על-גבי שידור וידאו חי המגיע מהאוויר, כמו למשל מרחפנים. המידע יכול להיות שמות של רחובות, נקודות ציון, מרחקים, סיווג אובייקטים ועוד. באופן הזה היא מספקת מיפוי עשיר ובעל הקשר גיאוגרפי של המרחב (geo-registration). המידע הזה מתבסס על מערכות מידע גיאוגרפיות (GIS), צילומי לוויין ומפות דיגיטליות, ומתעדכן באופן דינמי תוך כדי תנועה. השילוב של וידאו חי עם מידע דיגיטלי משפר את ההתמצאות המרחבית וההבנה של זירות מורכבות, כמו אזורי אסון או לחימה.

הרעיון שאפתני, הספיקות רבים

התוכנית שבו היא שולבה קיבלה את הכינוי Joint All Domain Command and Control – JADC2. תקרת התקציב שהוגדרה עבור הפרויקט, שאינו מוגבל בזמן, עומדת כיום על 950 מיליון דולר. פרוייקט JADC2 מיועד להתמודד עם בעיה מרכזית: כל זרוע צבאית משתמשת כיום ברשת תקשורת ייעודית ועצמאית, שהיא מבודדת מהרשתות של הזרועות האחרות של הצבא האמריקאי.

משרד ההגנה גורס ששדה הקרב המודרני מחייב שיתוף פעולה דיגיטלי הדוק ברמה הטקטית בין הכוחות השונים, ושתמונת הקרב וקבלת ההחלטות צריכים להתקבל על סמך אינטגרציה בין המידע המגיע מכל החיישנים. המטרה היא לבנות סביבת בקרה ושליטה דמויית-ענן שתספק ארכיטקטורה משותפה ואחידה שתמזג את כל המידע המגיע מהשטח, ותספק אותו לכל המשתמשים. פלטפורמה כזו גם תאפשר שימוש בכלים מתקדמים של AI ואלגוריתמיקה על מנת לנתח את המידע ולקבל החלטות.

המחשה של אדג'יביז להשתלת מידע דיגיטלי בתוך דיווח וידאו המגיע ממל"ט
המחשה של אדג'יביז להשתלת מידע דיגיטלי בתוך דיווח וידאו המגיע ממל"ט

ראוי לציין שיש לגישה הזאת מבקרים רבים. דו"ח של הקונגרס שהגיע לידי Techtime מביע חשש שהטכנולוגיה הקיימת היום עדיין לא בשלה ליישום פרוייקט כה שאפתני. הדו"ח גם מזהיר שיריבותיה הפוטנציאליות של ארה"ב משקיעות כיום משאבים רבים ב]פיתוח כלים וטכנולוגיות לשיבוש הרשת הדיגיטלית הקרבית, ולכן הישענות עליה עשויה לחשוף את הצבא בפני סיכונים בלתי צפויים.

החוזה של אדג'יביז נחתם מול חיל האוויר האמריקאי, שעימו יש לחברה כבר מספר שיתופי פעולה, כולל שילובה בניסויהה שדה של ממשק ABMS שבוצעו בסוף אוגוסט ובתחילת ספטמבר 2020. בחודש מרץ השנה דיווחה אדג'יביז כי חיל האוויר האמריקאי חתם איתה על חוזה להטמעת תוכנת ה-AR שלה, Argus, בכלי-טיס מאוישים ובלתי-מאוישים כמו רחפנים, מסוקים, מטוסי סיור ועוד.

אדג'יביז הוקמה על-ידי אדם קפלן, מנשה חסקין וניתאי מגידס. כיום החברה מעסיקה כמה עשרות עובדים בכפר ויתקין ובוושינגטון. בתחילת דרכה, מטרת החברה היתה לשלב את טכנולוגיית ה-AR בעולמות הגיימינג ושידורי ספורט. אולם התברר שהשוק נמצא במקום אחר והטכנולוגיה מבוקשת מאוד על-ידי גופי חילוץ והצלה, משטרה וצבא. החברה ביצעה שינוי מיקוד עסקי וטכנולוגי לתחומים הללו. השימוש הראשון בטכנולוגיה לניהול משימות חילוץ והצלה התבצע בפלורידה ב-2017 בעקבות ההוריקן "אירמה".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , ראיית מכונה , תעופה וביטחון

פורסם בתגיות: Edgybees , אדג'יביז , חיל האוויר האמריקאי , מציאות רבודה