אקופיה תספק רובוטים לחווה סולארית במצרים

21 פברואר, 2021

תספק רובוטים אוטונומיים לניקוי פאנלים סולאריים בתפוקה של 18 מגה-וואט, עבור חווה של חברת אנרגיה בינלאומית. השוק הסולארי במצרים זוכה לעידוד מסיבי מצד הממשלה

חברת אקופיה (Ecoppia) תספק רובוטים לניקוי פאנלים סולאריים עבור חווה סולארית שהקימה חברת אנרגיה בינלאומית במצרים. החברה תספק רובוטים לניקוי פאנלים בתפוקה כוללת של 18 מגה-וואט. התקנת הרובוטים צפויה להתבצע במהלך 2021. באקופיה ציינו כי ההסכם הינו חלק מאסטרטגיית החברה לפרוץ לשווקים גיאוגאפיים חדשים. ההיקף הכספי של העסקה לא נמסר.

השוק הסולארי במצרים נמצא בשנים האחרונות בצמיחה משמעותית, וזאת הודות לתוכנית תמריצים של ממשלת מצרים שנועדה להגדיל את תפוקת החשמל ממקורות מתחדשים כגון אנרגיה סולארית. התוכנית נפרשת עד שנת 2035, כאשר היעד הבא הוא להגיע להפקה של 20% מתצרוכת החשמל ממקורות מתחדשים עד 2022. אחד הפרויקטים הסולאריים השאפתניים של מצרים הוא הפארק הסולארי
בבנבאן (Benban), שמשתרע על פני 37.2 קילומטר מרובע. הפארק מחולק ל-41 חלקות המוקצות לחברות אנרגיה להקמת חוות סולאריות ותחנות כוח, שמחוברות לרשת החשמל המצרית. התפוקה הפוטנציאלית של כל הפרויקט היא כ-3.8 טריליון-וואט שעה, וזהו הפרויקט הסולארי הרביעי בגודלו בעולם.

מצחצחים את הפאנלים ללא שימוש במים

אקופיה פיתחה משפחה של רובוטים המנקים את הפאנלים הסולאריים באופן אוטומטי באמצעות מיקרופייבר (microfiber) וללא שימוש במים. ניקוי שוטף של הפאנלים חשוב לקבלת תפוקה גבוהה, מכיוון שאבק והצטברות לכלוך עשויים להפחית את תפוקת החשמל שלהם בעשרות אחוזים. הרובוטים של אקופיה פועלים באופן אוטונומי ומנקים את הפנלים מדי לילה כשהם מסירים כ-99% מהאבק שהצטבר עליהם במהלך היום. רובוט אחד מסוגל לנקות כ-1,200 פאנלים בלילה.

עד היום ניקו הרובוטים של אקופיה יותר מ-2 מיליארד פאנלים סולאריים. החברה משתפת פעולה עם חברות מובילות בתחום, בהן Engie Group ו-EDF הצרפתיות, NTPC ו-Adani Power מהודו, Actis Group מאנגליה, unEdisson/TerraForm מארצות הברית ו-Fortum הפינית.

אקופיה הונפקה בחודש נובמבר בבורסה של תל אביב והיא נסחרת כיום לפי שווי שוק של 1.1 מיליארד שקל. במצגת למשקיעים, מדווחת אקופיה כי חוותה גידול שנתי ממוצע של 248% בין השנים 2014-2020, וכי הרובוטים שלה מנקים כיום פאנלים בהספק כולל של 5,200 מגה-וואט. להערכת החברה, שוק תחזוקת הפאנלים הסולאריים נאמד בכ-4-5 מיליארד דולר, וצפוי לצמוח בשנים הקרובות ביחד עם הצמיחה של השוק הסולארי כולו.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנרגיה וסביבה , חדשות , קלינטק , רובוטיקה

פורסם בתגיות: אקופיה , מצרים