50 אלף נשים ברפובליקה הדומיניקנית ייבדקו באמצעות טכנולוגיית ה-AI של MobileODT הישראלית

2 מרץ, 2021

החברה פיתחה מכשיר המבוסס סמרטפון ומשלב AI לצורך ביצוע בדיקת סקר לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם. 6,000 נשים במדינה הקריבית כבר נבדקו במבצע בשיתוף הממשלה ושגרירות ישראל

חברת MobileODT מתל אביב, שפיתחה מכשיר המאפשר לאבחן ממצאים מחשידים לסרטן צוואר הרחם באמצעות הסמרטפון, החלה במבצע רחב-היקף ברפובליקה הדומיניקנית, שבמסגרתו ייבדקו במהלך שמונת החודשים הבאים כ-50 אלף נשים מקומיות באמצעות הטכנולוגיה של החברה. הפרויקט מתבצע בשיתוף הממשלה המקומית ושגרירות ישראל, והבדיקות מתבצעות בקליניקות ברחבי המדינה.  בשלושת החודשים האחרונים בוצע פיילוט שבמסגרתו נבדקו כ-6,000 נשים, ובעקבות ההצלחה הוחלט להרחיב את המבצע.

הרפובליקה הדומיניקנית שוכנת באיים הקריביים ומונה כמעט 11 מיליון איש. שירותי הבריאות במדינה נחשבים לטובים יחסית, אך בעיקר בערים הגדולות. על פי נתוני GlobalCan, סרטן צוואר הרחם הוא סוג הסרטן החמישי בשכיחותו בקרב כלל האוכלוסייה ברפובליקה הדומיניקנית, והשני בשכיחותו בקרב נשים. ב-2020 אובחנו כ-1,074 מקרים של סרטן צוואר הרחם.

שגריר ישראל במדינה דני בירן וסגנית הנשיא רקוול פניה, עם מכשיר ה-EVA

קולפוסקופיה ניידת באמצעות הסמארטפון

MobileODT, אשר הוקמה בשנת 2012 ומנוהלת כיום על ידי המנכ”ל ליאון בוסטון, פיתחה ערכה ניידת וזולה בשם EVA System, המתבססת על יכולות העיבוד והצילום של הסמארטפון ומאפשרת לבצע את בדיקת הקולפוסקופיה הווגינאלית ולנתח את התוצאות באמצעות AI. הערכה כוללת עדשת הגדלה המורכבת על-גבי מצלמת הסמרטפון ויחידת תאורה עוצמתית המאפשרת לקבל הדמאה ברורה של צוואר הרחם. בתום הבדיקה ניתן להעביר את צילומי הבדיקה באמצעות אפליקציה לגניקולוגים ורופאים מומחים לצורך אבחון. בשנה האחרונה, החברה פיתחה גם יכולת פיענוח חכמה של הבדיקה, המתבססת על אלגוריתמים שפותחו באמצעות למידת מכונה שנעשתה מול מאגרים גדולים של צילומי הדימות של מטופלות ובשיתוף קולפוסקופיסטים מובילים בארצות הברית. תוצאת האבחון מתקבלת תוך כדקה כשהמטופלת נמצאת עוד בחדר הרופא.

הערכה מאפשרת לאחיות, מיילדות ומטפלים לבצע בפשטות את בדיקת האבחון גם באזורים מרוחקים ובמדינות שבהן התשתית הרפואית לקויה, ובכך לסייע בהפחתת שיעורי התמותה מסרטן צוואר הרחם. ערכת EVA System קיבלה ב-2016 את אישור ה-FDA והיא נמכרת כיום בכ-30 מדינות ונמצאת בשימוש ב-60 מרפאות בארצות הברית.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: בינה מלאכותית , חדשות , טאבלט וסמארטפון , מכשור רפואי

פורסם בתגיות: MobileODT , הרפובליקה הדומיניקנית , סרטן צוואר הרחם