Memic גייסה 96 מיליון דולר עבור רובוט לביצוע ניתוחים בחלל הבטן דרך הנרתיק

13 אפריל, 2021

הרובוט, שאושר לא מכבר על ידי ה-FDA, כולל יכולות תמרון המאפשרות לבצע ניתוחים כדוגמת כריתת רחם דרך הנרתיק וללא ביצוע חתכים בבטן. החברה מצפה להתחיל במכירת הרובוט עוד השנה

סטארט-אפ המכשור הרפואי ממיק כירורגיה חדשנית (Memic) מאור יהודה, המתמחה בפיתוח רובוטים עבור ניתוחים זעיר פולשניים, השלימה סבב גיוס שלישי בהיקף של 96 מיליון דולר, וזאת לאחר קבלת אישור FDA לשימוש ברובוט שפיתחה החברה, ושלדבריה הוא הראשון בעולם המאושר לניתוחים בחלל הבטן בגישה נרתיקית. את הגיוס הובילו הקרנות Peregrine Ventures, ו-Ceros. משקיעים נוספים שנטלו חלק בגיוס הנוכחי הם: OurCrowd, Accelmed, ודני הדר.

ביצוע ניתוחים בגישה נרתיקית היה אפשרי עד עתה בקרב 10% מהנשים בלבד. באמצעות הרובוט של ממיק תונגש עתה יכולת זו למרבית מאוכלוסיית הנשים עבור ניתוחים כמו כריתת רחם. בארה"ב מתבצעים מדי שנה קרוב ל-1,000,000 ניתוחים גניקולוגיים והתהליך שיתבצע בשילוב עם Hominis יאפשר למטופלות להנות מהיתרונות של הגישה הנרתיקית, אשר הוכחה מדעית כגישה הבטוחה יותר והיעילה לטיפול בניתוחים מסוג זה. במסגרת ניסוי קליני שהתבצע בשיתוף עם ביה"ח רמב"ם בהובלת פרופ' ליאור לווינשטיין ביצע הרובוט של ממיק 30 ניתוחים של כריתת רחם בגישה נרתיקית עם הצלחה של 100%.

ממיק פיתחה רובוט ניתוחי דמוי זרוע אנושית בשם Hominis (צורת אדם בלטינית) בעל יכולת תמרון פורצת דרך המאפשרת לבצע ניתוחים הנחשבים כיום לבלתי אפשריים לביצוע על ידי מנתחים ורובוטים. בניגוד לרובוטים הקיימים כיום (בעלי מפרק כף יד בלבד) הרובוט של ממיק כולל מפרקי כתף-מרפק-כף יד, שמאפשרים לרופאים המנתחים להיכנס לתוך חלל הניתוח ולבצע את הניתוח באופן פשוט יותר ואינטואיטיבי. הודות ליכולת התמרון המתקדמת המנתחים יכולים לבצע ניתוחים דרך נקבים טבעיים ללא צלקות (בניגוד למספר חתכים בבטן כמקובל כיום). המודל העסקי של ממיק כולל מכירת הרובוט למוסד הרפואי, ערכת מתכלים ניתוחיים וחוזה שירות ותמיכה שנתי.

תחילת מכירות במחצית השנייה של 2021

ממיק נוסדה בשנת 2012 על ידי דביר כהן וקרן הון סיכון פרגרין ופעלה בראשית דרכה בחממת אינסנטיב שבבעלות קרן פרגרין. כהן הוא בוגר היחידה הטכנולוגית 81 ותוכנית ברקים מהטכניון. ממיק גייסה עד היום 20 מיליון דולר בשני סבבי גיוס, כולל 2 מיליון דולר מענק של רשות החדשנות. החברה מעסיקה 80 עובדים, 60 מהם בישראל. לממיק מרכז פיתוח הממוקם באור יהודה וכן מרכז הנדסה בעכו שעוסק בייצור הרובוטים. ממיק הקימה בפורט לאודרדייל ארה"ב חברת בת בבעלות מלאה, Memic Innovative Surgery Inc. הסניף בפלורידה עבד בצורה אינטנסיבית בשנה האחרונה בכדי לפתח יכולות מסחריות בשוק האמריקאי והעולמי, לבנות את תשתית התמיכה בלקוחות ולספק הדרכה מקצועית למנתחים, לצוותים תומכים ולעובדי החברה.

ההון שגויס ישמש להרחבה משמעותית של צוות הפיתוח וההנדסה בישראל וצוות המכירות והתמיכה בארה"ב, ויאפשר גיוס של כ-40 עובדים נוספים במהלך 2021. הגיוס יאפשר המשך הפיתוח של פורטפוליו המוצרים של החברה והתאמתם למגוון רחב של סוגי ניתוחים. כן מתכננת החברה להרחיב את מאמצי השיווק והמכירות בארה"ב ובהמשך גם במדינות נוספות ברחבי העולם.

דביר כהן, מייסד משותף ומנכ"ל ממיק: "שוק הרובוטים הכירורגיים הוא אחד השווקים הצומחים בקצב מסחרר ומוביל את תחום החדשנות בעולם המכשור הרפואי. היכולות הייחודיות של ממיק יציבו אותנו כשחקן מרכזי בשוק צומח זה. בעקבות גיוס ההון וקבלת אישור ה-FDA התחלנו למכור את המערכת בארה"ב ולשלב אותה בבתי חולים. במחצית השנייה של 2021 אנו מצפים לקבל את אישור ה-CE ובעקבותיו נכניס את המערכת לשוק האירופי. בתחום הטכנולוגי נקדם את המערכות לפרוצדורות כירורגיות נוספות ונשלב בהן יכולות של בינה מלאכותית". דביר הוסיף כי, "יכולת התמרון של Hominis וגודלו המזערי פורצים גבולות חדשים בעולם הרובוטיקה הרפואית ומאפשרים לבצע ניתוחים שעד עתה ניתן היה לבצעם רק על אחוז קטן מאוד מהמטופלות. הטכנולוגיה פורצת הדרך אפשרה למזער את גודלו הפיזי של הרובוט, ובכך להנגיש אותו למגוון רחב של בתי חולים הן מבחינת הגודל והן מבחינת המחיר".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: גיוסי הון , חברות סטראט-אפ , חדשות , מכשור רפואי , רובוטיקה

פורסם בתגיות: Memic