לוקהיד מרטין הזמינה מאורביט מערכות שמע מוקשחות עבור מטוסי קרב

22 דצמבר, 2021

תספק מערכות Orion Combat למטוסי F-16 בהיקף של כ-5.9 מיליון דולר. מדובר בהזמנת המשך שנייה בעקבות זכיית אורביט בשנת 2020 בתחרות הטכנולוגית של לוקהיד מרטין לפיתוח ואספקת מערכות שמע תלת-מימדיות

חברת אורביט מנתניה (Orbit) קיבלה הזמנה בהיקף של 5.9 מיליון דולר לאספקת מערכות שמע מסוג Orion Combat עבור מטוסי קרב. החברה לא ציינה את שם המזמינה, אולם ציינה שמדובר בהזמנת המשך של יצרנית מטוסים מובילה, אשר יש לה הסכם ארוך שנים לפיתוח וייצור מערכות השמע. מהודעות קודמות של החברה, עולה שמדובר ככל הנראה בהמשך הפעילות מול חברת לוקהיד מרטין, אשר הזמינה מאורביט פיתוח ייעודי וייצור של המערכות עבור מטוסי F-16 ועבור גרסה ייחודית שלהם, F-21, שהיא פיתחה עבור חיל האוויר ההודי, ונמצאת כעת בשלבי תחרות מתקדמים על הזמנה בהיקף של 114 מטוסים.

מערכת Orion Combat היא גרסה מיוחדת של טכנולוגיית השמע המוטסת Orion של חברת אורביט. בבסיסה, המערכת מבוססת על פרוטוקול איתרנט ובנויה בתצורת טבעת כפולה (Dual IP Ring) מוגנת בפטנט של אורביט, שבה כל יחידת משתמש כוללת את כל משאבי העיבוד הדרושים שלה ומשדרת את המידע בשני כיוונים בו-זמנית. כלומר אין יחידה מרכזית המנהלת את הרשת ולכן אין לה נקודת כשל בודדת. ייחוד יוצא דופן של המערכת נעוץ ביכולת השמיעה התלת-מימדית (Spatial 3D Audio).

לשמוע את הטיל מתקרב

במערכת המקורית שיועדה למטוסי תובלה, כאשר הטייס מקשיב לאחד מאנשי הצוות, הוא שומע את הקול כאילו הוא בא מהכיוון האמיתי שבו נמצא איש הצוות. יש לזה משמעות עצומה. לעתים רבות מגיע מידע ממספר דוברים בו-זמנית, ולכן קשה להבין את הנאמר. בגרסאות המתקדמות של המערכת הורחה היכולת הזאת אל מקורות נוספים, דוגמת התקשורת בין מטוס למטוס, בין מטוס למגדל פיקוח, ואפילו התראה קולית על נעילת מכ”ם או טיל מתקרב – נשמעת כאילו היא מגיעה מהכיוון האמיתי של מקור האיום.

מערכת Orion Combat של חברת אורביט
מערכת Orion Combat של חברת אורביט

בחודש אוגוסט 2020 זכתה אורביט בתחרות על פרוייקט פיתוח מערכת שמע תלת-מימדית עבור הדור הבא של מערכות ניהול הקשר והשמע במטוסי 16-F של לוקהיד מרטין (בתמונה למעלה). החברה דיווחה שנחתם הסכם מסגרת רב שנית בין שתי החברות, שהיקפו המשוער עשוי להגיע להיקף של כ-46 מיליון דולר. המטרה היא לספק מערכת שמע מודרנית למטוסי F-16 המצויים בשירות בעולם. מדובר באחד ממטוסי הדור הרביעי המצליחים ביותר: כיום מצויים כ-3,000 מטוסים בשירות פעיל ב-25 חילות אוויר בעולם.

מדובר בהזמנה השנייה של לוקהיד מרטין עבור Orion Combat החדשה: באוקטובר 2020 היא הביצעה הזמנה בהיקף של כ-6 מיליון דולר. בעקבות ההודעה עלתה מניית אורביט בבורסה בתל אביב בכ-2% והיא נסחרת כעת לפי שווי שוק של כ-373 מיליון שקל. חברת אורביט מספקת מערכות תקשורת למשימות חיוניות  (Mission-Critical) ומסחריות עבור יישומים בים, ביבשה, באוויר ובחלל. בכלל זה מערכות תקשורת לוויינית ניידות, פתרונות עקיבה וטלמטריה ומערכות לניהול תקשורת פנים במטוסים. החברה נמצאת בשליטת קרן פימי (31.4%) ומעסיקה כ-170 עובדים. במחצית הראשונה של 2021 הסתכמו מכירותיה בכ-24.5 מיליון דולר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: F-16 , אורביט , לוקהיד מרטין