רשות החדשנות תשקיע 113 מיליון שקל בהקמת מרכז לתשתית שירותי מו"פ לביו-התקנים

17 יולי, 2023

מטרת המרכז יהיה לספק תשתית לשירותי מו"פ ושירותי ייצור אבות טיפוס לחברות המפתחות מערכות בתחום. תחום הביו-התקנים הוגדר בשנה שעברה כתחום עדיפות לאומית

[בתמונה: מנהל רשות החדשנות דרור בין]

רשות החדשנות פרסמה "קול קורא" המזמין חברות להגיש בקשות לקבלת מימון לצורך הקמת מרכז שיספק תשתית שירותי מו"פ עבור תחום הביו-התקנים מבוססי-שבבים (Bio-Convergence). ה"קול קורא" מתפרסם במסגרת התכנית הלאומית לביו-התקנים, וזאת לאחר שבשנה שעברה  המליצה המועצה למחקר ופיתוח אזרחי להגדיר את התחום כתחום עדיפות לאומית. הרשות הקצתה 113 מיליון שקלים לקידום התחום בישראל.

ברשות מסבירים כי חברות העוסקות בפיתוח ביו-התקנים, כדוגמת חיישנים דיאגנוסטיים לסביבה, שתלים חכמים, מעבדה על שבב, איברים על שבב ועוד, נדרשות לידע במגוון רחב מאוד של תחומים, מה שמייקר ומעכב את תהליך הפיתוח. לכן, מטרות המרכז שיקום הן לספק שירותי מו"פ לתעשייה ולחוקרים המפתחים ביו-התקנים, שירותי ייצור אבות טיפוס וסדרות קטנות, פיתוח ידע ייחודי, וביצוע הכשרה ופיתוח הון אנושי מתאים.

מקור התרשים: רשתו החדשנות

תחום הביו-התקנים  משלב טכנולוגיות בתחום הביולוגיה ומדעי החיים, עם טכנולוגיות מעולמות ההנדסה והתוכנה. זהו תחום חדש שגדל בקצב מואץ בתעשייה העולמית ותופס מקום חשוב בעולמות הרפואה, הסביבה, אקלים, אנרגיה, חקלאות, מזון, ביטחון וסקטורים אחרים. הצפי הוא שתחום ה-BC יהיה גורם מוביל בפיתוח וייצור בכל התחומים האלה בשנים הקרובות. 

לדברי הרשות, ישראל נמצאת כיום בעמדה ייחודית כדי לנצל את ההזדמנות הזאת ולבנות תעשייה חדשנית, תחרותית עם ערך כלכלי גבוה, הנובע משילוב של תעשיית הביוטק עם תעשיית הייטק חזקה ומבוססת.

"הנכסים שמעמידים את ישראל בעמדת זינוק מצוינת לתחרות על ההובלה בתחום ה-BC הם ענף הייטק בעל עוצמות מוכחות בתחום התוכנה והדאטה, הובלה בתחומים מסוימים של הנדסה ובמדעים מדויקים, מחקר ברמה גבוהה במדעי החיים ומיצוב חזק, שהתחזק משמעותית בתקופת מגיפת הקורונה, ככוח מוביל ברפואה בכלל ובדאטא ואינפורמטיקה במיוחד.במסגרת זו, זיהתה רשות החדשנות מחסור בתשתיות רב ובין-תחומיות, המאפשרות את השילוב של טכנולוגיות מתחומי הביולוגיה עם הנדסה ותוכנה וזהו הרקע להוצאתו של קול קורא זה."

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות

פורסם בתגיות: ביו-התקנים , רשות החדשנות