סקאוטקאם נמכרה למנהלים – ונכנסה למסוקי בלק הוק

6 אוגוסט, 2023

התע"א פיתחה ערכת תחזוקה מונעת למסוקי UH60 הנפוצים, המבוססת על הטכנולוגיה של חברת ScoutCam שהופרדה מקבוצת מדיגוס - ויצאה לדרך חדשה תחת השם Odysight.ai. לחברה פרוייקט דומה עם אלביט

התעשייה האווירית (IAI) פיתחה מערכת ניטור מבוססת מצלמות של כל המערכות הפנימיות עבור המסוק UH60 (סיקורסקי בלק הוק), שהוא אחד ממסוקי הקרב הנפוצים בעולם. המערכת מבוססת על חומרה ותוכנה של חברת Odysight.ai מעומר שליד באר שבע. היא כוללת מערך של מצלמות וידאו זעירות מתוצרת Odysight.ai אשר עוקבות באופן רציף אחר הפעילות של מכלולים ותת מערכות במסוק, ומעבירות את המידע אל מחשב תעופתי של החברה שבו התמונות מנותחות באמצעות אלגוריתמים של בינה מלאכותית ולימוד מכונה.

מערכת הניטור מזהה שחיקה בתיפקוד המערכות במסוק, ומסוגלת לחזות התפתחות של תקלות בשלבים הראשונים עוד לפני שהן משפיעות על תפקוד הפלטפורמה. הפרוייקט מתבצע בחטיבת התעופה של התעשייה האווירית, במסגרת פרוייקט לפיתוח מערכת ניטור תעופתית גנרית, אשר תוכל לנטר את כל הפלטפורמות האוויריות של החברה. הפרוייקט גם מחזק את מעמדה של התע"א בשוק השדרוג של מסוקי בלק הוק.

למרות שהם ותיקים מאוד בשוק ונכנסו לשימוש מבצעי בסוף שנות ה-70, מסוקי בלק הוק נחשבים לפלטפורמה צבאית יעילה מאוד ולאחד מהמסוקים הרב-משימתיים המוצלחים בעולם. מערכת הניטור החדשה משפרת את מעמדה של התע"א בשוק שדרוג מסוקי UH60, שבו היא מבצעת כיום פרוייקטים הכוללים שיפוץ כללי, הוספת אוויוניקה מודרנית כולל קסדות טיס חכמות, מערכות לוחמה והגנה אלקטרונית, ערכת ניווט חדשה ומערכות חימוש וניהול משימה מודרניות.

המנהלים השתלטו על סקאוטקאם והפכו אותה ל-Odysight.ai

חברת Odysight.ai מוכרת יותר בשם ScoutCam ונסחרת בבורסת OTCQB בארה"ב לפי שווי שוק של כ-32.8 מיליון דולר. החברה מייצרת מצלמות וידאו זעירות שפותחו במדיגוס עבור יישומים רפואיים ותעשייתיים. בנוסף, היא מספקת את המצלמות ללקוחות דוגמת נאס”א (עבור רובוט לבדיקת לוויינים), ווסטינגהאוס ו-Areva הצרפתית המשלבות אותן במערכות בקרת טמפרטורה של כורים גרעיניים, ורולס-רויס המשלבת אותן במערכות בדיקת מנועי סילון וצוללות גרעיניות. היא התפצלה ממדיגוס אשר החזיקה עד לפני חודשיים בכ-27% ממניותיה.

בתמונה למעלה מימין לשמאל: יהוא עופר ומורי ארקין

בחודש יוני 2022 היא חתמה על הסכם פיתוח משותף (Joint Development Agreement) עם חברת אלביט לפיתוח מערכת מודולרית לניטור מערכות בתוך מל"טים. באוקטובר 2022 היא מינתה את יהוא עופר לתפקיד המנכ"ל. עופר הגיע מחברת אלביט מילא בתשע השנים האחרונות מגוון תפקידי ניהול, בהם: מנהל שיווק ותוכניות באלאופ, מנהל יחידה עסקית ברזיל וסמנכ"ל פיתוח עסקי, שיווק ומכירות של חטיבת כלי הטיס. לפני-כן שירת 28 שנים בחיל האוויר ופיקד על שתי טייסות קרב ועל בסיס 'כנף 15'.

בחודש מרץ 2023 היא השלימה גיוס הון פרטי בהיקף של כ-14 מיליון דולר בהובלת הדירקטור והמשקיע מורי ארקין, ודיווחה על השלמת הפיתוח של מערכת בדיקה הוויזואלית של אלביט. היא מבוססת על שימוש במערך מצלמות מיניאטוריות במקום בבדיקה ויזואלית של טכנאים ומכונאים. המערכת בנויה במתכונת מודולרית המאפשרת להתאים את מספר החיישנים לדרישות של כל מל"ט בנפרד. המצלמות מאפשרות מעקב בזמן אמת אחר פעילות תת מערכות בתוך המל"ט. המידע נשמר במערכת ומאפשר לעקוב אחר שינויים בתיפקוד המערכות ולזהות מראש מגוון גדול של תקלות.

השימוש במצלמות זעירות (חלקן בקוטר של כ-1 מ"מ), מאפשר להתקין אותן בנקודות רבות בתוך הפלטפורמה, ובמקומות שאליהן קשה למשגיח אנושי להגיע. כעבור חודשיים (תחילת יוני 2023) ביצעו ארקין, מנהלי החברה וחלק מהמשקיעים תהליך Buyout, שבמהלכו הם רכשו את כל יתרת המניות של מדיגוס תמורת תמורת כ-6 מיליון דולר, ומיתגו אותה מחדש תחת השם Odysight.ai.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: ScoutCam , תעופה וביטחון , תעשייה אווירית