הושלם השלב הראשון בבניית מחשב העל של אנבידיה בישראל

27 נובמבר, 2023

הייפר גלובל היתה אחראית על האינטגרציה של שרתי Dell עם תשתיות הקישוריות. Israel-1 נבנה בדטה סנטר של אנבידיה בישראל. מדגים ארכיטקטורה חדשה

בתמונה למעלה: מודל דיגיטלי (Digital Twin) של המחשב Israel-1. מקור: אנבידיה

חברת אנבידיה (NVIDIA) הכריזה על השלמת השלב הראשון בפרויקט מחשב העל Israel-1. המחשב מיועד להריץ יישומי בינה מלאכותית יוצרת (Generative AI). ההשקעה בבניית המחשב נאמדת במאות מיליוני דולר, והוא צפוי להיכנס לשימוש ראשוני עד סוף השנה. אנבידיה מעריכה שהמחשב "ישראל-1" יהיה אחד ממחשבי ה-AI החזקים בעולם: הוא מתוכנן לספק עוצמת עיבוד של עד 8 אקסה-פלופס (אקסה = 10 בחזקת 18) פעולות חישוב בשנייה. המחשב נבנה בדטה סנטר של אנבידיה בישראל וישמש בתחילה לצורכי מרכז הפיתוח המקומי של אנבידיה, ולפרוייקטי פיתוח משותפים עם חברות ישראליות. בעתיד הרחוק יותר הוא יהיה חלק ממערך שירותי מחשוב העל בענן של החברה העולמית.

הפרוייקט מתקדם בקצב מהיר, כאשר השלב הראשון בוצע בתוך פחות מ-20 שבועות והקדים את לוח הזמנים המקורי בקרוב לחודשיים. חברת הייפר גלובל (HIPER Global) מראש העין, המתמחה בתכנון ו­אספקת פתרונות מחשוב, הודיעה היום (ב') על השלמת חלקה בפרויקט: תכנון, אינטגרציה, הרכבת מערכות מחשוב ובדיקות. התפקיד שלה בפרוייקט כלל את הקמת מערך התקשורת בין השרתים של חברת Dell. המערך הזה כולל מודולי SuperNIC ומעבדי DPU מסוג BlueField-3 שפותחו בישראל, שרתי Dell PowerEdge XE9680 וקישוריות ל-128 מערכות NVIDIA HGX H100.

מדובר בעיסקה בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. בחודש אוגוסט 2023 נודע שהייפר גלובל חתמה על הסכם לייצור ואספקת מחשבים ליישומי AI בהיקף של כ-35 מיליון דולר ללקוח בינלאומי גדול. החברה העריכה שהיא תספק את המערכות עד למחצית השנייה 2023. השבוע התברר שהלקוח הוא אנבידיה, והמחשב הוא "ישראל-1". מנכ"ל הייפר גלובל אנטרפרייז (חברה בת בבעלות הייפר גלובל), איתי אהרון, אמר שפריסת Israel-1 היא צעד משמעותי בקידום תחום הבינה המלאכותית. "שיתוף הפעולה שלנו עם אנבידיה בפרויקט החשוב הזה מסמן הישג משמעותי עבור החברה". סגן נשיא בכיר לרשתות באנבידיה, גלעד שיינר, אמר שהמחשב Israel-1 יוביל לפריצות דרך במחקר ובמדע בישראל ובעולם. "העבודה עם הצוותים הטכניים של הייפר גלובל סייעה לנו להשלים בהצלחה את השלב הראשון בהקמת מערכת עוצמתית זו, לפני המועד המקורי שנקבע".

פיילוט בקנה מידה עצום

המחשב יתבסס על תשתית קישוריות מסוג חדש, Spectrum-X, ולמעשה, מיועד לשמש כפרוייקט הדגמה לארכיטקטורה חדשה של אנבידיה המיועדת לספק יכולת הקמה מהירה וגמישה של מחשבי על. כאשר יושלם, Israel-1 יכיל 256 מערכות NVIDIA HGX H100, עם יותר מ-34 מיליון ליבות CUDA ומיליון ליבות Tensor מהדור הרביעי. ראוי לציין שגם במשימות מחשוב-על קלאסיות יציג Israel-1 ביצועים גבוהים של 135 פטה-פלופס, כאשר כל "פטה" (Peta) מייצג יכולת לבצע 1015 פעולות חישוב מסוג נקודה צפה (Floating-point operations) בשנייה.

לפי רשימת Top500 של 500 מחשבי-העל המהירים בעולם, הביצועים הללו צפויים להציב את המחשב בעשירייה הראשונה בעולם בכל הנוגע לעוצמת עיבוד של משימות קלאסיות.תהליך הבנייה של המחשב כלל יצירת תאום דיגיטלי מושלם (Digital Twin) של המחשב לפני המעבר להרכבה פיסית. חברת אנבידיה הודיעה שהמודל הדיגיטלי נבנה באמצעות מערכות NVIDIA air ו-NVIDIA omniverse. להערכתה, שיטת העבודה הזו תרמה משמעותית למהירות הביצוע של הפרוייקט.

הייפר גלובל עוסקת באיפיון, תכנון והרכבת מחשבים ייעודיים המותאמים לצורכי הלקוחות. בין לקוחותיה: חברות ביטחוניות, יצרניות שבבים, ציוד רפואי, ציוד תקשורת וכדומה. במרץ 2023 היא הופרדה מקבוצת אמת מחשוב הנמצאת בשליטת פימי, והחלה להיסחר בבורסה בתל אביב כחברה עצמאית בשליטת קרן פימי. כיום היא מעסיקה כ-380 עובדים, ובתשעת החודשים הראשונים של 2023 הסתכמו מכירותיה בכ-214 מיליון דולר. החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-589 מיליון שקל.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות

פורסם בתגיות: אנבידיה , הייפר גלובל , ישראל-1 , מחשב על