רפאל השלימה ניסויי יירוט במערכת ספיידר

17 ינואר, 2024

המכ"ם סורק את השמיים גם כאשר המשאית נמצאת בתנועה. ברגע שהוא מתריע על איום, המפעילים בולמים את המשאית, פורסים בלחיצת כפתור את מייצבי הפלטורמה, ומבצעים שיגור מיידי של המיירט

חברת רפאל ׁׁׂ(Rafael) והמינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון, השלימו את מבחני ההפעלה הראשונים של מערכת ההגנה האווירית ספיידר (SPYDER), בתצורתה החדשה: SPYDER All in One. הניסוי כלל יירוט כטב"ם במתאר מבצעי מאתגר, כאשר המטרה יורטה בפגיעה ישירה ומדויקת. מערכת הספיידר הינה מערכת הגנה אווירית מתוצרת רפאל הנמצאת בשימוש מבצעי במספר צבאות בעולם. היא מיועדת לספק הגנה אווירית בטווחים שונים ומפני איומים שונים ומגוונים: מל"טים, מטוסים, מסוקים ואף טילים בליסטיים טקטיים (TBM).

המערכת מיירטת את האיומים באמצעות שימוש בשני סוגים של מיירטים: נטילים ממשפחת פייתון (PYTHON) והטילים ממשפחת דרבי (Derby). בקונפיגורציית All in One החדשה, כל מרכיבי המערכת – מכ"ם, מערכת השליטה והבקרה ומיירטי דרבי ופייתון משולבים בפלטפורמה אחת ניידת. המערכת המשולבת יכולה לפעול כמערך הגנה נקודתי עצמאי, כמרכיב בסוללת ספיידר המספקת הגנה מרחבית או כיחידת הגנה שלמה ובעלת עצמאות מלאה, אשר בהכנה מזערית יכולה לנוע ביחד עם כוחות השדה.

המערכת בנויה ממכ"ם, מערכת בקרה ומחסנית משגרים אשר מותקנים על-גבי משאית אחת (8X8). המכ"ם סורק את השמיים גם  כאשר המשאית נמצאת בתנועה. ברגע שהוא מתריע על איום, המפעילים בולמים את המשאית, פורסים בלחיצת כפתור את מייצבי הפלטורמה, ומבצעים שיגור מיידי של המיירט בתוך פחות מ-3 דקות. כל הפעילות הזאת מתבצעת על-ידי צוות המפעילים מתוך המשאית בלא שהם ייאלצו לצאת ממנה ולבצע הכנות ידניות. המיירטים מותאמים למספר תרחישים, ומצעים יירוט עד לטווח של 40 ק"מ, ועד לגובה של כ-12 ק"מ.

מערכת SPYDER All in One בפריסה לקראת יירוט
מערכת SPYDER All in One בפריסה לקראת יירוט

למרות המארז הקומפקטי למערכות מהסוג זה, מערכת SPYDER All in One יחידה מסוגלת לטפל עם עד ארבעה איומים שונים בו-זמנית. ראש חטיבת ההגנה האווירית ברפאל, פנחס יונגמן, אמר שהצלחת ניסויי השדה היא אבן דרך חשובה בפיתוח המערכת. באוקטובר 2021 דיווח משרד הביטחון על מכירת מערכת ספיידר לצבא צ'כיה, בעיסקה בהיקף של כ-620 מיליון דולר. המערכת שצ'כיה רכשה היא סוללה של טילי אוויר-אוויר המותקנת על-גבי משאיות שניתן להעבירן גם במטוס תובלה (C-130).

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות