שימקוטק ודן תחבורה מקימות חברה לניטור טעינת רכב

7 פברואר, 2024

חברת OPCAR-EV החדשה תספק מערכת לשליטה, בקרה וניהול אנרגיה באתרי טעינה של ציי רכב חשמלי, ציבוריים ופרטיים. היעד העסקי: תמיכה בעד 5,000 אוטובוסים בישראל ועד 25,000 אוטובוסים בחו"ל

בתמונה למעלה: מטענים לאוטובוסים חשמליים בחניון של דן תחבורה. צילום: רועי קסטרן

חברת דן תחבורה וחברת שימקוטק מאור יהודה (Symcotech) מקימות חברה חדשה, OPCAR-EV, אשר תספק מערכת לשליטה, בקרה וניהול אנרגיה באתרי טעינה של ציי רכב חשמלי, ציבוריים ופרטיים. החברה תתבסס על טכנולוגיה שפותחה במשותף על-ידי דן ושימקוטק במסגרת שיתוף הפעולה הממושך שיש ביניהן. שימקוטק נמצאת בבעלות קבוצת לודן (81%) ובבעלות דן תחבורה. היא מפתחת, מייצרת ומתקינה מערכות כירטוס ממוחשבות ומערכות בקרת כניסה וניהול ציי רכב למספר לקוחות בישראל מתחום התחבורה הציבורית, ובאיפיון, פיתוח וייצור מערכות בדיקה אוטומטיות (צב"ד) עבור התעשיות הביטחוניות.

המערכת של OPCAR-EV מאפשרת ניהול טעינת ציי האוטובוסים תוך ניטור מצב הסוללות ושליטה בתיעדוף הטעינה על-בסיס הצריכה, הצורך התפעולי ועלויות האנרגיה. המודל העסקי של החברה יתבסס על חיוב חודשי קבוע לפי אוטובוס. המערכת תואמת לתקנים בינלאומיים דוגמת OCPP, ותוכל להיות משווקת בחו"ל בלא חסמים רגולטוריים. מנכ"ל שימקוטק, אבי ליבר, אמר שזו המטרה העיקרית של החברה החדשה: "למנף את הידע שנצבר בישראל לטובת הרחבת הפעילות בשווקים מרכזיים בחו"ל".

דן בדרך לחישמול מלא של צי האוטובוסים

חברת דן נמצאת במהלך שנועד להעביר אותה לשימוש באוטובוסים חשמליים בלבד. כיום היא כבר מפעילה כמה מאות אוטובוסים חשמליים, ומשתפת פעולה גם עם חברת אלקטריאון בהתקנת מערכות טעינה אלחוטיות באוטובוסים שלה ובחלק מהחניונים. במסגרת המהלך הזה היא השקיעה לפני שנתיים כ-25 מיליון שקל בחברת שימקוטק, תמורת כ-19.2% ממניותיה. קבוצת לודן עוסקת בהקמת פרוייקטים הנדסיים בארץ ובחו"ל. היא מעסיקה כ-1,200 עובדים ובתשעת החודשים הראשונים של 2023 הסתכמו מכירותיה בכ-474 מיליון שקל.

שימקוטק שייכת למגזר התוכנה והבקרה של הקבוצה, הממוקד בטעינת כלי-רכב חשמליים, במכונות תשלום באתרים נייחים ובתחבורה הציבורית ובהקמת מערכי בקרת אבטחה, תיקשוב וסייבר. מכירות המגזר בשלושת הרבעונים הראשונים של 2023 הסתכמו בכ-134 מיליון שקל. הקבוצה הגדירה יעד צמיחה של מגזר התוכנה והבקרה, שיתבסס על בקרת הטעינה של עד 5,000 אוטובוסים ועד 5,000 עמדות טעינה בחניונים פרטיים בישראל, ועד כ-25,000 אוטובוסים בחו"ל. החבירה לקבוצת דן תאפשר לחברת OPCAR-EV להתמודד על מכרזים בתחום ניהול האנרגיה והטעינה החשמלית בתחבורה הציבורית במדינות יעד נבחרות.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: Automotive , חדשות , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: טעינה , רכב חשמלי , שימקוטק