אלביט זכתה בשתי עסקאות רק"ם בהיקף של 900 מיליון דולר

26 פברואר, 2024

תספק צריח ירי, מערכת הגנה אקטיבית מסוג חץ דורבן ומערכות התרעה ותצפית חכמות עבור פרוייקט הענק של צבא אוסטרליה להצטיידות ב-129 נגמ"שי לחימה מתוצרת קוריאה

בתמונה למלעלה: נגמ"ש הלחימה האוסטרלי Redback. צילום: משרד ההגנה האוסטרלי

חברת אלביט מערכות (Elbit) זכתה בתוך שבוע בשני חוזי-ענק בהיקף כולל של כ-900 מיליון דולר לאספקת חימוש וחליפת הגנה והתמצאות אלקטרונית עבור רכב קרבי משוריין (רק"םׂ) של מדינה ביבשת אירופה ועבור נגמ"שי הלחימה (Infantry Fighting Vehicles) החדשים של צבא אוסטרליה. אלביט הודיעה שהיא שהיא משתתפת בתוכנית הדור החדש של נגמ"שי לחימה אוסטרליים מדגם Redback. מדובר בתוכנית Australian Land 400 Phase 3 Project, שנועדה לספק לנגמ"שים יכולות לחימה מתקדמת, הגנה אקטיבית, וחליפת חיישנים.

הנגמ"שים ייוצרו על-ידי חברת Hanwha Defense Australia, שהיא חברה בת של Hanwha הקוריאנית, אשר מספקת נגמ"שי לחימה דומים גם לצבא קוריאה. חברת אלביט משמשת כקבלן משנה של Hanwha, ותספק לנגמ"שים את צריח הלחימה הכולל תותח 30 מ"מ, מערכת תצפית למפקד וכוונת המבוססים על ארכיטקטורת COAPS הפתוחה, מערכת הגנה אקטיבית מסוג חץ דורבן (Iron Fist), מערכת ההתמצאות IronVision המאפשרת למפקד להביט לכל כיוון דרך קירות הכלי באמצעות קסדה חכמה עם תצוגה עלית, ומערכת E-LAWS אשר מאתרת קרן לייזר המכוונת אל הכלי, ומספקת התראה על כיוונה ומקורה.

בדצמבר 2023 ביצעה אוסטרליה את ההזמנה המרכזית, והזמינה 129 נגמ"שי לחימה בהיקף של כ-2.4 מיליארד דולר (אמריקאי) אשר ייוצרו בתחילה בקוריאה ובהמשך גם באוסטרליה. אלביט ו-Hanwha יספקו את הנגמ"שים לצבא אוסטרליה בתוך כחמש שנים. ההזמנה מתבצעת במסגרת פרוייקט מודרניזציה רחב היקף בצבא האוסטרלי, ומועד האספקה של המערכות מתואם עם מועדי הקליטה של טילי HIMARS ומערכות להנחתת גייסות מהים, שנועדו לשפר את יכולת התמרון של צבא אוסטרליה.

קסדת המפקד החכמה IronVision
קסדת המפקד החכמה IronVision

ההודעה מגיעה שבוע אחד בלבד לאחר שאלביט הכריזה על זכייה במכרז לאספקת מערכות מודיעין, היגוי והתמצאות סביבתית לכ-230 כלי-רכב משוריינים של לקוח אירופי, בהיקף כולל של כ-300 מיליון דולר. העיסקה היא ל-6 שנים וכוללת פיתוח ייעודי לפי הגדרת הלקוח וייצור ותחזוקה בארץ הלקוח. בתוך כך, אלביט חשפה השבוע מל"ט טקטי מסוג חדש בשם Hermes 650 Spark, אשר מייצג תפישה חדשה בשימוש בכטב"מים. מדובר בכלי איטי אשר טס בגובה בינוני ומיועד לשהות עד 24 שעות באוויר ולבצע משימות קרובות ומרוחקות, כולל כאלה הדורשות שימוש בתקשורת לוויינים.

הספארק החדש הוא כטב"ם דו-שימוש ומיועד לבצע גם משימות ביטחון מולדת ואפילו משימות חילוץ והצלה בים. מדובר במערכת אשר צריכה להיות אמינה מאוד וזולה מאוד לתפעול. הוא יכול לשאת מטען במשקל כולל של עד 120 ק"ג ולבצע באופן אוטונומי המראות ונחיתות במסלולים קצרים מאוד. כיאה למוצר המיועד גם לשוק האזרחי, אלביט הודיעה שהוא מצוייד ברשיונות הבטיחות המחמירים ביותר הקיימים בשוק. חברת אלביט נסחרת בנסד"ק לפי שווי חברה של כ-9.4 מיליארד דולר.

הכטב"ם החדש Hermes 650 Spark
הכטב"ם החדש Hermes 650 Spark
Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: אלביט , נגמ"ש , תעופה וביטחון