אקופיה נמכרה למנכ"ל ערן דגני

10 מרץ, 2024

הנכסים נמכרו תמורת 5 מיליון דולר בלבד. הפכה לחברת מעטפת בורסאית עם 50 מיליון דולר בקופתה. החברה הוקמה בשנת 2013 ופיתחה רובוטים אוטונומיים לניקוי של פנלים סולאריים בחוות אנרגיה גדולות

חברת אקופיה (Ecoppia) המייצרת רובוטים לניקוי פאנלים סולאריים, הפכה לשלד בורסאי שיש בידיו הון בהיקף של כ-50.5 מיליון דולר, לאחר שכל פעילויות החברה, בכללן הקניין הרוחני, הציוד והפעילות העסקית, נמכרו למנכ"ל החברה ערן דגני תמורת כחמישה מיליון דולר. דגני שימש כסמנכ"ל התפעול של החברה במשך 7 שנים, ונכנס לתפקיד המנכ"ל בחודש מאי 2023, לאחר שהמנכ"ל הקודם ז'אן סממה, התפטר מניהול החברה לאחר שלוש וחצי שנים בתפקיד, בעקבות מחלוקת עם הדירקטוריון בנוגע ליישום התוכנית העסקית. מניות החברה נכנסו לרשימת שימור.

אקופיה הוקמה בינואר 2023 ועסקה בפיתוח וייצור מערכות רובוטיות לניקוי פנלים סולאריים במתקני הפקת חשמל גדולים. ניקוי הפאנלים חשוב לקבלת תפוקה גבוהה, מכיוון שאבק והצטברות לכלוך עשויים להפחית את תפוקת החשמל שלהם בעשרות אחוזים. הרובוטים של החברה מנקים את הפאנלים באופן אוטומטי באמצעות מיקרופייבר (microfiber) וללא שימוש במים. הם פועלים באופן אוטונומי ומנקים את הפנלים מדי לילה כשהם מסירים כ-99% מהאבק שהצטבר לאורך היום.

בנובמבר 2020 החברה ביצעה הנפקת מניות בהיקף של כ-281 מיליון שקל והחלה להיסחר בורסה של תל אביב. בשיאה היא הגיעה לשווי שוק של יותר ממיליארד שקל. אלא שלאחרונה היא נתקלת בתחרות עזה בשוק ומכירותיה נמצאות בירידה. בין השאר, היא הסביר בד"וח החצי שנתי של 2023, שספקי פנלים רבים מציעים ללקוחות גם רובוטים לניקוי הפנלים שהם מוכרים. בשנת 2021 הסתכמו מכירותי בכ-19.1 מיליון שקל, ב-2022 המכירות ירדו לכ-14.1 מיליון שקל וב-2023 לכ-11.2 מיליון שקל. ראוי לציין שבסוף 2022 החברה הגדירה תוכנית התייעלות, שבעקבותיה פוטרו לפחות מחצית מהעובדים במהלך 2023.

הרוכשת היא חברת אקו-אופס הנמצאת בבעלות פרטית של ערן דגני. מההסכם עולה שחלק מהעובדים יתקבלו לעבודה באקו-פוקס, אולם לא דווח מהו מספרם ומתפקידיהם. הסכם המכירה מעניק לחברת אקופיה (המוגדרת כיום כחברת מעטפת בורסאית) מספר אפשרויות הכנסה מהפעילות שנמכרה: אם אקו-אופס תימכר בתוך חמש שנים, אקופיה תקבל סכום של 10%-15% מסכום המכירה בהתאם למחיר שייקבע. בנוסף, במידה ואקו-אופס תבצע הנפקת הון בבורסה, אקופיה קיבלה אופציה לרכישת עד 15% מהון המניות שיונפק.

בעקבות ההודעה על העיסקה, ירדה מניית אקופיה בבורסת תל אביב בכ-25% וכעת החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-130 מיליון שקל, שהם קצת פחות מהון המזומנים המצויים בקופתה.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנרגיה וסביבה , חדשות , תעשייה ישראלית