אימקו: הסכם של 327 מיליון שקל עם משהב"ט

8 מאי, 2024

תייצר מערכות חשמל, ניהול וידאו, ניהול הספק ורתמות עבור רכב קרבי משוריין, דוגמת טנקי מרכבה ונגמ"שי לחימה. נערכת למצב שבו תהיה הסלמה בלחימה בצפון, שייאלץ אותה להשבית את מפעל הייצור בנהריה

אימקו תעשיות קיבלה ממשרד הביטחון הזמנת רכש רב-שנתית בהיקף כולל של כ-377 מיליון שקל (מתוכם 28 מיליון דולר מכספי הסיוע הביטחוני האמריקאי). תקופת ההסדר היא לשנים 2024-2030. אימקו תייצר מערכות חשמל, מערכות ניהול וידאו ומערכות ניהול הספק ורתמות עבור כלי רכב קרביים משוריינים, בהם טנק המרכבה ונגמ"שי נמ"ר ואיתן. הסכם המסגרת הקודם נחתם בשנת 2020 והיה בהיקף של כ-327 מיליון שקל. במהלך 2024-2025 תשלים אימקו אספקת מוצרים כחלק מהמסגרת הקודמת ותתחיל באספקת מוצרים המשוייכים להסכם המסגרת החדש.

אימקו תעשיות היא קבוצת אחזקות המפעילה שש חברות בנות. החברה הגדולה ביותר שממנה התפתחה הקבוצה כולה היא אימקו פרוייקטים. לחברה מפעלי ייצור בנהריה ובתל-חנן. היא מתמקדת בתחום החשמל, אלקטרומכניקה ומערכות בקרה צבאיות. המערכות שלה מותקנות בנגמ"שי לחימה כמו נמ"ר, איתן, טנק המרכבה, במטוסי F-15  ו-F-16 ועוד.

החברות האחרות בקבוצה: ניר-אור (Nir-Or) מפארק אפק בראש העין מפתחת ומייצרת צגים ומחשבים מוקשחים, מערכות וידאו ויישומי בקרה, מערכות בקרה וניהול הספק. מספקת את מערכות ניהול הווידאו מתוצרתה לכי ררכב קרביים משוריינים של צה"ל, בהם: נמ"ר, איתן ובדחפורים משוריינים. חברת ADT מבולטימור, ארה"ב, מייצרת מערכות אלקטרוניות ואלקטרומכניות צבאיות עבור השוק האמריקאי.

משרד הביטחון הישראלי הוא לקוח מרכזי

קבלנית הייצור אתנה (Atena) עוסקת באינטגרציה, כבילה, חיווט והרכבות מכניות ומספקת פתרונות NPI, בהם מיכון אוטומטי להרכבת כרטיסים אלקטרוניים (PCBA). מפעל הייצור של אתנה נמצא בנשר. בשנים האחרונות היא גיבשה אסטרטגיית התרחבות במטרה ליהפך לקבלנית ייצור משמעותית עבור השוק האזרחי. גם חברת EMT מיקנעם ממוקדת בשוק האזרחי. היא מספקת שירותי תכנון,ייצור ובדיקת מעגלים אלקטרוניים. חברת בלייז אירוסיסטמס מבוססת על רכישת חברת המל"טים אינוקון. כעת זו נחשבת לפעילות מופסקת לאחר שהחברה ניסתה למכור אותה לחברה זרה, אולם העיסקה לא יצאה אל הפועל. אימקו עדיין מקווה למצוא קונה לפעילות הזו.

אימקו תעשיות מעסיקה כיום כ-200 עובדים. לחברה תלות גדולה מאוד בשוק הביטחוני הישראלי, אשר היה אחראי למכירות בהיקף של 139 מיליון שקל ב-2023, מתוך היקף מכירות כולל של כ-266 מיליון שקל. חלקו של משרד הביטחון במכירותיה מגיע לכ-42%. תמהיל המכירות הכולל של הקבוצה ב-2023 היה: 63% לרק"ם ולחילות השדה, 4% לשימושים אוויריים וכ-32% לשוק האזרחי. בדו"ח של שנת 2023 שפורסם בסוף מרץ 2023, החברה מסרה שהמלחמה הביאה לגידול בהזמנות ממשרד הביטחון. יחד עם זאת, היא נערכת למצב שבו תהיה הסלמה בלחימה בצפון, אשר ייאלץ אותה להשבית זמנית את מפעל הייצור בנהריה.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מלחמה 2023