המלחמה הכפילה את שוק המחשבים בישראל

24 יוני, 2024

להערכת HP ישראל, הגידול נובע מדרישה גדולה מאוד של המוסדות הביטחוניים ורכישת מחשבים עבור המפונים. מצפה לגל חדש של רכישות עם הופעת מחשבי AI PC בחודשים ספטמבר-אוקטובר 2024

בתמונה למעלה: מנהל קטגוריית מערכות אישיות בחברת HP ישראל, שי פרומקס. צילום: Techtime

בשנה האחרונה הוכפל היקפו של שוק המחשבים הישראלי בהשוואה לשנים קודמות, והוא הסתכם באספקת כ-200 אלף מחשבים. כך העריך היום (ב') מנהל קטגוריית מערכות אישיות בחברת HP ישראל, שי פרומקס. "השנה האחרונה הייתה השנה הטובה ביותר שלנו, היקף השוק הוכפל בגלל דרישה אדירה של גופי הביטחון, לצד רכישת עשרות אלפי מחשבים שהמדינה ביצעה עבור המפונים", סיפר במפגש עיתונאים שבו הכריזה HP על מוצרים חדשים המגיעים אל השוק. יחד עם זאת, הוא סיפר שמאז חודש מרץ 2024 חלה האטה ברכישות של מחשבים אישיים חדשים מכיוון שהלקוחות הביתים קונים פחות מחשבים. להערכתו, בשנה רגילה מסתכם שוק המחשבים הישראלי בכ-60-80 אלף יחידות.

יחד עם זאת, החברה צופה שבקרוב תהיה מגמת צמיחה מחודשת בשוק המקומי ובשוק העולמי, בעקבות שתי התפתחויות מרכזיות. הראשונה היא הפסקת התמיכה של מיקרוסופט במערכת ההפעלה חלונות 10. "מהלך כזה גורר בדרך-כלל גל של הצטיידות במחשבים חדשים, בעיקר במגזר הארגוני והעסקי". השנייה היא מהותית יותר: השנה מתחילים לצאת לשוק המחשבים הראשונים שניתן להגדירם כמחשבי בינה מלאכותית (AI PC). אלה הם מחשבים הכוללים מעבד ייעודי לרשתות נוירוניות (NPU), המעניק להם עוצמת עיבוד של 40TOPS ומעלה.

ההשפעה העמוקה של מחשבי AI PC

החברה הראשונה שהציגה מחשב כזה הייתה דווקא מיקרוסופט שהכריזה בחודש שעבר על מחשבי Surface הכוללים מעבד Snapdragon X של קואלקום. אולם בשוק ממתינים להכרזות החשובות באמת: מחשבי AI PC המבוססים על מעבדי אינטל ו-AMD אשר צפויים להגיע אל הלקוחות בספטמבר-אוקטובר 2024. פרומקס: "למחשבי ה-AI תהיה השפעה עמוקה על השוק. הם יאפשרו למשתמשים להפעיל יישומי בינה מלאכותית במחשב עצמו ולא להסתמך על שירותי ענן.

"להערכתנו זו תהיה המגמה המרכזית: כיום רוב יישומי ה-AI הם מבוססי ענן, אבל משיקולי אבטחה ופרטיות, גם במגזר העסקי וגם במגזר הפרטי אנשים יעדיפו להעביר יותר פעילות אל המחשב המקומי ולא לבצע אותה בענן". במהלך הארוע הכריזה HP על 100 מחשבים ומוצרים חדשים שיש בהם מרכיבי בינה מלאכותית, ועל מיתוג מחדש של מוצרי החברה באופן שיהיה קל להתמצאות וקבלת החלטות. החברה מחזירה את המותג Omni שנעלם בעקבות רכישת חברת קומפאק בשנת 2002, ומעתה כל המחשבים הצרכניים יהיו מחשבי OmniBook. במגזר העסקי, כל המחשבים ישתייכו לשתי המשפחות HP EliteBook ו-HP ProBook.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות , מלחמה 2023

פורסם בתגיות: HP , מחשבים , מלחמה