משהב"ט הזמין כטב"מי תובלה של AIR הישראלית

19 יוני, 2024

בלעדי: כבר סיפקה את הכלי ראשון. ה-AIR Cargo מסוגל לשאת רבע טון למרחק של 180 ק"מ. קיבלה הזמנות נוספות מחברת לוגיסטיקה אסיאתית ומחה"א האמריקאי. "יש לנו הכי הרבה הזמנות ממשיות בתעשיית ה-eVTOL"

בתמונה למעלה: הרחפן בתצורת מטען, מדגם AIR One Cargo

חברת AIR מפרדס חנה הכריזה השבוע על כטב"ם המטענים החשמלי מדגם AIR One Cargo, אשר פותח על בסיס הפלטפורמה המרכזית של החברה, AIR ONE, המיועדת לשמש ככלי-תעופה אישי עבור 1-2 נוסעים. רחפן AIR Cargo מסוגל לשאת מטען במשקל של 250 ק"ג למרחק של כ-180 ק"מ. בשונה מפלטפורמת AIR ONE, הרחפן AIR Cargo הוא בלתי מאויש ונשלט מרחוק על-ידי מערכת שליטה ובקרה (שו"ב) שפותחה בחברה.

ל-Techtime נודע כי הלקוח המרכזי הראשון של דגם התובלה הוא משרד הביטחון הישראלי, אשר הזמין מהחברה מספר דו-ספרתי של כלים. החברה סיפקה למשרד הביטחון את הכלי הראשון וצפויה לספק את שאר המערכות במהלך 2024 ו-2025. כדי לספק את ההזמנה למשרד הביטחון, הקימה AIR קו הרכבה ייעודי בישראל. החברה גם קיבלה הזמנה בהיקף של חצי מיליון דולר מחיל האוויר האמריקאי, שאיתו יש לחברה שיתוף פעולה מתמשך במסגרת תוכנית החדשנות AFWERX, שנועדה לקדם שיתופי פעולה טכנולוגיים בין החיל לבין חברות אזרחיות. במסגרת זו, צפויה AIR להתחיל בטיסות מבחן בשמי ארה"ב כבר באוגוסט 2024.

החברה מסרה שבשנת 2023 הסתכמו הכנסותיה בכ-1 מיליון דולר, והיא נמצאת בקשר עם לקוחות פוטנצילאיים בטאיוואן ובדרום קוריאה. להערכת החברה, למרות שהפלטפורמה פותחה במקור עבור תחבורה אישית, דווקא המעבר לתחום התובלה מייצר עלייה בהיקף ההזמנות: לאחרונה היא קיבלה הזמנה בהיקף של כ-3.5 מיליון דולר לאספקת שתי פלטפורמות תובלה מחברת לוגיסטיקה גדולה באסיה, אשר עושה שימוש בכטב"מים כבדים. מדובר בהזמנה ראשונית, שהיא חלק מתוכנית הצטיידות גדולה יותר, שעשוייה להוביל להזמנת מאות כלים מתוצרת AIR.

שיטות ייצור מעולם הרכב

הרחפן בתצורת תעופה אישית, מדגם AIR ONE
הרחפן בתצורת תעופה אישית, מדגם AIR ONE

פלטפורמת AIR ONE שפיתחה החברה משתייכת לקטגוריה של כלים תעופתיים חשמליים בעלי יכולת המראה ונחיתה אנכית (eVTOL). המערכת מבוססת על שימוש בארבעה מדחפים כפולים במתכונת של רחפן, ובכנפי עילוי קצרות לצורך שיוט במצב תעופה אופקית. הכלי מיועד לשימוש אישי ושוקל כ-970 ק"ג. בהתאם, הוא יכול לשאת עד שני נוסעים (או משקל כולל של 250 ק"ג) למרחקים קצרים של עד כ-180 ק"מ ולשייט באוויר במהירות מקסימלית של עד 250 קמ"ש. הוא מיועד לשימוש ככלי תחבורה אישי בדומה לשימוש במכונית, למשל לצורך נסיעה מהבית לעבודה, מעל הפקקים שבכבישים. בהתאם, הוא מופיע בגודל המאפשר לאחסן אותו במוסך הביתי או במגרש חנייה. על-פי הערכות של החברה, הפוטנציאל בשוק האמריקאי צפוי להסתכם בכ-15,000 כלי-רכב בשנה.

אחד מיתרונותיה של AIR היא מודל הייצור שלה, המתבסס על תשתית ותהליכים מעולם הרכב. למעשה, רוב הספקיות של החברה הן חברות Tier-1 מתעשיית הרכב. כך למשל, יצרן השלדות הגדול ביותר בתעשיית הרכב הגרמנית, מייצר עבורה את השילדה של AIR ONE. בשיחה עם Techtime, הסביר מנכ"ל ומייסד-שותף של AIR, רני פלאוט: "המטרה שלנו היא להנגיש פתרונות מעולם התעופה לצרכי תובלה ותחבורה אישית. אנחנו עושים זאת בשתי דרכים: מערכת הבקרה והשליטה שלנו הופכת את הכלי למאוד פשוט לשימוש ותפעול. ההיבט השני הוא העלות הנמוכה יחסית, וזאת השגנו בכך ששיטות וחומרי הייצור שלנו מתבססים על תשתית של תעשיית הרכב ולא עולם התעופה, שבו תהליכי הייצור והחומרים מייקרים את עלויות הכלים. אנחנו מתבססים, למשל, על הד.נ.א והאקוסיסטם של תעשיית הרכב הגרמנית. יש לנו הכי הרבה הזמנות ממשיות בתעשיית ה-eVTOL."

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , רחפנים , תעופה וביטחון

פורסם בתגיות: AIR , רחפנים , תעופה