אלישרא תעבור לבעלותה המלאה של אלביט

22 פברואר, 2011

אלביט הגיעה להבנה עם התעשייה האווירית על רכישת שארית המניות שנותרו בידי התעשייה האווירית תמורת 67.5 מיליון דולר. העיסקה מעניקה לאלישרא שווי שוק של 225 מיליון דולר

העיסקה מעניקה לאלישרא שווי שוק של 225 מיליון דולר

אלקטרוניקה והייטק אלישרא
מערכת C-band Starlink של אלישרא לתקשורת עם מל"טים

חברת אלביט הגיעה להסכם הבנות עם התעשייה האווירית לרכוש את שארית מניותיה של התע"א בחברת אלישרא.

לפני כעשר שני ם רכשה אלביט 70% ממניות אלישרא, והשאר נותרו בידי התעשייה האווירית. עם חתימת ההסכם, תשלם אלביט 67.5 מיליון דולר תמורת 30% ממניות אלישרא. העיסקה כפופה לאישורים ומעניקה לאלישרא שווי שוק של 225 מיליון דולר.

חברת אלישרא מעסיקה 1,400 עובדים ומתמחה בפיתוח ואספקת מערכות לוחמה אלקטרונית, תקשורת אלחוטית ומערכות מודיעין אלקטרוניות. היא כוללת את החברות אלישרא, תדיראן מערכות אלקטרוניות ותדיראן ספקטרלינק.

רכישה בשלבים

מדובר בשלב האחרון בעיסקה ארוכה במיוחד: ב-5 בדצמבר 2005 השלימה אלביט מערכות את רכישת כל אחזקות כור באלישרא המסתכמות ב-70% מהקבוצה, אשר כללו את אלישרא, את תדיראן מערכות ואת תדיראן ספקטרלינק. העיסקה לרכישת כל אחזקות קונצרן כור באלישרא בוצעה תמורת 68.8 מליון דולר במזומן.

במקביל לרכישת מניות כור באלישרא, השלימה אלביט מערכות גם את רכישת יתרת מניות כור בתדיראן קשר, כ-13% נוספים, בתמורה ל-59.3 מליון דולר, לכדי אחזקה של כ-39% ממניות של תדיראן קשר. בסוף אפריל 2007 רכשה אלביט מערכות את יתרת המניות של תדיראן קשר, לכדי 100% אחזקה.

אסטרטגיה של רכישות

חברת אלביט מנהלת אסטרטגיית רכישות אגרסיבית בשנים האחרונות, ורק בחודשים האחרונים השלימה את עסקת הרכישה שלחברת ITL, בעקבות רכישת כל מניות סולתם מערכות, סיימר ו-ITL הנמצאות בבעלות מיקאל, תמורת 87 מיליון דולר.

בחודש שעבר הסביר נשיא ומנכ"ל אלביט מערכות, יוסי אקרמן, את אסטרטגיית הרכישות של החברה, ואמר שהיא מבוססת על הצורך בהשגת גודל קריטי ונוכחות בשוק העולמי. לדבריו, רוב המדינות שואפות להוציא את תקציבי הביטחון שלהם בתוך גבולותיהן ומשתדלות שלא לייבא מוצרים, ולכן חברות ביטחוניות רבות מתקשות לייצא. "העולם מוציא 1.5 טריליון דולר בשנה על ביטחון, אולם רק 3%-4% מהסכום הוא יבוא. לכן החלטנו להקים חברות בנות ולרכוש חברות יצרניות בכל שוקי היעד של אלביט. ב-10 השנים האחרונות רכשנו 40 חברות בכל העולם, העוסקות בייצור מערכות ונשענות על המחקר והפיתוח של אלביט בישראל".

שתי תעשיות גדולות

ביחס לישראל, הוא אמר  שיש צורך לארגן את התעשייה הביטחונית במתכונת חדשה: "כיום פועלות בישראל כ-1,000 חברות ביטחוניות – מספר מוגזם לתעשייה בגודל שלנו. בישראל יש יותר חברות המייצרות טילים מאשר באירופה ובארה"ב ביחד. "אנחנו צריכים שתי תעשיות חזקות בהיקף של 3-4 מיליארד דולר כל אחת, ופחות מעורבות ממשלתית. כיום נמצאת 50% מהתעשייה הביטחונית בבעלות המדינה, לעומת 10% באירופה ו-0% בארה"ב. מהבחינה הזו רק רוסיה דומה לנו".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית