פיצוץ במפעל פוקסקון בסין המייצר iPad 2; לפחות שני פועלים נהרגו

21 מאי, 2011

אפל ופוקסקון השביתו מפעל ייצור של מחשבי iPad 2 בעקבות פיצוץ שגרם למותם של שני פועלים. המפעל פועל מאזור תעשיית ההייטק של שנג'ו. שתי החברות הודיעו שהמפעל יחזור לפעילות רק לאחר קבלת תוצאות חקירת הפיצוץ. בסוף השבוע ירדה מניית אפל בנסד"ק ביותר מ-1.5%

שתי החברות הודיעו על השבתת המפעל עד לקבלת תוצאות החקירה לבדיקת הגורמים לפיצוץ. בסוף השבוע ירדה מניית אפל בנסד"ק ביותר מ-1.5%

ייצור אלקטרוני פוקסקון אפל iPad
הטלוויזיה הסינית דיווחה על הפיצוץ בפוקסקון

ביום ששי ב-07:00 בבוקר לפי שעון סין  התרחש פיצוץ חזק במפעל של פוקסקון (Foxconn) בסין וגרם למותם של שני פועלים. סוכנות רויטרס מסרה, בעקבות הדיווח הראשוני של הוול-סטריט ג'ורנל, כי הידיעה על הפיצוץ הורגשה מיד בבורסה, ומחירה של מניית אפל ירד ב-1.5%, בעקבות חששות של המשקיעים מפגיעה בתשתית הייצור של אפל.

ממתינים לתוצאות החקירה

קבלנית הייצור האלקטרוני מטאיוואן, הנחשבת לקבלנית הייצור הגדולה בעולם וליצרנית המרכזית של מכשירי האייפד והאייפון של אפל, פירסמה אתמול הצהרה שבעקבות הפיצוץ הופסקו כל העבודות במפעל עד להשלמת חקירת הסיבות לתאונה. "הבטיחות של עובדינו נמצאת בעדיפות העליונה, והעבודות במפעל הופסקו עד להשלמת החקירה", הודיעה. גם דובר אפל מסר שהחברה בודקת ביחד עם פוקסקון את הגורמים לפיצוץ.

פוקסקון לא מסרה באיזה ממפעליה בסין התרחשה התאונה, אולם רויטרס מסרה שסוכנות הידיעות הממשלתית הסינית שינואה הודיעה שהפיצוץ התרחש במפעל המצוי באזור תעשיית ההייטק של שנג'ו, בירת מחוז סיצ'ואן. אנליסט חברת Ticonderoga Securities מסר לרויטרס שהמפעל שנפגע מייצר הרבה מאוד מכשירי iPad 2. לדבריו, אפל מחזיקה בכ-80% משוק הטאבלטים בעולם, וברבעון האחרון היא מכרה 4.69 מיליון מכשירים.

שערוריית תנאי התעסוקה

תנאי העבודה במפעלי פוקסקון בסין עוררו שערוריות רבות בשנה האחרונה, עקב תלונות על יחס קשוח לעובדים, תנאי עבודה קשים ואפילו התאבדויות. גם סטיב ג'ובס נאלץ להתנצל בפומבי על המצב והודיע שאפל תבדוק את תנאי ההעסקה במפעלי פוקסקון בסין. נושא זה אפילו עלה במסגרת המשא ומתן המתנהל כיום בין פוקסקון לבין ממשלת ברזיל על התנאים להקמת מפעל של פוקסקון בברזיל בהשקעה של עד 12 מיליארד דולר. נשיאת ברזיל דורשת מהחברה להבטיח שהיא תקפיד על שמירת חוקי העבודה בברזיל ועל "יחס נאות לעובדים".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , ייצור וקבלנות משנה