אפל תשלם לנוקיה פיצויים בהיקף "שיורגש בתוצאות הרבעון השני"

15 יוני, 2011

למרות הניצחון על אפל, נוקיה מפחיתה את התחזית המכירות לרבעון השני ומפסיקה לגמרי לספק תחזיות מכירה שנתיות. הטלפונים הראשונים המבוססים על מערכת ההפעלה של מיקרוסופט ייצאו לשוק ברבעון האחרון של 2011

המבחן הגדול של החברה צפוי בסוף השנה, כאשר יוצגו הטלפונים הראשונים המבוססים על מערכת Windows Phone של מיקרוסופט

נוקיה מיקרוסופט Windows Phone
דגמי קונספט של Nokia Windows Phones

המאבק בין שתי ענקיות התקשורת הסלולרית, נוקיה ואפל, הסתיים בהתקפלות של אפל. אתמול (ג') הודיעו שתי החברות על הסכם פשרה שבעקבותיו הן יסירו את כל התביעות ההדדיות על הפרת פטנטים אחת של השנייה. נוקיה הודיעה שבמסגרת ההסכם היא תקבל מחברת אפל פיצוי חד-פעמי ותמלוגים לאורך כל תקופת ההסכם.

"בעשרים השנים האחרונות השקענו כ-43 מיליאר אירו במחקר ופיתוח", אמר נשיא ומנכ"ל נוקיה, סטיפן אלופ. "כתוצאה מכך בנתה נוקיה פורטפוליו של קניין רוחני הכולל יותר מ-10 אלפים משפחות פטנטים". החברה סירבה למסור פרטים מספריים, אולם הסבירה שהפיצוי החד-פעמי יהיה בהיקף אשר ישפיע על מאזן החברה ברבעון השני של 2011.

הפחתה בתחזית המכירות

אלא שהשפעה זו לא תמתן את ההודעה הדרמטית של נוקיה, לפיה היא הפחיתה את תחזית המכירות של ברבעון השני ב-6%-9%. בתחזית המקורית שלה, העריכה נוקיה שמכירותיה ברבעון יסתכמו ב-6.1-6.6 מיליארד אירו. לצד ההודעה על ההפחתה, הודיעה נוקיה שהיא מפסיקה לספק תחזית מכירות שנתית, ולא תספק הערכה להיקף מכירותיה ב-2011. זאת, לצד ביצוע תהליכי ייעול פנימיים המיועדים להקטין את הוצאותיה ב-1 מיליארד אירו לשנה עד לשנת 2013.

ההודעה חיזקה את התחושה בתעשייה שענקית התקשורת הפינית מתקשה לצאת מהמשבר שאליו נקלעה. אפילו הודעתה של חברת TI, לפני שבוע, על הפחתה בתחזית המכירות לרבעון השני, התקבלה בתעשייה כרמז לירידה בהיקף הרכש שנוקיה מבצעת מ-TI.

מעניין לציין שהחברה הסבירה את המשבר בירידת מחירים בעולם, בעיקר על-רקע התחרות מצד יצרניות סיניות, ולא באיבוד נתחי שוק במגזר הטלפונים החכמים – כפי שהעריכו רוב המבקרים בשוק.

מכל מקום, הערכות אלה יועמדו למבחן מחודש בתוך מספר חודשים: אלופ הודיע שברבעון השלישי של 2011 ייצא הטלפון החכם הראשון המבוסס על מערכת ההפעלה Windows Phone של מיקרוסופט, ואז ניתן יהיה לדעת אם האסטרטגיה החדשה מצליחה לאושש את החברה שנחשבה שנים רבות לפלא של העולם הסלולרי.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , קניין רוחני , תקשורת