מארב פטנטים: תביעת הקניין הרוחני של אפל נגד HTC קיבלה תפנית מפתיעה בעקבות רכישת S3

20 יולי, 2011

מאחורי העיסקה שבה רכשה HTC את חברת S3 Graphics תמורת 300 מיליון דולר, מסתתרים שיקולים משפטיים ולא רק עסקיים. יצרנית המעבדים הגרפיים זכתה בתביעת הפרת פטנטים שהגישה נגד אפל - אשר מנהלת משפט מקביל נגד HTC. מי בעצם מאיים על מי?

HTC שילמה 300 מ' ד' תמורת 235 פטנטים שייאלצו את אפל להגיע לפשרה GPU HTC S3 SMARTPHONE

המאבקים על קניין רוחני והשימוש בפטנטים ככלי יעיל באסטרטגיית השתלטות על שווקים וחסימת מתחרים פוטנציאליים, הם חלק בלתי נפרד מתעשיית ההייטק. אלא שרק לעתים נדירות נחשפים לציבור הרחב המהלכים המעניינים המתחוללים מאחורי הקלעים. מהבחינה הזו, המאבק המשפטי המתנהל כיום בין חברת אפל (Apple) לבין HTC הוא מעניין במיוחד.

חברת HTC הטאיוואנית היא אחת מיצרניות הסמארטפונים הגדולות בעולם. חברת המחקר iSuppli מדרגת אותה במקום החמישי בעולם לפי מספר המכשירים שנמכרו ברבעון הראשון של 2011. במקום הראשון מדורגת נוקיה (24.2 מיליון מכשירים), ואחריה לפי הסדר מדורגות אפל (18.6 מיליון מכשירים), RIM עם 14.8 מיליון מכשירים, סמסונג (12.6 מיליון מכשירים) ו-HTC עם 9.6 מיליון מכשירים.

בחודש מרץ 2010 התלוננה אפל בפני משרד המסחר האמריקאי שחברת HTC הפרה 10 פטנטים שלה. הדיון בתלונה נמשך כשנה ורבע, ולאחרונה פירסם המשרד את מסקנותיו, לפיהן HTC הפרה רק שני פטנטים של אפל.

השפן של HTC

השבוע פירסמה HTC הודעת תגובה, ובה היא אומרת שעדיין לא קיבלה את הנוסח המלא של הבורר ולכן עדיין לא ברורים לה הפרטים המדוייקים כיצד בדיוק היא הפרה את הפטנטים. אולם בהמשך ההודעה היא שלפה שפן מהכובע: "אנחנו מאמינים שיש לנו פתרונות אלטרנטיביים לסוגיות שהועלו על-ידי אפל", אמר יועץ בכיר בחברה, גרייס לי. "אנחנו מצפים לפתור את הבעיות הללו".

למעשה, לי רומז על עיסקת הרכישה האחרונה של החברה. לפני שבועיים היא רכשה מ-VIA את חברת S3 Graphics תמורת 300 מיליון דולר. מדובר בחברה שהוקמה בארצות הברית בשנת 1989 ועברה מספר שינויי בעלות, עד שנרכשה על-ידי VIA בשנת 2000.

S3 פעלה שנים רבות בתחום ה-PC וקונסולות המשחקים, אולם בשנים האחרונות החליטה להתמקד בפיתוח ואספקת מעבדים גרפיים (GPU) ופתרונות תוכנה עבור יישומי וידאו וגרפיקה באבזרים צרכניים ניידים ובמערכות משובצות (Embedded Systems). מעין Envidia קטנה.

HTC APPLE S3 GPU סמארטפון טאבלט מעבד גרפיהנכס החשוב ביותר שלה עבור HTC הוא מאגר קניין רוחני המבוסס על 235 פטנטים רשומים ופטנטים המצויים בתהליכי רישום. בהם פטנטים בתחום שבבים לעיבוד תוכנה ותוכנות המופעלות עליהם. בתחילת החודש פסק בית משפט בארה"ב לטובת S3 Graphics בתביעה שהגישה נגד אפל על הפרת זכויות יוצרים בפטנטים אלה.

בשורה התחתונה, HTC רכשה נשק הרתעה משפטי שיאפשר לה להשתחרר מהתביעה של אפל.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , טאבלט וסמארטפון , קניין רוחני