ירידת מתח בלוויין עמוס 3: ככל הנראה בעקבות תקלה במצבר

19 ספטמבר, 2011

התקלה התפתחה בעקבות עומס-יתר על המצבר, שנוצר במהלך תקופת ה"אקליפס" שבמהלכה הלוויין מוסתר מהשמש לזמן שיא של עד 72 דקות. חלל תקשורת תשבית שני משיבים בתקופת האקליפס הבאה.

מדובר בתקלת מצבר שנייה, לאחר תקלה דומה שהתגלתה במרץ השנה

חברת חלל תקשורת דיווחה היום על ירידת מתח המגיע מהמצברים, של לוויין התקשורת הישראלי עמוס-3 . החברה העריכה שמדובר כלל הנראה בתקלה בתא השני בתוך 26 התאים הקיימים במצבר הלוויין. התקלה התגלתה במהלך תקופת ה"אקליפס".

satellite אקליפס היא תופעה מחזורית מוכרת המתרחשת פעמיים בשנה ונמשכת 42 יום בכל פעם. בתקופה זו הלוויין והפאנלים הסולאריים המספקים לו אנרגיה חשמלית מוסתרים בחלק מהיממה מן השמש. זמני ההסתרה מתארכים בהדרגה ומגיעים עד כ-72 דקות בשיא האקליפס, ולאחר מכן הם פוחתים בהדרגה עד לסיום תקופת האקליפס. התוצאה של התופעה היא שבמהלך שעות האקליפס, הלוויין באמצעות המצבר בלבד ובלא סיוע של התאים הסולאריים.

בעקבות התקלה, נערכו דיונים בין חלל לבין התעשייה האווירית, אשר ייצרה את הלוויין, והמסקנה היתה שיש להפחית את העומס על המצבר בזמן אקליפס. כעת החברה מתכננת להשבית עד שני משיבים (Transponders) בזמני אקליפס. כדי לא לפגוע בשירות, היא מתכננת להעביר למשיבים האלה שירותים שאינם דרושים בזמני האקליפס.

על-פי הערכת חלל והתע"א, הדבר יאפשר להמשיך להפעיל את הלוויין, אם כי יהיה צורך לעקוב אחר פעילותו כדי לוודא שהפתרון מספק מענה לבעיה.

ראוי לציין שמדובר בתקלה שנייה עקב תופעת האקליפס. במרץ השנה התגלתה ירידה במתח המצבר עקב תקלה בתא אחד מ-26 תאי המצבר, ועל-פי הערכת התע"א כישלון בתיפקוד של תא אחד אינו משפיע על תיפקודו הכולל של הלוויין. ביולי 2010 התגלתה תקלה נוספת, באחד מהמדידים האחרים על שמירת ההכוון של הלוויין מול כדור הארץ והוא כובה. במקומו הפעילה התע"א את מדיד הגיבוי.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , חלל , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית