מרכז הפיתוח הישראלי של סיגמא דיזיינס נמכר ל-ISSI

5 מרץ, 2018

המרכז שהוקם בעקבות רכישת קופגייט בסכום של 160 מיליון דולר, נמכר במחיר של 28 מיליון דולר. במקביל, סיגמא דיזיינס האמריקאית נערכת לסגירת החברה, ומוכרת את חטיבת התקשורת הביתית לסיליקון לאבס

ISSI HQ

חברת סיגמא דיזיינס האמריקאית (Sigma Designs) מוכרת את מרכז הפיתוח הישראלי הפועל כחברה בת עצמאית בשם סיגמא דיזיינס ישראל (Sigma Designs Israel SDI). המרכז נמכר לחברת ISSI – Integrated Silicon Solution הרשומה בקליפורניה, אבל רוב פעילותה מתבצע באסיה, בסכום שהיקפו נאמד בכ-28 מיליון דולר. המרכז פועל מאזור תעשיית ההייטק בעתידים במשרדים בשטח של כ-2,200 מ"ר ומנוהל על-ידי נדב קציר, מנהל תחום התקשורת בכבלים של סיגמא דיזיינס העולמית.

במרכז בישראל מרוכזת כל פעילות פיתוח של סיגמא דיזיינס בתחום התקשורת בכבלים לטלוויזיה ביתית וליישומים ביתיים, במיוחד בתחום פרוטוקול G.hn, שהוא פרוטוקול לתקשורת פנים ביתית בקצב של עד 2Gbit/s שניתן לממש אותו בכבלי טלפון, כבלים קואקסיאליים, בקווי המתח החשמלי ובסיבים אופטיים פלסטיים.

מרכז לפיתוח תקשורת ביתית

המרכז הוקם על בסיס חברת קופרגייט (CopperGate Communications) הישראלית, שנמכרה לסיגמא בשנת 2009 תמורת כ-160 דולר במזומן. קופרגייט היתה חברה מובילה בתחום השבבים לתקשורת טלוויזיה (IPTV) ובידור ביתית, והתקווה היתה שהיא תהפוך את סיגמא דיזיינס למובילה עולמית בתחום. במהלך השנים החברה קיבלה תמיכות מהמדען הראשי בהיקף של כ-5.2 מיליון דולר, ושילמה בחזרה את רוב הסכום.

היום נחשב מרכז הפיתוח בישראל לאחד מהמובילים בעולם בתחום פרוטוקול התקשורת G.hn, אשר מאפשר לקשר את כל האבזרים הביתיים באמצעות כל הכבלים הקיימים בבית (טלפון, קואקס וקווי החשמל) ולהפיץ תכנים למסכים שונים בדירה או בבניין. המרכז הישראלי מפתח את השבבים אשר נמכרים ליצרני ממירים ופתרונות תקשורת ביתיים אחרים. נשיא ומנכ"ל חברת ISSI, קיי האן, שהעיסקה מכניסה את החברה לתחום חדש מבחינתה אשר צפוי להיות מנוע צמיחה עתידי של החברה.

תהליך החיסול של סיגמא דיזיין

מאחורי העיסקה עומד למעשה תהליך חיסול של חברת סיגמא דיזיינס. כיום החברה נסחרת בנסד"ק לפי שווי שוק של כ-234 מיליון דולר. מכירותיה בשנת כספים האחרונה הסתכמו בכ-220 מיליון דולר ובהפסד של כ-11 מיליון דולר. באוקטובר 2017 היא יזמה תוכנית ארגון מחדש שכללה סגירת חטיבת הטלוויזיות החכמות ופיטורי 200-250 עובדים, כדי לצמצם את ההוצאות בכ-17-18 מיליון דולר בשנה. בחודש דצמבר 2017 נחתם הסכם למכירת החברה ל-Silicon Labs מטקסס תמורת 282 מיליון דולר.

סיליקון לאבס התעניינה במיוחד בקווי המוצר של סיגמא דיזיינס בתחום ה-Z-Wave, שהוא פרוטוקול תקשורת ביתי עבור הבית החכם, העובד בתדר נמוך ובקצב נמוך של 100kbit/s. הפרוטוקול פותח על-ידי חברה דנית שנירכשה על-ידי סיגמא דיזיינס בשנת 2008. בסוף ינואר 2018 עודכן ההסכם עם סיליקון לאבס: העיסקה הוגדרה כמכירת נכסים ולא מכירת חברה, בסכום כולל של 240 מיליון דולר. החברה הודיעה שעם השלמת העיסקה עד הרבעון השני של 2018, היא תתחיל במהלכים לסגירה סופית של החברה.

ISSI יוצאת מגבולות הזיכרון

חברת ISSI הינה חברת שבבים ללא מפעל ייצור (פאבלס) המתמקדת בעיקר בפיתוח וייצור זכרונות מסוג SRAM, DRAM ו-Flash memory עבור שוקי הרכב, התקשורת, השוק התעשיית ושוק המיכשור הרפואי. החברה הוקמה בשנת 1988 ומרכזי הפיתוח המרכזיים שלה נמצאים בסין ובטאיוואן. לחברה שורשים סיניים חזקים מאוד והיו"ר שלה, ז'יאן יו פאן, הוא שותף ומייסד קרן Summitview Capital משנגחאי, אשר מתמחה ברכש חברות טכנולוגיות. בין השאר, הוא גם שימש כיו"ר מועדון היזמים של Tsinghua, האוניברסיטה הטכנולוגית הסינית שקיבלה תקציבים ממשלתיים לבניית תעשיית שבבים מקומית בסין.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , סמיקונדקטורס