חברת Hifuture הסינית תשקיע 25 מיליון דולר ב-Xjet מרחובות

26 ספטמבר, 2019

קבלנית שירותי הייצור הסינית נכנסת לתחום הייצור המיידי באמצעות השקעה ביצרנית המדפסות הישראלית. במקביל, היא תקים מפעל בסין בהשקעה של 25 מיליון דולר לייצור חלקים וחומרי גלם עבור המדפסות הישראליות

חברת Xjet מרחובות תקבל השקעה של 25 מיליון דולר מחברת Hifuture Information Technology הסינית. כך הודיעה אתמול (ד') החברה הסינית לבורסה בשנזן. החברה דיווחה שבמקביל להשקעה במניות של Xjet, היא תבצע השקעה נוספת בהיקף של כ-20 מיליון דולר בהקמת קו ייצור של חלקים וחומרי גלם עבור מדפסות התלת-מימד של Xjet. כלומר, היא מתכננת להשקיע כ-45 מיליון דולר כדי להיכנס לתחום הייצור בתלת-מימד.

חברת XJet נוסדה בשנת 2005 על-ידי חנן גוטהייט, ממייסדי חברת אובג'ט (Objet), שלימים התמזגה עם סטרטסיס. החברה פיתחה מדפסת תלת-מימד לייצור חלקים תעשייתיים המבוססת על שימוש בטכנולוגיית הזרקת דיו, המורכב מחלקיקי ננו מתכת או קרמיקה, השרויים בתוך תרחיף נוזלי ייחודי. כיום החברה מעסיקה כ-120 עובדים. בחודש אוקטובר 2018 היא חנכה מרכז להדפסות תלת-מימד במתכת וקרמיקה בפארק המדע ברחובות, שבהקמתו הושקעו כ-40 מיליון שקל.

חתונה סינית

הפעילות המרכזית של Hifuture היא באספקת שירותי ייצור של מערכות טכנולוגיות מורכבות. ההשקעה בחברה הישראלית נועדה להכניס אותה אל השוק המתפתח של מתן שירותי ייצור מיידיים באמצעות מדפסות תלת-מימד תעשייתיות. בהודעותיה לבורסה הסינית היא הגדירה את שיתוף הפעולה עם Xjet כ-"הסכם נישואין" וכ-"ברית חזקה". ההשקעה תואמת למדיניות הממשלתית הסינית: תוכנית הפיתוח הלאומית לשנים 2018-2020 של משרד התעשייה וטכנולוגיות המידע, קוראת לחברות סיניות להשקיע בטכנולוגיות ייצור מיידי, כדי לשפר את יכולות הייצור המקומית של מוצרים אלקטרוניים ואלקטרו-מכניים.

הטכנולוגיה של Xjet מבוססת על תהליך קר. במהלך בניית החלק, ראשי המדפסת מתיזים את הדיו על-גבי מגש ובונים את המודל התלת-מימדי שכבה אחר שכבה. בניגוד למדפסות הקיימות, הדיו הננומטרי אינו דורש לבצע פעולת התכה, אלא רק לאדות את נוזל התרחיף שבו שרויים החלקיקים. משמעות הדבר שהמדפסת משתמשת בטמפרטורות נמוכות בהרבה (טמפרטורת הרתיחה של הנוזל) ולכן התהליך בטוח וחסכוני יותר.

מתכת, קרמיקה, וכל חומר שניתן לגרוס לחלקיקים

בשיחה עם Techtime הסביר המשנה למנכ"ל ב-XJet, דרור דנאי, כי הטכנולוגיה של החברה מאפשרת לעשות שימוש במגוון רחב של חומרים. "למעשה, ניתן להדפיס במדפסת שלנו בכל חומר שניתן לגרוס לחלקיקים זעירים, ולא רק מתכת וקרמיקה". לדבריו, פריצת הדרך המשמעותית ביותר קשורה לחומר התומך המיוחד שפיתחה החברה.

"החידוש שלנו קשור גם לשימוש בשני חומרים שונים: אחד לצורך בניית המודל ואחד לצורך יצירת התמיכה. במדפסת של XJet השכבות התומכות נוצרות באמצעות שימוש בחומר מסיס במים. בפועל מחצית מראשי הדיו בהדפסה מתיזים את חלקיקי המתכת, ומחצית מהם מתיזים את החומר המסיס". החומר המסיס מתקשה במהלך הייצור ומספק את התמיכה הדרושה, אך בתום התהליך ניתן להסירו בקלות באמצעות שטיפה במים בלבד.

בצוות הייעוץ של החברה חבר גם חתן פרס נובל, פרופ' דן שכטמן. המשקיעים המרכזיים בחברה הם אוטודסק, אפלייד מטיריאלס, Landa Ventures, קרן קטליסט ו-ARCHina.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: 3D-PRINTING , השקעות והון סיכון , חדשות , ייצור וקבלנות משנה , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: 3D Printing , XJet