השוק הרפואי גילה את שבב התקשורת של ואלנס

17 דצמבר, 2020

ל-Techtime נודע שיצרנית מגרמניה התקינה את שבב התקשורת של ואלנס במכונות ההנשמה החדשות שלה, כדי לאפשר ניטור מרחוק של החולים. מנהל חטיבת האודיו-וידיאו: "ריבוי המערכות בחדרי הניתוח יוצר בעיות חיווט"

שבבי התקשורת של חברת ואלנס (Valens) מהוד השרון פותחו במקור ליישומי מולטימדיה, הותאמו בהמשך גם לשוק הרכב וכעת הם נכנסים לשוק חדש ומפתיע: ציוד רפואי. ל-Techtime נודע שיצרנית מכשור רפואי מגרמניה הטמיעה את שבב התקשורת של החברה במכונות ההנשמה החדשות מתוצרתה. הפרוטוקול שוואלנס המציאה מאפשר לשדר אותות וידאו ואודיו למרחק של עד 100 מטר על-גבי כבל פשוט – וללא דחיסה. חולים המחוברים למכונות הנשמה מצריכים ניטור רציף. היצרנית הגרמנית בחרה בשבב של ואלנס כדי לאפשר לצוות הרפואי לעקוב מחדר מרחוק אחר הנתונים ממכונת ההנשמה ואחר מצבו של המונשם, ועל-ידי כך לצמצם את סכנת ההידבקות בווירוסים או בזיהומים אחרים.

מנהל חטיבת האודיו-וידיאו של ואלנס, גבי שריקי, סיפר ל-Techtime שזוהי רק דוגמה אחת לצורך הגובר בעולם הרפואי להשתמש בקישוריות אודיו-וידיאו בפס-רחב וללא שיהוי. שריקי: "מערכות רפואיות רבות מחייבות ריחוק של המפעיל מהמכשיר, כמו למשל מערכות הדמאה מסוג כדוגמת CT ו-MRI, פרוצדורות אנדוסקופיות, מערכות ניווט פנים-גופי רובוטיות וכדומה.

תסבוכת כבלים בחדר הניתוח

"תקשורת באיכות גבוהה בין מכשיר הקצה לעמדת הבקרה והשליטה היא הכרחית לביצוע תקין של ההליך הרפואי". אלא שקיימת בעיה נוספת. שריקי: "חדרי הניתוח הופכים להיות היברידיים ומשלבים יותר ויותר מערכות דיאגנוסטיקה וכירורגיה, רובוטיקה וצגים. כל המכשירים האלה פועלים בפרוטוקולים שונים ומחייבים כבלים מסוגים שונים. הדבר מייצר צפיפות תקשורתית בחדרי הניתוח העמוסים בציוד. הטכנולוגיה שלנו מאפשרת לאחד את כל המערכות הללו בכבל אחד פשוט".

מודל בית החולים המקושר של ואלנס. "חדרי הניתוח הופכים להיות היברידיים"
מודל בית החולים המקושר של ואלנס. "חדרי הניתוח הופכים להיות היברידיים"

לא רק אוטומוטיב

בשנים האחרונות ואלנס פעילה בעיקר בתעשיית הרכב ונהנית ששיתופי פעולה עם ספקיות ויצרניות גדולות כמו דנסו, אפטיב ודיימלר. אולם המוצרים שלה מוטמעים גם במערכות המיועדות לשווקים אחרים: ציוד לשיחות ועידה במשרד ובכיתות לימוד, מוצרי אלקטרוניקה, צגי ענק באירועים חיים, השוק התעשייתי ועוד. ברמה הארגונית החברה מחולקת לחטיבת אוטומוטיב ולחטיבת אודיו-וידיאו, האחראית לשאר השווקים.

כל הפעילות הזו מתבססת על טכנולוגיית HDBaseT של החברה ומאפשרת חיבוריות plug-and-play בין מקורות וידאו ברזולוציה גבוהה מאוד לבין מסכי התצוגה, באמצעות כבל סטנדרטי יחיד וללא צורך בדחיסת אותות. השבבים מעבירים על-גבי הכבל הזה אותות אודיו, וידאו, איתרנט, אותות בקרה, אספקת חשמל עד להספק של 100W ותמיכה ב-USB.

ואלנס הקימה ב-2010 את ארגון תקינה בינלאומי HDBaseT Alliance בשיתוף עם סמסונג, LG וסוני. הארגון מגבש את המפרטים (spec) התעשייתיים לשימוש בטכנולוגיה של ואלנס עבור יישומים שונים. לגוף הזה הצטרפו שחקניות מרכזיות בתעשיית האלקטרוניקה, בהן: אפסון, אקסטרון, אדלינק, טקטרוניקס, אפטיב, דנסו ועוד. חלק גדול מהן הוא גם לקוח של החברה. בשנת 2016 היא החלה להיכנס לשוק הרכב על רקע השילוב הגובר של חיישנים, יחידות בקרה אלקטרוניות ומערכות מידע-בידור (infotaiment), אשר מחייב תקשורת מהירה ואמינה בין המערכות ברכב (in-vehicle).

משבר הקורונה גרם לתמורות רבות בשווקים טכנולוגיים רבים. לדברי שריקי, המיצוב הרוחבי של החברה בשוק איפשר לה ליהנות מהמגמות החדשות. "שוק האודיו-וידאו הוא שוק מבוזר ומגוון. כשיש קושי בפלח אחד, אנחנו רואים עלייה בפלח אחר. בתקופת הקורונה ראינו מצד אחד ירידה באירועים חיים, ומצד שני עלייה דרמטית בבשוק הרפואי, ובתחומים כמו שיחות ועידה וחינוך מרחוק".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: Automotive , חדשות , מכשור רפואי , משבר הקורונה

פורסם בתגיות: גבי שריקי , ואלנס , מכונות הנשמה