ראדא השקיעה 3 מיליון דולר ביצרנית מכ"ם לרכב

11 פברואר, 2021

ההשקעה בוצעה ב-RadSee מהרצליה. המנכ"ל דב סלע חשף אמש אסטרטגיית התרחבות מפתיעה לשווקים חדשים, בהם שוק הרכב. "זה הצעד הראשון בהפיכתנו למוקד של טכנולוגיות מכ"ם". מכירות ראדא ב-2020 זינקו ב-72%

בתמונה למעלה: מערכות מכ"ם טקטי צבאיות מבוססות תוכנה (SDR) מתוצרת חברת ראדא

חברת ראדא מנתניה (RADA), המספקת מערכות מכ"ם טקטי צבאיות, השקיעה 3 מיליון דולר בחברת RadSee מהרצליה, תמורת כ-12% מהמניות, לפי שווי חברה של 25 מיליון דולר. ההסכם מעניק לראדא אופציה להגדיל את אחזקותיה בראדסי בעתיד. ראדא מתכוונת למנות דירקטור מטעמה במועצת המנהלים של ראדסי. כך גילה אתמול מנכ"ל ראדא, דב סלע, במהלך שיחת הוועידה עם אנליסטים לאחר פרסום הדו"ח השנתי של החברה.

חברת ראדסי הוקמה ב-2017 על-ידי המנכ"ל אמנון עפגנים וד"ר דניאל רפאלי. החברה מפתחת מכ"ם רכב עבור מערכות עזר בטיחותיות (ADAS) ונהיגה אוטונומית, שנועד לעמוד בדרישות של תעשיית הרכב לביצועים גבוהים ועלות נמוכה. הוא מבוסס על תכנון ייחודי ומוגן בפטנט של אנטנה ורכיבים מהמדף המיועדים להוזיל עלויות – הן עבור המעבד (DSP) והן עבור רכיבי המכ"ם העובד בתדר של 77GHz. החברה פיתחה אלגוריתם ייחודי המשתמש בין השאר גם באלמנטים של בינה מלאכותית ומאפשר גם שילוב של תמונת המכ"ם עם תמונות המגיעות ממצלמות הרכב.

האלגוריתמיקה שפיתחה ראדסי מאפשרת למערכת המכ"ם לייצר תמונה בארבעה מימדים (שלושת מימדי המרחב ומימד הזמן) ולגלות ולסווג אובייקטים ממרחק של 400 מטר ובזווית של 120 מעלות. ראדסי נמצאת עדיין בשלבי פיתוח ולא דיווחה עד כה על הסכמים מסחריים. לא ברור אם ההשקעה של ראדא מסמנת את הכניסה של החברה לשוק הרכב או שהכוונה היא לייבא טכנולוגיות מראדסי אל עולם המכ"מים הצבאיים הטקטיים שבו פועלת ראדא.

תיאור קונספט של מכ"ם הרכב המפותח בחברת ראדסי
תיאור קונספט של מכ"ם הרכב המפותח בחברת ראדסי

סלע אמר שמדובר בחברה הנמצאת בשלבי פיתוח, ולכן מוקדם מדי להעריך להיכן תוביל ההשקעה. "ביצענו השקעה ראשונית כדי לקבל גישה לטכנולוגיה של ראדסי. יש הרבה נקודות דמיון בין אופן הפעולה של המכ"ם של ראדסי והמכ"מים שלנו. אולם הם מתמקדים בשוק הרכב המסחרי ואילו אנחנו בתחום ההגנה. אנחנו רואים פוטנציאל גדול לסינרגיה בין שתי החברות בהמשך הדרך".

לדבריו, ההשקעה בוצעה במסגרת אסטרטגיה רחבת-היקף שעשויה לעצב את עתיד החברה: "אנחנו מתחילים להרחיב את הפעילות שלנו באופן בלתי-אורגני. החזון שלנו הוא לייצר מוקד (hub) של טכנולוגיות מכ"ם משלימות ולהתרחב לשווקים מסחריים חדשים ולאזורים שבהם יש לנו יתרון. ההשקעה שביצענו בראדסי היא צעד ראשון בכיוון הזה".

ראדא נערכת לשוק שיבוא לאחר מערכות ההגנה האקטיביות

יכול להיות שהמהלך של ראדא קשור למגמה נוספת. בשנת 2020 החלה ההצטיידות של צבאות רבים במערכות הגנה אקטיביות להגנת כלי רכב בפני רקטות ופגזים, ובמערכות הגנה בפני רחפנים ואיומים אוויריים נמוכי מסלול. השווקים האלה מתבססים על שימוש במערכות מכ"ם טקטיות דוגמת אלה של ראדא – והיא נערכת להבשלתם מספר שנים. כך למשל, מפעל הייצור שהוקם לפני כשנה בארה"ב נועד לעמוד בדרישות הייצור הצפויות של צבא ארצות הברית ובעלות בריתה.

אלא שהשוק הזה צפוי להגיע למיצוי בתוך מספר שנים, כאשר הצבאות הגדולים ישלימו את תוכניות המודרניזציה המרכזיות שלהם. ומה יתרחש לאחר התהליך הזה? מה יהיה השוק הבא של ראדא? הסוכנות האמריקאית למחקרי בטחון מתקדמים (DARPA) רמזה לאחרונה מה תהיה ההתפתחות הבאה: בחודש יולי 2020 היא דיווחה על תוכנית פיתוח חדשה בשם RACER שעשוייה לייצר שוק גדול בהרבה מהשוק הקיים היום של מערכות מכ"ם טקטיות. התוכנית (Robotic Autonomy in Complex Environments with Resiliency – RACER) נועדה לפתח טכנולוגיות לנהיגת שטח אוטונומית של כל כלי-הרכב הצבאיים .

הדמייה של DARPA ליכולות העתיד של כלי-רכב צבאיים אוטונומיים
הדמייה של DARPA ליכולות העתיד של כלי-רכב צבאיים אוטונומיים

במסגרת התוכנית, דארפה תספק למשתתפים כלי-רכב בלתי מאויישים של צבא ארצות הברית, כדי שהם יפתחו אלגוריתמים חכמים לניהוג בתנאי שטח, וטכנולוגיות יעילות להדמיית פני השטח שיאפשרו את ניהוג כלי-הרכב הצבאיים – מאויישים, לא מאויישים ומאויישים חלקית. פירוש הדבר שארצות הברית מתכננת לספק לצי כלי-הרכב היבשתיים שלה יכולת ניהוג אוטונומי. זהו תחום שבו יש צורך במערכות מכ"ם המשלבות טכנולוגיות מהתחום הצבאי ביחד עם טכנולוגיות מתעשיית הרכב. המערכות האלה צריכות להיות קשיחות וזולות מאוד מכיוון שפוטנציאל ההצטיידות הוא של מאות אלפי כלי-רכב. מבחינת ראדא, זהו שוק עתידי חדש ומבטיח.

המשך הצמיחה במכירות – ובערך המניה

חברת ראדא פיתחה משפחה של מערכות מכ"ם טקטיות מבוססות תוכנה ליישומי הגנה בפני רחפנים, למערכות נ"מ לטווח קצר ולמערכות הגנה אקטיבית עבור כלי-רכב ממוגנים ומשוריינים (דוגמת מערכות חץ דורבן של אלביט ומעיל רוח של רפאל). פעילותה בתחום המכ"מים הטקטיים הובילה בשנים האחרונות לצמיחה משמעותית במכירותיה.

ואמנם, בשוק המכ"מים הטקטיים ראדא ממשיכה בצמיחה העקבית והמרשימה שהיא מציגה לאורך כל השנתיים האחרונות. ברבעון הרביעי של 2020 הסתכמו הכנסותיה של החברה ב-23.3 מיליון דולר, עלייה של 62% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. בסך הכול, הכנסותיה ב-2020 הסתכמו ב-76.2 מיליון דולר, גידול של 72% בהשוואה ל-2019. הרווח הנקי השנתי הסתכם ב-5.6 מיליון דולר, בהשוואה להפסד נקי של 2 מיליון דולר ב-2019. בקופת המזומנים של החברה יש, נכון לסוף 2020, כ-35.6 מיליון דולר, כמעט פי שלושה מהסכום שהיה בה בסוף שנת 2019.

לגבי שנת 2021, החברה צופה גידול נוסף בהכנסות בשיעור של 60%, להיקף של כ-120 מיליון דולר. סלע: "מומנטום ההזמנות החזק שלנו, שהחל באמצע 2019 והמשיך לאורך 2020, חיזק את ביטחוננו כי נגיע להכנסות של מעל ל- 120 מיליון דולר בשנת 2021. כמו כן, לאור הבשלת התוכניות שעבורן אנו מספקים את מערכות המכ"ם, אנו צופים כי מגמת הגידול בהכנסות תימשך גם מעבר לשנת 2021". מניית החברה הכפילה את ערכה ב-12 החודשים האחרונים וכעת החברה נסחרת בנסד"ק לפי שווי שוק של 550 מיליון דולר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: Automotive , חדשות , מכ"ם , תעופה וביטחון

פורסם בתגיות: RADAR , RadSee , מכ"ם טקטי , ראדא