Windward השיקה פתרון למעקב וחיזוי תנועת המכולות בים

1 מרץ, 2022

פחות מ-40% מהמשלוחים הימיים מגיעים בזמן ליעדם. המערכת מאפשרת לעקוב בזמן אמת אחר המכולות ולחזות את זמני הגעתן. "משבר האספקה אינו משבר חולף"

[בתמונה: מייסד ומנכ"ל ווינדוורד עמי דניאל]

הזירה העיקרית של שרשרת האספקה הגלובלית הינה בים. לפי ההערכה, כ-90% מנפח הסחר העולמי מובל על ידי תעשיית הספנות. בשנתיים האחרונות חוותה שרשרת האספקה הימית טלטלה משמעותית, כאשר מצד אחד משבר הקורונה הביא למגבלות תנועה ובמקרים מסוימים לסגירה של נמלים, ומצד שני היקף הסחר הבינלאומי גדל בשיעור אקספוננציאלי של 1,500%. גם המשבר הנוכחי באוקראינה מאיים לשבש את התנועה הימית, כאשר חלק מחברות הספנות כבר הודיעו על עצירת המשלוחים אל רוסיה.

כל הגורמים הללו יוצרים צווארי בקבוק ועיכובים רבים בהגעת ספינות התובלה ליעדן. לפי הנתונים, רק כ-30%-40% מהמשלוחים הימיים מגיעים ליעדם במועד שאליו התחייב המשלח. אי-הוודאות והאמינות הנמוכה של זמני ההגעה מקשה מאוד על התפעול וניהול הסיכונים של חברות לכל אורך שרשרת האספקה, מהיצואנים וחברות השילוח ועד ללקוחות הקצה וגופים פיננסיים כמו בנקים וחברות ביטוח.

חברת Windward הישראלית, שהוקמה ב-2010, פיתחה מערכת מבוססת בינה מלאכותית המספקת מידע על תנועת כלי השיט הגלובלית. הפלטפורמה של ווינדוורד משקללת מידעים ממקורות רבים, כגון דיווחי ספינות במערכות המידע הדיגיטליות של עולם הסחר הימי הבינלאומי, מידע מבנה הבעלות של כל ספינה וההיסטוריה של החברה, נתוני מיקום (AIS), נתוני מזג אוויר, עומס בנמלים ועוד, וזאת על מנת לספק גם תמונת מצב על מיקומה הנוכחי  של הספינה בכל רגע נתון, וגם כדי לספק חיזוי – מבוסס בינה מלאכותית – על זמן הגעתה של כל ספינה ליעדה. כיום, ללא המערכת, יש צורך לברר באופן פרטני אצל המשלח היכן נמצאת הספינה, וכאמור הנתונים מלמדים כי מועדי ההגעה שמספקים המשלחים לרוב אינם מהימנים. 

ניטור ברמת המכולה

עמי דניאל, מנכ"ל ואחד ממייסדי החברה, העריך בשיחה עם Techtime כי המשבר בשרשרת האספקה אינו משבר חולף. "המשבר הנוכחי הינו תולדה של צירוף של גורמים, שאינם קשורים רק למגפת הקורונה. מצד אחד, יש הרבה יותר משלוחים, ומצד שני שדרוג התשתיות אינו מדביק את הקצב. נבנו ספינות גדולות הרבה יותר, הורחבו הרציפים בנמל, אך התשתית שמטפלת בכל הסחורות לא ביצעה את קפיצת המדרגה, החל מכמות המנופים והגוררות בנמלים, ועד משאיות ורכבות שאמרוות לשנע את הסחורות ללקוחות הקצה. כל זה מגביר את הצפיפות במערכת הימית, כך שכל אירוע קטן פוקק את כל המערכת ויוצר עיכובים."

לווינדוורד, אשר הונפקה בבורסה של לונדון בשנה שעברה, יש כ-80 לקוחות, ובהן חברות ממשלתיות, חברות בתחום האנרגיה, חברות שילוח, יצואנים, וכן חברות ביטוח ובנקים, שמשתמשים במערכת ככלי לצורך תמחור פוליסות בתחום. בימים אלה, הכריזה החברה על השקת פתרון חדש,  המספק יכולת לעקוב אחר תנועות הסחר העולמית ברזולוציה גבוהה אף יותר, ברמת המכולה, ולא רק ברמת הספינה. 

המערכת, Ocean Freight Visibility, מאפשרת למשתמש להזין מספר מכולה ולעקוב אחר מיקומה, וכן היא מתריעה בזמן אמת למשתמשים על כל עיכוב שנוצר, מה שמאפשר להם לנקוט פעולה מול הלקוחות שלהם. הפתרון מספק התראות יומיות ותובנות באמצעות דוא"ל וגם זמין בחיבור ישיר בפלטפורמה אינטרנטית או דרך התחברות ישירות למערכות הניהול הקיימות כבר בארגון.

לדברי החברה, הפתרון מבוסס על ניתוח חכם של מיליארדי נקודות דאטה ומסדי נתונים ממקורות שונים, על מנת לייצר תובנות ותחזיות חכמות עבור חברות השילוח הימי וכדי לספק את הנראות המלאה הנחוצה בשרשרת האספקה. דניאל: "משלחים ימיים הם המפתח ליעילות שרשרת האספקה, אך ללא הכלים המתאימים הם מגיבים כל הזמן למצבים מתפתחים בניגוד לנקיטת יוזמות פרואקטיביות לניהול הבעיות הצפויות."

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: בינה מלאכותית , חדשות

פורסם בתגיות: Windward , שרשרת אספקה