קוונטום מאשינס רוכשת את QDevil הדנית

3 אפריל, 2022

שתי החברות הוקמו על-ידי פיסיקאים ומפתחות מערכות חומרה ותוכנה התומכות במחשבים קוונטיים ומקשרות אותם אל מחשבים סטנדרטיים. קוונטום מאשינס התל אביבית גייסה עד היום 83 מיליון דולר

בתמונה למעלה: צוות העובדים של QDevil הדנית

חברת קוונטום מאשינס (QM – Quantum Machines) התל-אביבית רוכשת את חברת QDevil מקופנהגן, דנמרק, אשר מפתחת מערכות בקרה המסייעות לייצר ולבצע ניסויים במערכות מיחשוב קוונטי. החברה הוקמה בשנת 2016 על-ידי פיסיקאים דנים אשר קיבלו מענק מהאיחוד האירופי לפיתוח מערכות אלקטרוניות התומכות בבנניית והפעלת מחשבים קוונטיים. המוצרים של החברה כוללים מעגלי RF מהירים מאוד ומערכות המאפשרות לשלוט באלקטרונים בטמפרטורות נמוכות מאוד של עד 100mK (מילי-קלווין).

לא נמסר מידע פיננסי על העיסקה. חברת QM דיווחה שהיא נועדה לחזק את מעמדה כספקית מובילה של מערכות תוכנה וחומרת אלקטרוניקה התומכות בבניית ובהפעלת מחשבים קוונטיים. השלמת העיסקה תלויה בקבלת אישור של ממשלת דנמרק. קוונטום מאשינס הוקמה בתחילת 2018 על-ידי המנכ”ל ד”ר איתמר סיון, ד”ר יונתן כהן המשמש כטכנולוג הראשי של החברה וד”ר נסים אופק המשמש כסמנכ”ל המחקר. שלושתם יוצאי מכון וייצמן למדע בתחום המחשוב הקוונטי.

כאשר מדענים בונים היום מחשב קוונטי, הם צריכים לפתח ולבנות גם את המערכות האלקטרוניות התומכות בו, דוגמת שרתים, מערכות קירור, סינון רעשי רקע, תוכנות התומכות במידע המגיע מיחידות הליבה (קיוביט) וכדומה. המטרה של קוונטום מאשינס היא לספק את מערכות העזר התומכות במחשוב הקוונטי. החברה  פיתחה מערכת בקרה בשם Quantum Orchestration Platform – QOP הכוללת חומרה ותוכנה, ואחראית לקבל אלגוריתם קוונטי בשפת תכנות חדשה שהחברה פיתחה (QUA) – ולתרגם אותו לאותות הנשלחים למעבד הקוונטי. אותם אותות הם אלה המריצים את האלגוריתם בפועל על המעבד.

למעשה, החברה מספקת את שכבת התיווך שבין המעבד הקוונטי לבין תשתית המחשוב הסטנדרטית. לפני שבוע החברה הכריזה על מעבד ליבה חדש (Pulse Processor Unit – PPU) בשם Hadamard עבור מערכת OPX, אשר מאפשר לזהות טעויות במידע המגיע מיחידות העיבוד הקוונטיות. החברה מסרה שמעבד Hadamard בנוי מ-18 ליבות ומסוגל לנהל מערכות קוונטיות הכוללת כמה עשרות קיוביט ולבצע משימות שבעבר נחשבו לבלתי אפשריות כמו תיקון שגיאות קוונטיות בזמן אמת.

בחודש ספטמבר 2021 השלימה קוונטום מאשינס גיוס הון בהיקף של 50 מיליון דולר בהשתתפות זרוע ההשקעות של סמסונג, Samsung Next. בסך הכל, מאז הקמתה גייסה החברה כ-83 מיליון דולר. בין לקוחותיה: מעבדות ממשלתיות, גופי מחקר אקדמיים, תאגידים בינלאומיים וחברות סטארט-אפ בתחום המחשוב הקוונטי.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: מחשב קוונטי , קוואנטום , קוונטום מאשינס