לאונרדו האמריקאית רוכשת את ראדא

21 יוני, 2022

חתמו על הסכם מיזוג באמצעות החלפת מניות: בעלי המניות של ראדא יחזיקו ב-19.5% ממניות Leonardo DRS האמריקאית, הנמצאת בבעלות Leonardo SpA האיטלקית. המהלך הוא מרכיב מרכזי באסטרטגיה חדשה של לאונרדו

בתמונה למעלה: דב סלע, מנכ"ל ראדא. צילום: Techtime

ענקית האלקטרוניקה הצבאית האמריקאית Leonardo DRS חתמה על הסכם סופי לרכישת חברת ראדא (Rada) מנתניה בעיסקת מניות שבסיומה יחזיקו בעלי המניות של ראדא ב-19.5% ממניות החברה המאוחדת. חברת Leonardo SpA האיטלקית שבבעלותה נמצאת Leonardo DRS, תחזיק ב-80.5% מהמניות. חברת ראדא נסחרת כיום בבורסות נסד"ק ותל אביב לפי שווי שוק של 579 מיליון דולר. החברה המאוחדת תשמור על השם Leonardo DRS וצפויה להיסחר בבורסות תל אביב ונסד"ק תחת הסימול DRS.

העסקה משקפת פרמיה של כ-34% למחזיקי המניות של ראדא (בהשוואה למחיר המניה ביום המסחר האחרון). העיסקה אושרה על-ידי הדירקטוריונים של שתי החברות, וצריכה לקבל את אישור בעלי המניות של ראדא ושל הרגולטור. על-פי ההערכה, היא צפויה להיסגר ברבעון האחרון של 2022. עם השלמתה, ראדא תהיה חברה בת בבעלות מלאה של Leonardo DRS ותפעל כיחידה עסקית עצמאית במסגרת חטיבת החישה והמחשוב (Advanced Sensing and Computing) של Leonardo DRS.

העיסקה מעניקה הערכה גבוהה מאוד לראדא, מכיוון שמשקלה במניות אינו פרופורציונלי למשקלה במכירות. בשנת 2021 הסתכמו המכירות של ראדא בכ-117 מיליון דולר, בשעה שהמכירות של לאונרדו הסתכמו בכ-2.6 מיליארד דולר. היקף המכירות המשותף היה קצת יותר מ-2.7 מיליארד דולר בשנת 2021. מנכ"ל ראדא, דב סלע, אמר שהעיסקה משלבת בין שתי חברות טכנולוגיה צבאית מובילות. "איחוד כוחות עם Leonardo DRS יעצים את היתרון התחרותי שלנו בשווקים הצומחים והתובעניים שבהם אנחנו פועלים, ואשר נשלטים כיום על-ידי שחקנים חזקים ומוכרים".

סדר-יום חדש בצרכים של צבאות מודרניים

נגמ”ש הלחימה האמריקאי סטרייקר מצוייד במערכות מכ”ם טקטי של ראדא
נגמ”ש הלחימה האמריקאי סטרייקר מצוייד במערכות מכ”ם טקטי של ראדא

חברת ראדא מפתחת מכ”מים טקטיים מבוססי-תוכנה המשמשים עבור שני יישומים עיקריים: מערכות הגנה אוויריות לגילוי ויירוט איומים קצרי-טווח, כדוגמת רחפנים, מל”טים, פגזי מרגמה וארטילריה קצרת-טווח, וכן מערכות הגנה אקטיביות (APS) המשמשות מעטפת הגנה לרכב משוריין מפני פגזי מרגמה וטילי כתף. בהם מערכת “חץ דורבן” של אלביט שבה מוטמע המכ”ם של ראדא. מדובר בשווקים הנמצאים בצמיחה, קיבלו משנה דחיפות בעקבות המלחמה באוקראינה אשר חשפה את החשיבות של מערכות נ"מ קצרות טווח להגנה בפני רחפנים, ושל מערכות הגנה אקטיבית בפני טילי נ"ט.

הדבר בא לידי ביטוי בדבריו של מנכ"ל לאונרדו, ביל לין: "השילוב בין יכולות המכ"ם הטקטי של ראדא יחד לבין החוזקה של Leonardo DRS בתעשיה הביטחונית, הופך את החברה המאוחדת למובילה בתחום הצומח במהירות של הגנת הכוחות". לאחרונה הכריזה Leonardo DRS שהיא נכנסה לתהליך הערכה מחדש של האסטרטגיה שלה, "במטרה להתאים את פעילות החברה לצרכים הדחופים ביותר של משרד הביטחון האמריקאי". במסגרת התהליך הזה, היא נפרדה מחטיבת התקשורת הלוויינית האזרחית שלה, ומכרה אותה במרץ 2022 לחברת SES תמורת כ-450 מיליון דולר.

ראדא יוצגה בעסקה על-ידי משרד עוה"ד DLA Piper בשיתוף ש.פרידמן, לאונרדו על-ידי הרצוג פוקס נאמן בשיתוף סאליבן קרומוול.

מכ"ם-ימי טקטי של חברת ראדא
מכ"ם-ימי טקטי של חברת ראדא
Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מיזוגים ורכישות , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: לאונרדו , מכ"ם , ראדא