גם בזמן משבר שיווק היא לא מילה גסה

27 יולי, 2022

מיומנה של מנהלת שיווק שמנסה למצוא את האיזון בתוך המאניה דיפרסיה של ההייטק. "לכל משבר יש סוף וענף ההייטק צריך כבר עכשיו לחשוב על היום שאחרי" [טור אורח]

מאת ליהי גרטי, סמנכ"לית השיווק של בית התוכנה CodeValue

אם היה לנו ספק, אז השנתיים האחרונות הבהירו לנו חד משמעית שאנחנו חיים בעולם בי-פולרי (הפרעה דו-קוטבית). כאשר ענפים שלמים כמו תיירות ותרבות קרסו על רקע משבר הקורונה, ההייטק הישראלי המשיך לצמוח. על־פי נתוני בנק ישראל, התוצר של מגזר ההייטק צמח בשנת 2020 ב־5.8%, לצד עלייה ניכרת בגיוסי הון מצד החברות בענף ועד לפני חודשים ספורים כל מהדורות החדשות דיברו על ה"מנותקים"- אלו עם משכורות הענק, האופציות, 24 טעמי גלידה במטבחון וטסלות.  ביום אחד הבון-טון השתנה ועכשיו כל כותרות העיתונים עוסקות במשבר ובפיטורים בהייטק. בטלוויזיה מראיינים עובדים שפוטרו או חוששים למשרותיהם, אנליסטים מדברים על שבר עמוק שיקח זמן לצאת ממנו, אחרים מדברים על תיקון – החור בבועה יוציא אויר ויחזיר את הבלון לגודלו הריאלי. ובינתיים חברות ההייטק מנסות להראות למשקיעים שהן עושות צעדים בוני אמון של התייעלות, התכנסות למרכז וקיצוץ בתקציבים תומכי לחימה כמו שיווק, מיתוג מעסיק, HR וכדומה.

זה בוודאי לא יפתיע אף אחד שבעיתות משבר הראשונים לחטוף הם אנשי השיווק, כי בלעדיהם הרי אפשר להסתדר, אבל בלי החבר'ה שכותבים את הקוד אי אפשר. החברות נוטות לטפל במה שכרגע הכי דחוף, ולקצץ בדברים שהם בגדר "NICE TO HAVE", אך רבות מהן לא השכילו להבין ששיווק הוא כבר מזמן לא רק תוספת נחמדה לעסק. גם אם אתה הטוב ביותר בתחומך אתה לא תצליח לגייס לקוחות חדשים או לשמר עובדים איכותיים, אם הם לא יודעים שאתה מספר אחד. או במילים אחרות חשוב מאוד שתדע מי אתה, אבל לא פחות חשוב שאחרים יחשבו כמוך – ופה נכנס עניין השיווק והמיתוג. ולכן חברת טכנולוגיה שלא תמשיך לתחזק את מערך השיווק שלה לאורך כל השנה לא תוכל לעמוד ביעדים העסקיים שהיא הציבה לעצמה, בדיוק כפי שהיא לא תוכל לעשות זאת ללא אנשי הפיתוח שלה.

שיווק עובד על עקרון ה"אפקט המצטבר" או על עקרון המסה אם תירצו. צבירה של נקודות מפגש בודדות שמספרות נרטיב ולבסוף מגיעות למסה קריטית. זה אומר שאם אני משווקת לצורך העניין חברת מומחים טכנולוגיים, אז פעם אחת תפגשו אותה בכנס, פעם אחרת תקראו עליה בכתבה בעיתון, תראו אותה בקמפיין ברשתות החברתיות, בשלטי חוצות, בסרטון הומוריסטי, בפוסט תודה של לקוח, במדבקה על הרכב עם לוגו, ועוד ועוד, כשהמטרה היא בסוף לבנות מותג חזק ולשמור עליו. כשאת הדגש צריך לשים על עניין השימור.

על אף נסיונות רבים לנסות להפוך את מערך השיווק למדע מדויק המבוסס על בדיקה ואנליזה של כמה דולר נכנס על כל דולר שיוצא, זה לא באמת ניתן לביצוע ונועד בעיקר להשקיט את המתיחות האינהרנטית בין אנשי השיווק להנהלה. 

שלא תבינו לא נכון, אני מסכימה שבזמן מלחמה צריך להתכנס למרכז ולשמור על המלכה. אבל מאחר ואנו יודעים שמשברים באים והולכים במחזוריות כמעט קבועה, אם אתם רוצים שיהיו לכם "חיילים" לשמור על "המלכה" גם בהתקפה הבאה, צריך לשמור על העובדים הקיימים ולשמור על אטרקטיביות אמיתית עבור עובדים פוטנציאלים עתידיים ובשביל זה צריך שיווק, מיתוג מעסיק, יחסי ציבור ורווחה.

כשהכל נע במהירות מאפס למאה והפוך, קשה לעצור לחשוב ולנסות ללמוד מנסיון העבר. אבל חשוב לזכור שלכל משבר יש סוף וענף ההייטק צריך כבר עכשיו לחשוב על היום שאחרי. המלחמה על הטאלנטים הרי לא תיפסק, והצורך בשיווק במטרה לשמר את העובדים האיכותיים לא ייעלם. לכן, החברות שייצאו מהמשבר מחוזקות, הן אלו הפועלות באחריות ובשיקול דעת בתקופות קשות וגם בתקופות טובות. חברות שיודעות למצוא את נקודת האיזון בעולם הבי פולרי המטורף שבו אנו חיים, ורואות את העובד, משקיעות בהתפתחות המקצועית שלו ומצליחות לדברר את זה פנימה והחוצה. והחוכמה היא לעשות זאת לא רק בימים שבהם זה טרנדי והשמש זורחת.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות

פורסם בתגיות: CodeValue , ליהי גרטי