טלטלה באימקו: אריאל קנדל מונה למנכ"ל במקומו של איתן זית

31 אוגוסט, 2022

עברה מרווח להפסד תפעולי. המנכ"ל התפטר בשל מחלוקת עם הדירקטוריון. היו"ר הוחלף בנילי יקיר מבעלי השליטה. נקלעה למשבר תזרימי ונאלצה לקחת הלוואות של 15 מיליון שקל

בתמונה למעלה מימין לשמאל: המנכ"ל היוצא איתן זית, והמנכ"ל הנכנס אריאל קנדל

על רקע המשבר התזרימי שאליו נקלעה החברה בחודשים האחרונים, קבוצת אימקו (IMCO) מנשר הודיעה הבוקר (ד') על מינויו של אריאל קנדל למנכ"ל החברה. קנדל מגיע לאימקו מחברת קומטקט מיבנה (Commtact), המפתחת מערכות תקשורת לשוק הצבאי, שאותה ניהל בארבע וחצי השנים האחרונות. קנדל מחליף את איתן זית, שניהל את קבוצת אימקו בשלוש השנים האחרונות והתפטר מתפקידו בחודש מאי 2022 על רקע מה שהוא הגדיר כ"חוסר גיבוי מצד הדירקטוריון, ללא תלות בביצועים", וכן הבטחות אישיות שלטענתו ניתנו לו מהדירקטוריון ואשר לא קוימו.

במקביל לחילופי המנכ"ל, לפני כעשרה ימים מונתה נילי יקיר ליו"ר הדירקטוריון במקומו של ירמיהו קורן שפרש לפני כשבועיים מהתפקיד. יקיר היא ד"ר לנוירו-ביולוגיה מהאוניברסיטה העברית, ושימשה כדירקטורית באימקו מאז ההנפקה. היא גם אחת מבעלות השליטה בחברה, ביחד עם שני אחיה, רון יקיר ודן יקיר. בתקופה האחרונה פרשו מהחברה עוד שני דירקטורים: אדם אהוד שהתפטר על רקע מחלוקת עם בעל השליטה (חודש לאחר שנכנס לתפקיד), ויעקב נגל לשעבר ממלא מקום ראש המל"ל, אשר שימש כדירקטור בלתי תלוי באימקו.

מעבר מרווח להפסד וגלגל הצלה מהבנק

במחצית הראשונה של 2022 הסתכמו מכירותיה בכ-100.4 מיליון שקל, בהשוואה ל-87.1 מיליון שקל אשתקד. החברה סיימה את המחצית עם הפסד תפעולי של 7.1 מיליון שקל, בהשוואה לרווח תפעולי של כ-4 מיליון שקל אשתקד. בחודשים האחרונים התמודדה החברה עם גירעון הולך וגדל בתזרים המזומנים, שאיים על המשך קיומה. בחודש מאי 2022 היא נאלצה לקחת הלוואת גישור בסך 5 מיליון שקל בעקבות עיכובים בתשלומי משרד הביטחון בגובה של 12.5 מיליון שקל, בגלל עיצומים של עובדי המשרד.

הלוואת הגישור כבר נפרעה לאחר קבלת החוב ממשרד הביטחון. חודש לאחר מכן החברה לקחה הלוואה נוספת בגובה של 2.5 מיליון שקל. במהלך חודש אוגוסט היא חתמה עם תאגיד בנקאי על הסכם לקבלת קו אשראי בהיקף של 16 מיליון שקל במטרה לצלוח את המשבר התזרימי. החברה הסבירה שבעקבות העלייה בעלות של חומרי-גלם, עיכובים באספקת רכיבים הדרושים לחברות הקבוצה, וכן דחיית מועדי אספקות מצד לקוחות להזמנות קיימות, היא נקלעה ל"גירעון מהותי בתזרים המזומנים, באופן שנדרשת הגדלת האשראי שלה לצורך המשך פעילותה".

המל"ט החשמלי ספיידר של החברה הבת בלייז. במו"מ לקראת מכירתה
המל"ט החשמלי ספיידר של החברה הבת בלייז. במו"מ לקראת מכירתה

קו האשראי מותנה על-ידי הבנק בהתחייבות לעמידה באמות מידה פיננסיות של יחס חוב-הון. כדי לעמוד בדרישות הללו, אימקו הודיעה שבכוונתה לנקוט בצעדי צמצום הוצאות החברה. כחלק ממאמצי ההתייעלות היא הודיעה החברה בתחילת החודש כי היא מנהלת משא ומתן למכירת אחת מהחברות שבבעלותה, יצרנית הרחפנים בלייז אירוסיסטמס Blaze Aero Systems)).

החברה מפתחת מל"טים צבאיים לשימוש בידי כוחות השדה, ולאחרונה חשפה את המל"ט החשמלי Spider המאפשר שיגור אנכי בידי חייל בודד ומעבר לשיוט אופקי. המל"ט מסוגל לשהות 3 שעות באוויר ולהגיע לטווח של עד 30 ק"מ. הוא מיועד לשמש כ"עיניים" של כוחות הקרקע המפעילים אותו.

תפנית אסטרטגית

בשנתיים האחרונות, תחת המנכ"ל היוצא זית הובילה אימקו אסטרטגיית התרחבות עסקית, שעיקרה להפוך מספקית של רכיבים (Tier-2) לספקית של פתרונות מלאים מקצה-לקצה (Tier-1) בתחום אחיזת השטח לכוחות מתמרנים. בשנת 2021 הסתכמו הכנסות החברה בכ-196 מיליון שקל בהשוואה למכירות של כ-164 מיליון שקל בשנת 2020 וכ-150 מיליון שקל ב-2019. משרד הביטחון הוא הלקוח המרכזי של החברה ואחראי על כ-39% ממכירותיה. החברה נסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי שוק של כ-64 מיליון שקל.

קבוצת אימקו עוסקת בפיתוח וייצור מערכות אלקטרוניקה, אלקטרומכניקה ומכניקה ליישומים ביטחוניים. היא כוללת חמש חברות: אימקו תעשיות, ניר-אור, אתנה, ADT ו-EMT. חברת אימקו תעשיות, שנוסדה עוד בשנות השבעים, הינה ספקית ראשית של ערכות חשמל לטנקים ונג”משים תוצרת ישראל, דוגמת טנק המרכבה והנגמ”שים נמר ואיתן. שלוש החברות האחרות נרכשו או הוקמו על-ידי אימקו לאורך השנים ונוצר מבנה של קבוצת אחזקות כשבראש הפירמידה ניצבת אימקו תעשיות. בסך הכול הקבוצה כ-450 עובדים.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מינויים , תעופה וביטחון , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: אימקו , איתן זית , אריאל קנדל , קומטקט