חברת NI מנסה לבלום מתקפת השתלטות עויינת

16 ינואר, 2023

הכריזה על תוכנית זכויות מיוחדת שנועדה לדלל מיידית את האחזקות של כל גוף שירכוש יותר מ-10% ממניותיה. הקימה צוות יועצים לבדיקת הצעות רכישה שקיבלה לאחרונה

בתמונה למעלה: הנהלת נשיונל אינסטרומנטס, ארה"ב

חברת National Instruments – NI מאוסטין, טקסס, נמצאת ככל הנראה תחת מתקפת השתלטות עויינת שאותה הדירקטוריון מנסה לבלום. בסוף השבוע החברה הכריזה על כניסה לתהליך בדיקה אסטרטגי של האופציות העומדות לרשותה, כולל מכירת החברה. במקביל, יישמה תוכנית מתן זכויות לבעלי המניות שנועדה להכביד על כל נסיון של משקיעים להשתלט על החברה. בעקבות ההודעה זינקה מניית החברה בנסד"ק בכ-17% והיא נסחרת כעת לפי שווי שוק של כ-6.1 מיליארד דולר. אלא שעדיין לא ברור האם הזינוק במחיר הוא תוצאה של מהלכי החברה, או תוצאה של מתקפת השתלטות עויינת המתבצעת מאחורי הקלעים.

נטרול באמצעות דילול

בסוף השבוע הודיעה NI הדירקטוריון החל בפרוייקט בדיקה אסטרטגית בליווי יועצים פיננסיים ומשפטיים, "מתוך כוונה להביא ערך מקסימלי לבעלי המניות. הבדיקה כוללת את כל האלטרנטיבית הפיננסיות, כולל ייעוץ בנוגע לרוכשים פוטנציאליים, שחלק מהם כבר פנה אל החברה". במקביל, הדירקטוריון אישר תוכנית מתן זכויות מוגבלת בזמן (Rights Plan) לבעלי המניות הקיימים, "במטרה להקטין את האפשרות שאדם או גורם כלשהוא ישתלטו על החברה באמצעות צבירת מניות בשוק החופשי".

התוכנית תהיה בתוקף עד ינואר 2024 ומבוססת על רעיון פשוט: מרגע שהיא נכנסה לתוקף, מחזיקי הזכות (כלומר בעלי המניות הקיימים) יוכלו לרכוש מניות נוספות של החברה שהיא תקצה, במחצית ממחירן בשוק (הנחה של 50%), במידה וגורם חיצוני כלשהוא ירכוש בתקופת התוכנית 10% או יותר ממניות החברה. כאמור, הגורם הזה לא זכאי ליהנות מההנחה. הרעיון שהוא שבעלי השליטה הקיימים יקבלו הזדמנות לדלל מיידית את הגורם שינסה להשתלט על החברה, ולנטרל אותו.

האם המתקפה כבר החלה?

החברה לא מסרה מידע נוסף, אולם המהלך שעליו הכריזה מרמז שהיא נמצאת כבר תחת התקפה. חברת NI הוקמה בשנת 1977 ועוסקת בפיתוח ואספקת פתרונות בדיקה ומדידה אלקטרוניים, מערכות איסוף מידע, מערכות צב"ד אוטומטי וכדומה. מוצר הדגל המוכר ביותר של החברה הוא LabVIEW – פלטפורמה וסביבת פיתוח לתכנות בשפה חזותית, המיועדת בעיקר להפעלת ציוד מדידה ממוחשב ורובוטים. בתשעת החודשים הראשונים של 2022 הסתכמו מכירותיה בכ-1.2 מיליארד דולר בהשוואה לכ-1 מיליארד דולר בתשעת החודשים הראשונים של 2021. הרווח הנקי הסתכם בכ-100 מיליון דולר.

מעניין לציין שלמרות שמכירותיה ברבעון השלישי של 2022 צמחו ב-17% להיקף של כ-428 מיליון דולר, החברה פירסמה הערה של המנכ"ל שלפיו הוא מסביר שהחברה נערכת לשפל בשוק השבבים ולמשבר כלכלי גלובלי. יו"ר החברה, מייקל מק'גרת, אמר שבחמש השנים האחרונות (מאז 2017) החברה ביצעה שינוי אסטרטגי והתארגנה במתכונת של חטיבות עסקיות הממוקדות בשווקים צומחים, וכתוצאה מכך היא חוותה עלייה במכירות. "כעת אנחנו עוברים לשלב הבא".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות