סיגייט ניקנסה ב-300 מיליון דולר בגלל מכירת כוננים לוואווי

23 אפריל, 2023

המשיכה למכור כוננים גם לאחר הטלת העיצומים, בהיקף של כ-1.1 מיליארד דולר. הפכה לספקית הכוננים הבלעדית של וואווי. דיווחה על ירידה חדה במכירות הרבעוניות והפסד של 433 מיליון דולר

חברת סיגייט (Seagate) תשלם קנס בהיקף של 300 מיליון דולר שהוטל עליה על-ידי משרד המסחר האמריקאי, בגלל עקיפת הסנקציות שהממשל האמריקאי הטיל על חברת וואווי הסינית במסגרת מלחמת הסחר בין סין וארה"ב. משרד המסחר האמריקאי האשים את סיגייט במכירת 7.4 מיליון כוננים בהיקף של 1.1 מיליארד דולר בין אוגוסט 2020 וספטמבר 2021, זאת לאחר הטלת העיצומים על וואווי. המשרד דיווח שבניגוד לסיגייט, שתי יצרניות כוננים גלובליות מתחרות הפסיקו את מכירת הכוננים לוואווי. כתוצאה מכך הפכה סיגייט לספק יחיד, ואף חתמה עם וואווי על הסכם אספקה נוסף לשלוש שנים.

הקנס נקבע לאחר משא ומתן בין סיגייט ובין משרד המסחר האמריקאי. החברה תשלם אותו בתשלומים רבעוניים של 15 מיליון דולר לרבעון במהלך חמש השנים הבאות. התשלום הראשון יתבצע בחודש אוקטובר 2023. גובה הקנס נקבע בהסכם פשרה שנחתם בין סיגייט ובין משרד המסחר. החברה מסרה שהיא שקלה אפשרות לבקש סעד משפטי, אולם החליטה לבסוף על הגעה להסכם פשרה, בין השאר בגלל עלות התביעה וגובה הקנס שהיא עשויה לקבל במידה ותפסיד במשפט נגד הממשל האמריקאי.

ירידה חדה במכירות הרבעוניות

מיד לאחר החתימה על הסכם הפשרה, פירסמה סיגייט את הדו"ח הכספי לרבעון שהסתיים במרץ 2023. מכירות החברה ירדו מכ-2.8 מיליארד דולר ברבעון המקביל אשתקד, לכ-1.8 מיליארד דולר השנה. שולי הרווח התכווצו מ-28.8% לכ-17.2% בלבד. החברה דיווחה על הפסד נטו של 433 מיליון דולר, בהשוואה לרווח נטו של 346 מיליון דולר לפני שנה.

מנכ"ל החברה, דייב מוסלי,  אמר שהצטברות מלאים אצל הלקוחות הביאו להזמנות מעטות מהצפוי אצל חלק מהלקוחות הגדולים ביותר של החברה. "אנחנו צופים עלייה בדרישה בחודשים הבאים. כדי להתמודד עם המגמה הזאת אנחנו נוקטים במספר פעולות אגרסיביות אשר יביאו להפחתת העלויות שלנו". יכול להיות שהוא רומז על סבב פיטורים מתוכנן בחברה. המשקיעים בבורסה לא אוהבים את ההתפתחויות האחרונות, ובשבוע האחרון ספגה המנייה ירידה חדה מכ-67 דולר לקצת מעל 56 דולר. כיום החברה נסחרת לפי שווי שוק של כ-11.7 מיליארד דולר.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: חדשות , מחשבים ומערכות משובצות , רכיבים , שיווק והפצה

פורסם בתגיות: וואווי , סיגייט , סין