מובילאיי הפחיתה את תחזית המכירות של 2023

27 אפריל, 2023

משבר בשוק הרכב החשמלי בסין פגע במכירות SuperVision. מכירות הרבעון הראשון הסתכמו ב-458 מיליון דולר. נשיא ומנכ"ל מובילאיי, אמנון שעשוע: "בעתיד תהיה התוכנה מרכיב הרווח החשוב ביותר של יצרניות רכב"

חברת מובילאיי (Mobileye) הפחיתה את תחזית המכירות שלה לשנת 2023 בכ-6.5% בהשוואה לשנת 2022, ומעריכה שמכירותיה יסתכמו בכ-2.06-2.11 מיליארד דולר, עקב המשבר בשוק הרכב החשמלי בסין. המשבר הזה נובע מהצטברות בו-זמנית של גורמים שונים, ובעיקר במשבר הכלכלי בסין ובהפחתת הסובסידיות הממשלתיות לרכב חשמלי. בשאר השווקים לא יחול שינוי מהותי. ברבעון הראשון של 2023 צמחו המכירות בכ-16% והסתכמו בכ-458 מיליון דולר. החברה דיווחה על ירידה בריווחיות עקב עלייה בעלויות הייצור של שבבי EyeQ SoC. בקופת החברה מצויים כ-1.2 מיליארד דולר בסוף הרבעון.

משבר בשוק הסיני

בסך הכל, בעקבות הכפלה במכירות של מערכת SuperVision, (נמכרו כ-24,000 מערכות ברבעון), עלה המחיר הממוצע של מערכת מ-51 דולרים לפני שנה ל-53.9 דולרים ברבעון האחרון. מערכות SuperVision הן הפתרון הכולל המתקדם ביותר של החברה: מדובר בחליפת אוטומציה ו-ADAS שלמה הכוללת 11 מצלמות המכסות את כל סביבת הרכב (360°), מערכת מכ"ם רכב, שני שבבי עיבוד ממשפחת EyeQ, וחבילת תוכנה הכוללת את מערכת קבלת ההחלטות של מובילאיי, RSS, ואת שירות המיפוי המתעדכן של החברה, Road Experience Management – REM, המאפשר ליישם את הפונקציות השונות של נהיגה אוטונומית.

מערכת SuperVision נחשבת למוצר הדגל הנוכחי של החברה, אולם בניגוד למוצרים האחרים, הוא עדיין רגיש מאוד לשינויים בשוק. מערכות ה-ADAS של מובילאיי נמכרות כיום לכ-50 יצרני רכב בעולם, אולם מערכות SuperVision החדשות נמכרו בינתיים רק ליצרני רכב חשמלי בסין, ולכן יש לשוק הסיני השפעה כל-כך גדולה על מכירות החברה. יחד עם זאת, נשיא ומנכ"ל מובילאיי, אמנון שעשוע, מסר שלקוח אירופי גדול מתכנן להתקין את המערכת בכלי רכב שהוא יוציא לשוק במהלך 2025. "עברנו את כל הבדיקות, הם כבר בחרו במערכת וכעת אנחנו מצויים בשלב הפורמלי של חתימה על ההזמנה".

מערכת ADAS מוגברת-ענן

במהלך שיחת הוועידה עם משקיעים הוא גילה ששני יצרנים גדולים מאוד מתכננים להתקין בכלי הרכב החדשים שלהם מוצר חדש המספק פתרון ADAS מוגבר-ענן (Cloud-enhanced ADAS). מדובר במערכת הכוללת מצלמה ומערכת מיפוי REM מתעדכנת. "אנחנו מאמינים שיש לנו יתרון תחרותי ביכולת לספק מפה מתעדכנת ומאובטחת. כרגע יש לנו לקוח גדול אחד לפתרון הזה, ויש עוד לקוח שיצטרף אליו בהמשך השנה. כלומר יש לנו שני לקוחות גדולים מאוד ועוד שני לקוחות פחות גדולים".

מדובר בתחום מרכזי להתפתחות החברה, משום ששולי הרווח בתחום התוכנה גבוהים מאוד בהשוואה למכירות חומרה, וניתן לבצע הרחבה מהירה של השירות בהתאם לצורך. שעשוע: "לאור המידע שקיבלנו מהלקוחות שלנו, תחזית המכירות שלנו בתחום הזה היא של כמיליארד דולר עד לסוף העשור. כאן אין בעיית לוגיסטיקה והצמיחה היא מיידית. שולי הרווח על מכירות מערכות חומרה הן נמוכות מאוד. בעתיד תהיה התוכנה מרכיב הרווח החשוב ביותר של יצרניות הרכב".

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: Automotive , חדשות , רכב אוטונומי , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: ADAS , אמנון שעשוע , מובילאיי