אריקסון תשווק את מערכות הגיבוי של פינרג'י ללקוחות בשוק הטלקום

6 אוגוסט, 2023

לאחר פיילוט והסכם רכש ראשוני, שתי החברות חתמו על הסכם הפצה מסחרי. מערכות הגיבוי של פינרג'י מתבססות על הפקת חשמל ללא זיהום מריאקציה שבין אלומיניום ואוויר. המערכות יותקנו באתרי תקשורת

חברת פינרג'י (Phinergy) הודיעה היום (א') כי חתמה על הסכם הפצה עם ענקית הטלקום אריקסון (Ericsson). במסגרת ההסכם, פינרג'י תשמש כספק רשמי של אריקסון, וזו תשווק את מערכות הגיבוי של פינרג'י, המתבססות על הפקת חשמל מריאקציה בין אלומיניום לאוויר שאינה פולטת מזהמים, ללקוחותיה בשוק הטלקום העולמי. מניית פינרג'י עולה במסחר היום בתל-אביב ביותר מ-7% לשווי שוק של 306 מיליון שקל.

כספקית ציוד ותשתית לחברות טלקום, אריקסון מספקת ומתקינה מגדלי תקשורת סלולארית, לרבות באזורים מרוחקים וכפריים. היא גם אחת החברות המובילות בתחום פריסת התשתית לדור החמישי. מערכות הגיבוי של פינרג'י, המותקנות באתרי תקשורת, נועדו לספק חשמל לאתר בעת הפרעות אספקה ברשת כדי למנוע פגיעה בשירותי התקשורת בעקבות שיבושי חשמל.

בין שתי החברות מתקיים שיתוף פעולה מסחרי בשנים האחרונות.  ב-2021 ביצעו שתי החברות פיילוט משותף ראשון, שבו הטמיעה פינרג'י מערכות גיבוי באתרי טלקום שהקימה אריקסון עבור מפעילת תקשורת באיטליה. לאחר השלמת הפיילוט ביצעה אריקסון רכש של 10 מערכות גיבוי. לצד שוק הרכב, שוק הטלקום הוא אחד משוקי היעד המרכזיים של פינרג'י. בינואר 2020 חתמה על הסכם עם סלקום לאספקת מערכות גיבוי לאתרים סלולאריים, וגם בזק רכשה מערכת גיבוי ב-2021.

חמצון מתכת באמצעות אוויר מן הסביבה

הפקת החשמל במערכות של פינרג'י מתבססת למעשה על היפוך התהליך שבו מיוצר אלומיניום. אלומיניום מופק מהמינרל בוקסיט, בתהליך אלקטרוליזה שבו מופרד החמצן מהאלומיניום בעזרת אנרגיה חשמלית. למעשה, בעת ייצור האלומיניום מבוצע תהליך "טעינה" של אנרגיה חשמלית שבסופו אגורה אנרגיה זו במתכת. הטכנולוגיה של פינרג'י מבצעת תהליך הפוך, שבו מתרחשת תגובה כימית בין אלומיניום, חמצן מן האוויר ומים, ובמהלכו משתחררת האנרגיה ששימשה לייצור האלומיניום. היתרונות באלומיניום הם במשקלו הנמוך ובקיבולת האנרגטית הגבוהה שלו, ובכך שבתהליך הפקת החשמל לא נפלטים חומרים מזהמים.

הבדל מהותי בין הסוללות של פינרג'י לסוללות רגילות הוא מקור החמצן: בסוללות רגילות החמצן אגור בתוך הקתודה באמצעות חומר הקושר את החמצן כדוגמת פחמן או מנגן. המבנה הזה הופך את הסוללות לכבדות, יקרות ומזהמות. בסוללה של פינרג'י הקתודה היא ממברנה הסופחת חמצן מהאוויר שבסביבה. על בסיס הטכנולוגיה הזו מפתחת פינרג'י שלושה קווי מוצר לשלושה שוקי יעד שונים: מערכות גיבוי למקרה של הפסקות חשמל ולאספקת חשמל באזורים מנותקי-רשת, מערכות אגירת אנרגיה, וסוללות לרכב חשמלי.

[מקור תמונה למעלה: אתר Ericsson]

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: אנרגיה וסביבה , חדשות , קלינטק

פורסם בתגיות: אריקסון , פינרג'י