מובילאיי מאבדת את ב.מ.וו

7 ספטמבר, 2023

הלקוחה הוותיקה ביותר של מובילאיי הכריזה על שיתוף פעולה אסטרטגי עם קואלקום ו-AWS בפיתוח ואספקת מערכות ADAS ונהיגה אוטונומית למכוניות הדור הבא שלה. מובילאיי מרחיבה את שיתוף הפעולה עם המתחרה פולקסווגן

בתמונה למעלה: חשיפת מכונית קונספט חשמלית מסדרה Neue Klasse של ב.מ.וו

הסכם הפיתוח האסטרטגי המשולש שבין AWS, קואלקום (Qualcomm Technologies) וקבוצת ב.מ.וו (BMW Group) בתחום מערכות העזר לנהג (ADAS) והנהיגה האוטונומית (AV), מחליש את מעמדה של מובילאיי (Mobileye) אצל יצרנית הרכב, ורומז ככל הנראה ששיתוף הפעולה ההדוק שהיה לה עם קבוצת ב.מ.וו עומד לקראת סיום. חברת ב.מ.וו היתה אחת מהלקוחות הראשונות של מערכות ה-ADAS של מובילאיי והייתה שותפה במאמצים לפתח טכנולוגיית נהיגה אוטונומית. בשנת 2016 הכריזו אינטל, ב.מ.וו ומובילאיי על פיתוח פלטפורמת נהיגה אוטונומית אשר תותקן בעתיד בכל כלי הרכב של הקבוצה, ובשנת 2017 היא הצטרפה לפרוייקט REM של מובילאיי, ליצירת מפה על-בסיס מידע שנאסף מכלי-רכב.

ככל הידוע, ההזמנות של ב.מ.וו ממובילאיי מובטחות עד לסוף העשור הנוכחי, אלא שפרטי האסטרטגיה החדשה של ב.מ.וו מרמזים שהיא בונה לעצמה מסלול התפתחות חדש ללא מובילאיי. השבוע היא דיווחה על הסכם אסטרטגי עם AWS וקואלקום בפיתוח פתרונות הנהיגה עבור סדרת רכב חשמלי חדשה, Neue Klasse, אשר צפויה להתחיל להגיע לשוק ב-2025. מדובר במכוניות הנמצאות עדיין בשלב קונספט ומיועדות לספק חווויית משתמש דיגיטלית הכוללת תצוגות היקפיות וקישוריות הדוקה בין העולם הממשי והעולם הווירטואלי סינתטי. ב.מ.וו הדגישה שהכיוון החדש הוא מהלך אסטרטגי מרכזי. הצגת הקונספט בתערוכת רכב מוקדם יותר החודש, נערכה תחת הססמא: "ב.מ.וו ממציאה את עצמה מחדש".

ב.מ.וו מסרה שהיא תפתח ביחד עם קואלקום את מערכת ה-ADAS של הדור הבא, אשר תקבל תמיכה  משירותי הענן של AWS, כולל איסוף מידע מהדרך ומיפוי באמצעות תיעוד מסלולי הנסיעה של המכוניות. במקביל, שלוש השותפות יפתחו מערכת נהיגה אוטונומית המבוססת על חבילת Snapdragon Ride Platform של קואלקום. חברת קואלקום פירסמה הודעה מקבילה, שבה נמסרו יותר פרטים על שיתוף הפעולה האסטרטגי: "קואלקום תהיה ספקית פתרונות המערכת של ב.מ.וו", היא מסרה.

שיתוף הפעולה יורגש בשוק החל מ-2025

כלי-הרכב החדשים של ב.מ.וו, כולל המכוניות החדשות ממשפחת MINI, יצויידו בפלטפורמת Snapdragon Cockpit המנהלת את חלל פנים הרכב. אלא שהמידע החשוב נעוץ בעידכון של של קואלקום, שלפיו ב.מ.וו וקואלקום כבר נמצאות בתהליך פיתוח משותף של מערכת ADAS פתוחה מבוססת Snapdragon Ride, אשר תאפשר נהיגה בכל רמות האוטונומיות עד לרמת Level 3 High Automated Driving. קואלקום העריכה שמערכת ה-ADAS החדשה תהיה זמינה בשוק החל מתחילת 2025.

חברת מובילאיי פועלת בשוק סופר-תחרותי: היא מספקת מערכות עזר לנהג ומערכות נהיגה אוטונומית ברמת שונות של עצמאות, על בסיס שבבים, חומרה ותוכנה שהיא מפתחת. לכן המתחרות שלה כוללות יצרניות רכב (OEM) המפתחות פתרונות עצמאיים, ספקיות ראשיות (Tier-1), יצרניות שבבים כמו קואלקום, NXP, TI, AMD או אנבידיה, ואפילו ספקיות שירותי ענן אשר מחפשות דרכים להיכנס לשוק הזה באמצעות שיתופי פעולה עם יצרני פתרונות. למרות זאת, עסקיה משגשגים: בשנת 2022 היא סיפקה פתרונות ל-50 יצרניות רכב בעולם, ומכירותיה צמחו בכ-35% להיקף של כ-1.9 מיליארד דולר.

מובילאיי בונה אלטרנטיבה בקבוצת פולקסווגן

מובילאיי לא מספקת מידע על לקוחות ספציפיים, אולם בשנת 2022 היה השוק הגרמני השלישי בחשיבותו עבורה, שבו הסתכמו מכירותיה בכ-268 מיליון דולר. המעבר של ב.מ.וו לפתרונות קואלקום אינו מלמד בהכרח שמכירותיה בגרמניה צפויות להיפגע, מכיוון שהיא מהדקת את הקשרים עם קבוצת פולקסווגן, שהיא גדולה יותר מקבוצת ב.מ.וו. לאחרונה הכריזה פולקסווגן על פיילוט באוסטין, טקסס, שבו ייבחן האוטובוס החשמלי הזעיר ID Buzz, כשהוא מצוייד במערכת נהיגה אוטונומית של מובילאיי.

בחודש מאי 2023 דיווחה מובילאיי שפורשה (המשתייכת לקבוצת פולקסווגן), בחרה במערכת הנהיגה SuperVision של מובילאיי, הכוללת מערך מצלמות היקפי ומאפשרת נהיגה אוטונומית ללא ידיים על ההגה (Hand Free) בכבישים בין עירוניים. ולבסוף, בשיחת הוועידה שלאחר פרסום הדו"ח הרבעוני האחרון, רמז מנכ"ל החברה, אמנון שעשוע, שגם אאודי ובנטלי (מקבוצת פולקסווגן) צפויות לאמץ את מערכות הנהיגה של מובילאיי.

 

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: Automotive , חדשות , רכב אוטונומי , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: ADAS , מובילאיי , רכב אוטונומי