זוטה קור מהעוטף חזרה לפעילות; מגייסת 30 מ' ד'

24 דצמבר, 2023

משרדי החברה הותקפו ב-7 באוקטובר. פיתחה טכנולוגיית קירור יעילה עבור שרתים עתירי הספק. החלה השנה במכירות ראשונות. נערכת למכירות של עשרות מליוני דולרים ב-2024. משיקה קמפיין גיוס עובדים

בתמונה למעלה מימין לשמאל: סמנכ"ל הטכנולוגיות נחשון אידלסון והמנכ"ל ארז פרייבך

חברת זוטה קור (ZutaCore HyperCool) משדרות שפעילותה הופסקה זמנית בעקבות מתקפת החמאס ב-7 לאוקטובר, חזרה לפעילות מלאה והחלה בתהליך גיוס הון בהיקף של כ-30 מיליון דולר. מייסד משותף ומנכ"ל החברה, ארז פרייבך, סיפר ל-Techtime שחברת מיצובישי תעשיות כבדות כבר הצטרפה לגיוס ההון, וגם חתמה איתה על הסכם הפצה. שבוע וחצי לפני פרוץ המלחמה ביצעה מיצובישי את ההשקעה הראשונה מתוך ההתחייבות שלה, בהיקף של כ-8 מיליון דולר, וכעת אנחנו נערכים להשלמת הגיוס, שעם סיומו תסתכם ההשקעה הכוללת בחברה בכ-80 מיליון דולר".

החברה הוקמה בשנת 2016 על-ידי סמנכ"ל הטכנולוגיות נחשון אידלסון ועל-ידי ארז פרייבך על בסיס המצאה של אידלסון המייעלת את השימוש בנוזל מבודד לקירור מעבדים ושרתים. הטכנולוגיה של החברה, HyperCool, עברה הסמכה לקירור המעבדים של אינטל ושל AMD, והמערכות מתוצרתה ניתנות להטמעה בכל מרכזי הנתונים המפעילים מעבדים אלה. כיום החברה נמצאת בתהליכי קבלת אישור מאחת מיצרניות מעבדי הבינה המלאכותית הגדולות בעולם. שנת 2023 היא שנת הפריצה של החברה: היא ביצעה מכירות ראשונות בהיקף של מיליוני דולרים בודדים, ונערכת למכירות בהיקף של עשרות מיליוני דולרים בשנת 2024.

מצלמות האבטחה תיעדו את הלחימה

כיום היא מעסיקה כ-50 עובדים, בהם 40 עובדים במפעל הפועל מאזור התעשייה ספירים, ועוד 10 עוברים במשרדיה בקליפורניה, באמסטרדם ובטאיוואן. העובדים בישראל הם תושבי העוטף ומתגוררים בכפר עזה, בארי, שדרות ומושבי הסביבה. פיירבך תכנן לחגוג את יום הולדתו ה-60 שחל ב-7 לאוקטובר, אולם גילה שמשרדי החברה ורוב עובדיה מצויים פתאום תחת התקפה. "המבנה נפגע מירי ומצלמות האבטחה שלנו תיעדו את כלי הרכב של החמאס. בשבועיים הראשונים אסור היה לנו להיכנס למבנה. לאחר שבועיים הצטרפתי לכוח של 12 לוחמים שטיהר אותו כדי לוודא שאין מחבלים או דברים אחרים.

"אחרי הטיהור הגיעו צוותים מיוחדים שלנו למעבדות, אבל מטחי-טילים כבדים מנעו חזרה לעבודה סדירה. מחצית מהעובדים שלנו פונו מבתיהם, 10% מהעובדים גוייסו למילואים ולכן עברנו לעבודה מהבית במתכונת קורונה. רק בסוף נובמבר חזרנו לעבודה מלאה במשרדים. יש לנו עובדים ששרדו את ההתקפה. הם היו הראשונים לחזור לעבודה. תושבי הדרום הם אנשים עם דנא מיוחד. החברה מעניקה להם עוגן של יציבות ותקווה. כבר מהיום הרביעי של המלחמה התחלנו בנוהג של פגישת זום שבועית עם כל העובדים. הם משתפים אחד את השני במידע, בחוויות, בציפיות ואנחנו דנים בנושאים בוערים הקשורים לעבודה".

כיצד המשקיעים והלקוחות מגיבים למצב?

"קיבלנו מהם תמיכה עצומה, כולל מחברת מיצובישי שיצאה בהודעת תמיכה פומבית בחברה. אנחנו מקבלים עידוד מכל המשקיעים ואמפתיה והבנה מכל הלקוחות. בשבוע השני של המלחמה יצאתי למסע בעולם, כדי לפגוש פיסית את כל הלקוחות ולומר להם שאנחנו ממשיכים לעבוד ומחוייבים לכל ההסכמים שנחתמו איתנו. קיבלנו מהם הערכה גדולה על היכולת שלנו לתפקד בתנאים האלה. למעשה, לא היו ביטולי הזמנות על הרקע הזה".

משמאל: לוח הקירור מוצמד על-גבי מעבד שרתים. מימין: מסד שרתים מלא המקורר באמצעות המערכת של זוה קור
משמאל: מתקן הקירור מוצמד על-גבי מעבד שרתים. מימין: מסד שרתים מלא המקורר באמצעות המערכת של זוה קור

חברת זוטה קור נמצאת בליבת אחד מהשווקים החמים היום בתעשייה: קירור מעבדים ומסדי שרתים במטרה להפחית את צריכת החשמל של מרכזי הנתונים. הבעיה הזו מחמירה מיום ליום עקב התפתחות הענן והבינה המלאכותית, אשר דוחפים את המעבדים להגיע להספקים גדולים מאוד. כך למשל, קירור אוויר מתאים לשימוש במעבדים העובדים בהספקים של כמה עשרות ואט, קירור מים מתאים למעבדים בעלי הספק של עד כ-600W, אולם התעשייה דורשת כיום הספקים של עד 1500W. "עבור כל דולר שהם משקיעים בעיבוד, מרכזי הנתונים היום מוציאים כיום עוד דולר על קירור".

החזון השאפתני: מרכזי נתונים ללא בזבוז אנרגיה

"אידלסון פיתח מערכת המבוססת על קרר נוזלי שאינו מוליך חשמלי, אשר מוצמד למעבד באמצעות קופסת קירור המקררת אותו ישירות. באמצעות תכנון מיוחד של קופסת הקירור, הוא הצליח להשיג יעילות קירור המאפשרת לנוזל שלנו לרתוח ב-34-35°C, ועל-ידי כך להפחית את ההוצאה על הקירור מ-1 דולר ל-6 סנט. אחר כך אנחנו מעבים את הנוזל, ומייצרים מים חמים בטמפרטורה של 70°C, המאפשרת שימוש חוזר באנרגיה. כיום מתפתח שוק חדש של שימוש חוזר במים החמים האלה: לבתים, חממות, התפלת מים, ייצור חשמל ועוד. מרכזי הנתונים יכולים להגיע למצב של כמעט אפס בזבוז אנרגיה".

המערכות של זוטה קור מבוססות על 20 פטנטים שחלקם רשומים וחלקם מצויים בשלבי רישום. הן מיוצרות באמצעות קבלני משנה בישראל. אחת ממטרות הגיוס היא להכין תשתיות יציור גלובליות, מתוך הנחה שהחברה תגיע למכירות בהיקף של כמה מאות מיליוני דולרים כבר בשנת 2027. כרגע החברה מבצעת התקנות אצל שותפים אסטרטגיים גדולים. הנחת העבודה של החברה היא שבשוק מרכזי הנתונים צריכים לפעול במתכונת של חברה גדולה.

פרייבך: "הפתרון שלנו מיועד לליבת הפעילות של מרכז הנתונים, ולכן אי-אפשר להיות ספק קטן. המטרה שלנו היא להיות חברה מובילה בתחום הזה". במסגרת הזאת היא החלה בקמפיין גיוס עובדים, במטרה להגדיל בשלב הראשון את המצב העובדים בכ-30%. החברה מעריכה שבשבועות הקרובים היא תגייס כ-15 עובדים נוספים. במקביל, היא חתמה לאחרונה על הסכם שיתוף פעולה עם יצרנית המחשבים ASUS המאפשר להתקין את מערכת הקירור שלה בשרתי החברה הטאיוואנית.

Share via Whatsapp

פורסם בקטגוריות: השקעות והון סיכון , חדשות , מחשבים ומערכות משובצות , מלחמה 2023 , תעשייה ישראלית

פורסם בתגיות: גיוס הון , זוטה קור , מלחמה , מרכזי נתונים